BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Boran

"Ze Lkajících hor stéká síra, krev a slzy našeho lidu."
– trpasličí pořekadlo

Obecné

Boran je nástupnickým státem jednoho z nejstarších států lidského světa – Brunfálského království, které bylo před staletími poraženo rozpínavým Teruelem a rozděleno na stávající Boranské království a arcivévodství Corrien Ben, nynější součást Teruelského císařství.
Boran je na poměry Svobodných království specifický svou početnou trpasličí minoritou. Ta v království dělá něco přes jednu třetinu jejich obyvatel. Na rozdíl od arcivévodství Corrien Ben však mezi lidskými a trpasličími obyvateli království nevzniká v posledních desetiletích takové společenské pnutí – mohou za to především vládcové obou národů a jimi podepsaný Zlato–železný konkordát.
– Boranské království je velmi hojné na sirná jezera a naleziště – právě síra má být údajně jedním z hlavních komponentů Dračího prachu

Politika

Vláda

Boran je fakticky vzato královstvím – má však svá výrazná specifika. Správa země je rozdělena mezi trpasličí národ Lkajících hor a národ Boranů. Ti si moc ve státě dělí dle tzv. Zlato–železného konkordátu, který před několika desítkami let obnovily vládci obou národů po vzoru zaniklého
Brunfálska. Ten udává, že si každý z národů spravuje své věci sám – Boranským tak z většiny připadá správa lidských osad, údolí a lesů, zatímco zdejším trpaslíkům správa horských hřebenů a především svých karheimů.
Ve společných otázkách, jako je např. obrana země před vnějším nepřítelem, je svolána tzv. Zlato–železný sněm, kde rozhoduje hlasováním lidští i trpasličí páni, přičemž miska vah jednotlivých hlasů je lehce nachýlena ve prospěch lidského národa. V posledních letech však ani jednou během sněmu nevznikl významnější spor a to především díky společnému nepříteli v podobě corrien benskému arcivévodskému rodu Bhátairů. Ti již dlouhou dobu hrozí vyhlášením otevřeného konfliktu – tyto výhružky nabyly na intenzitě po vypuknutí Druhé velké války. Boranským trpaslíkům zase leží Corrien Ben v žaludku kvůli přístupu k trpasličí menšině a násilnému vysidlování tamních karheimů.

Spojenci & nepřátelé

Boran oficiálně je ve válce s Teruelská liga, tedy s Teruelem, Lorthenem a Veronou. Spojence nedávno našel v tzv. Svobodné smlouvě, která zavazuje Alchenburg, Ravenu, Rivu a právě Boran.

Boran se do Druhé velké války zapojoval především při jejím počátku v době teruelské invaze do sousedního Dolnohradska. V té době v dolnohradském knížectví nasadilo království své štítonoše a trpasličí kušišníky. I přes pomoc Boranu a Raveny však Dolnohradsko po několika měsících bojů padlo a Boranské jednotky se sáthly zpět k Lkajícím horám. V nynější době se království do války zapojuje především nepřímo – kdy dodává Rivě a Alchenburgu vojenskou techniku. Král Idwe Ban Boran XII. a boranští vojevůdci mají totiž strach z teruelského útoku z Corrien Benu a zahájením nové fronty.

Historie

Brunfálsko a vznik samostatného Boranu

Historie Boranského království sahá až ke starověkému království Brunfálsko. Jeho území a kulturní vliv se rozprostíral na území dnešního Boranu, severu Jortlandu, Corrien Ben a malé části Porhédí a Raveny.

Brunfálsku se stal osudný až mocenský střet s Teruelským královstvím.. Obě země se dostaly do krvavého střetu kvůli své rozpínavosti a územním nárokům na na zlato úrodné oblasti pramene řeky Rhédy. Celý konflikt skončil po necelých dvaceti letech porážkou Brunfálska v bitvě o Jortlandský průsmyk. Poražený stát se rozpadá a Teruel si nárokuje pramen Rhédy a celou východní část království, kterou o několik let později transformuje na své arcivévodství Corrien Ben.

MĚSTA & DALŠÍ VÝZNAMNÁ MÍSTA

Crach Lairg

Crach Lairg je hlavním lidským městem Boranského království. Byť je největším městem Boranu, s velikostí jeho protějšků – např. Efeldu, nebo Altstatdu – se nemůže ani zdaleka rovnat. Boranští se obecně více shromažďují v menších a uzavřených, zato ale početnějších horských vesničkách. Hlavní dominantou Crach Lairg jsou, kromě královského Žulového paláce, městské veřejné lázně, které byly ve městě zbudovány před několika staletími na tamních horkých pramenech.

Ar'Karheim Cor Borann

Cor Borann je Ar´Karheimem trpaslíků ze Lkajících hor. Je sídlem Théna Skozalma A'Stredebreka a Lkajícího stolce, rady starších trpaslíků, kteří se na základě Zlato–železného konkordátu podílejí na správě celého království. Ar'Karheim Cor Borann je unikátní svou věží, která se tyčí nad vstupem do jeho podzemních chodeb.
– Crach Lairg je největším sídlem Boranského království – již delší dobu více jak třetinu jeho obyvatel tvoří trpasličí menšina

Společnost

Řemesla a alchymie

Boranští jsou světoznámí svým umem nejen v tradičních řemeslech, ale i v umění alchymie. Mezi boranskými řemeslníky se najdou mistři kováři, tesaři i skláři. Boran je zároveň hlavním dodavatelem vojenské techniky pro Svobodnou smlouvu. Obléhací věže, trebuchety, balisty i beranidla – všechny tyto válečné stroje lze nalézt na bojištích druhé velké války. Mimo válečné stroje Boran zásobuje své spojence i tzv. brunfálským ohněm, zápalnou alchymistickou sloučeninou, která vznikla již za starověkého Brunfálska.
Boranští trpaslíci jsou věhlasnými alchymisty a tvůrci dračího prachu, vzácné substance, kterou trpaslíci využívají ve svých kanónech a palných zbraních. I přes veliké sblížení trpasličího a lidského boranského národa si trpaslíci návod na přípravu dračího prachu stále uchovávají pro sebe. Tento fakt vyvolává poměrně velikou nelibost u lidských šlechticů Zlato-železného sněmu.

Magie

Boranský lid je dlouhodobě k magii nedůvěřivý. I z toho důvodu se v království nachází jen dvě lóže řádu Oculus Videns – lóže Sedmera návratů v Crach Lairg a odhlehlá lóže Zapomenutého nářku v sirných jeskyních Lkajících hor. Tam kde lidský národ království magii téměř nepraktikuje, trpaslíci si na druhou stranu drží prastarou tradici runové magie a runo-tepectví. Toto odvěké a tajemné umění v posledních desetiletích proniká i mezi lidské řemeslníky. Jejich výrobky a um se však ještě ani zdaleka nemohou rovnat těm pocházejícími z rukou trpasličích mistrů.
– Lkající hory jsou známé svými – z veliké části opuštěnými – trpasličími Karheimy

Boranské království

Politika

Politický systém: Království
Založeno: 2600 a. i.
Současný vladař: Král Idwe Ban Boran XII., Thén Skozalm A'Stredebrek  

Vztahy

Spojenci: Svobodná smlouva (Alchenburg, Ravena, Severní Riva)
Nepřátelé: Teruelská liga (Teruel, Lorthen, Verona, Jižní Riva)  

Města

Hlavní město: lidské město Crach Lairg, Ar'Karheim Cor Borann
Velká města: Igrat, Karheim Bol  

Společnost

Populace: +/- 1 200 000
Náboženství: Svatá Stvořitelka (Jáchymité), Potomectví Hor
Vývoz: Zlato, kámen, dračí prach, válečné stroje
– Trpaslíci Lkajících hor museli po řadu generací bojovat o místo ve své domovině – v posledních desetiletích se jim však povedlo nalézt vzájemnou řeč s Boranskými díky společnému nepříteli v podobě arcivévodské rodiny Bhátairů

Komentáře

Please Login in order to comment!