BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Verona

"Národ přežije jen pokud bude jeho plamen naděje hořet. Pokud tento plamen dohoří, spolu s ní skončí i národ... Já udělám vše proto, abych zadupal i jeho poslední jiskru!"
– údajná slova Achima Klotze při převzetí role veronského protektora

Obecné informace

Veronské velkoknížectví, jež má svůj prapůvod v strarověké Oleanské říši, je již přes padesát let protektorátním územím Teruelského císařství. Hlavním městem je také druhý největší přístav v Říši Sardos. Dalšími významnějšími městy jsou Oleanopol a Alfara, která leží na souostroví Taurus. Většinu vegetace Verony tvoří oleandry, cypriše či olivovníky. Verona je velice prosperujícím státem, především díky námořnímu obchodu.

Všeobecně se traduje, že právě Veroňané mají nejvíce obchodních lodí na celém světě a že každé Veronské dítě se buď rodí jako obchodník, umělec nebo vinař, případně vše dohromady. Právě z oblasti Logos, která se nachází v soutoku řeky Malthy a Esly, pochází ta nejlepší vína z celé Říše, především všemi opěvované rudé Piare Sardi.

V současné době vládne Veroně velkoníže Emmanuele Frachatte Prada, přesto je jeho vláda spíše jen na okrasu. Zaprvé proto, že Veronské velkoknížectví je Teruelským protektorátem a zadruhé proto, že většina Veronských se namísto válkám věnuje obchodům.

Verona Vinarstvi.jpg

– Verona je věhlasná svými všudypřítomnými vinicemi – nejznámější z nich je Casta Verde

POLITIKA

Spojenci & nepřátelé

Hlavním politickým i obchodním spojence Verony je Teruel – Císařství již přes padesát let spravuje Veronu coby svůj protektorát. Verona je pro Teruel obrovsky důležitá především díky jejím obchodním trasám, přístupu k Západnímu moři a přístupu k technologiím a válečným strojům velmistra Divo De Michelea. Největším rivalem je naopak království Bruen se kterým Verona – přes společnou minulost – dlouhodobě soupeří o dominanci nad Západním mořem.

Druhá velká válka

Do druhé velké války se Verona zapojuje na straně Teruelu v rámci tzv. Teruelské ligy. Do samotných bojů se příliš nezapojuje a teruelu pomáhá spíše ekonomicky a v rámci dodávek zbrané a vojenské techniky. I přes to se ale nedávno po boku s teruelskou Maricií střetly ve velké námořní bitvě v cínové zátoce s Alchenburgským loďstvem. I přes zjevnou převahu loďstva Teruelské ligy však Alchenburg bitvu vyhrál, údajně díky zapojení Solomona Pendragona a jeho magie, pomocí které měl údajně čaroděj nechat většinu nepřátelského loďstva shořet pod mohutnou vlnou magického ohně.

Historie

Oleanská říše

Veronská historie se začíná psát před tisícemi let v prastaré Oleanské říši. Oleanská říše vznikla v nynější Veroně na ruinách elfského města A'e Carãnhilské říše. Původně městský stát získala převahu díky starověkým elfím spisům, zahrnujícím znalosti v přírodních vědách a magii. Oleánská říše se stává mocenským hegemonem během tzv. Severní kolonizace, během které kolonizovala nynější Bruen a Alendeer. K oslabení říše vedla až Ostrovanská revoluce, během které se od říše odtrhávají její severní kolonie, které později vytvářejí Janoskou federaci. Teruelské království využilo oslabení Oleanské říše a ovládá území nynější Maricie. Říše se následně rozpadla na desítky menších království a územních celků.

Doba sta království

Tzv. Doba sta království je několik staletí trvající časový úsek, během kterého o nadvládu nad veronskými ostrovy a poloostrovy válčí desítky malých království, které zanikají stejně rychle, jako vznikají nové. Situace se mění až po té, co se v dříve nevýznamném, ale bohatém Veronském knížectví dostává k moci kníže Amades de Verona, který je schopen během pouhých třiceti let sjednotit díky umné diplomacii a investicím do armády a vojenské technologie většinu současné Verony. Některá menší království a městské státy se sice k nově vyhlášenému Veronskému velkoknížectví sice připojit nepodařilo, ty se ovšem většinou k velkovévodství přidávají během následujících sta let zcela dobrovolně. Amades de Verona je dodnes opěvován jako národní hrdina a jeden z nejlepších veronských panovníků.

Teruelský protektorát

Před 53 lety roku 552 p.i. se stává Verona teruelským protektorátem, když císařství využívá vnitropolitických nepokojů a vysílá do velkoknížectví svá vojska. Ve státě je ustanovena protektorátní vláda, kterou k dnešnímu dni vykonává protektor Achim Klotz.
Před několika lety byl dosud z neznámých důvodů vzat teruelskými vojáky do domácího vězení velmistr Divo De Michele, rektor Sardoské univerzity. V domácí vězení je údajně nucen pracovat na vojenských technologiích pro Císařství. Uvěznění velmistra De Michele vyvolalo mezi studentsvem Sardoské univerzity pozdvižení – několik z nich proto o několik dnů později pod rouškou tmy přibilo na vrata velkoknížecího paláce prohlášení tzv. Deset vět. V těch studenti vyslovily nesouhlas s uvězněním jejich rektora a kritizovali Císařství a teruelskou okupaci.
Teruelská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a byla krvavější, než mohl kdokoliv čekat. Jen den poté vtrhla Karmínová garda, vojenská jednotka velkoknížete, nyní pod faktickým velením Teruelské okupační vlády, na půdu Univerzity, kde zajali několik desítek studentů, kteří měli stát za kontroverzním prohlášení. Ti byli pak oběšeni a jejich těla vyvěšena z univerzitních oken, coby varování zbytku veronských občanů. Tato noc se do historie vžila coby tzv. Karmínová noc.

Veronské pobřeží.jpg

– Verona se stala námořní mocností především díky jejím četným ostrovům a přístupnému pobřeží

MĚSTA & DALŠÍ VÝZNAMNÁ MÍSTA

Sardos

Sardos je hlavním městem Verony – po lidských královstvích je znám především díky jeho námořnímu obchodu, nevěstincům, opulentnímu velkoknížecímu paláci i Sardoské univerzitě, největší lidské univerzitě na Kontinentu. Většina města je zbudována z tradičního bílého veronského pískovce, které mu a ostatním velkým veronským městům dodává svůj charakteristický vzhled – Sardoská univerzita je však naopak většinově vybudována z kontrastního černého žíhaného mramoru.

Oleanopol

Oleanopol je samozvaným hlavním městem veronských západních ostrovů. Stejně jako zbytek ne-pevninské části Verony je kulturně odlišný od zbytku velkoknížectví. Díky své poloze i geografické vzdálenosti od pevniny v něm nemá teruelská okupační vláda takový vliv. Na celém kontinentu je proslulý svou produkcí oliv a světoznámým Alabastrovým majákem, jehož původ údajně sahá až do A'e Carãnhilské říše. Svůj vrchol zažila Oleanopol během období Oleanské říše, kdy bylo toto přístavní město hlavním městem a centrem celé říše.

Alabastrový maják

Alabastrový maják, ve staré elfšitně Thilivern Nãur, je prastarý elfí maják A'e Carãnhilské říše. Nachází na poloostrově v nynější veronském městě Oleanopol, které bylo vystaveno v počátcích Oleanská říše na základech rozvalin starého carãnhilského města. Na vrchu majáku již od pradávna hoří magický oheň, který osvětluje přilehlou Oleanopol, a který je údajně za dobrých podmínek vidět i v odlehlém Morwenu. Učenci se dodnes neshodnou, jaký měl mít původně maják účel –⁠ teorii, že šlo o prostý maják odporuje fakt, že v něm původní oleanští osadníci nalezli elfí náboženské a magické spisy. Většina z nich již skončila černými zdmi Sardoské univerzity.

SPOLEČNOST

Náboženství

Byť se Veroňané stále hlásí z naprosté většiny k víře ve Svatou Stvořitelku, náboženství v jejich životech již dlouho nehraje takovou roli, jako v minulosti. Oficiální církví velkoknížectví je Svatá církev potomků Hanielových. Protektor Achim Klotz se snaží o posílení vlivu církve ve Veroně a proto i dosazuje na arcibiskupské posty pro-teruelské církevní hodnostáře. Faktem ovšem zůstává, že místo ve veronské společnosti, kterou tradičně zastávala víra, nyní nahrazuje věda v čele se Sardoskou univerzitou.

Magie

Stejný osud, jako náboženství zřejmě čeká ve Veroně i magická umění. Ta jsou sice ve velkoknížectví vyučována, rozmáhá se ovšem snaha o vědecký přístup k nim. Z magické obce se tak pomalu vytrácí původní mysticismus. Magie – především v podobě tzv. astrálních věd – nyní probíhá ve většině veronských univerzit. Své místo ve veronské magické obci má ale i řád Oculus Videns.

Ekonomika

Veronská ekonomika se dlouhodobě spoléhá na bohatý námořní obchod. Hlavním vývozním artiklem velkoknížectví je koření, olivy a světoznámé veronské víno. Právě o prim nejlepšího lidského vína dlouhá staletí Verona soupeří s Bruenem a teruelským arcivévodstvím Maroux. Znalci je za nejlepší veronskou odrůdu považováno verdenské červené. V posledních desetiletích navíc významně rozrostl veronský export vojenské techniky za kterým stojí především geniální mysl velmistr Divo De Micheleho. Z jeho vynálezů nyní ve velkém těží armáda Teruelského císařství a celé Teruelské ligy.
Oleanopol.jpg
– Oleanopolská dominanta – Alabastrový maják – je údajně vidět za vhodného počasí až z morwenských břehů

Organizace

Sardoská univerzita

Sardoská univerzita je jedna z nejdůležitějších institucí ve Veroně. Univerzita dlouhodobě produkuje nejvíce vzdělanců a myslitelů v lidských královstvích – ti jsou na akademické půdě vzděláváni v přírodních vědách, umění i jazycích. Jejím rektorem je uznávaný velmistr Divo De Michele, toho času v domácím vězení. Před několika se na její půdě odehrála děsivá a nechvalně proslulá Karmínová noc.

Karmínová garda

Karmínová garda je historickou veronskou vojenskou složkou přímo podřízenou velkoknížeti. Jejím primárním úkolem je ochrana velkoknížete, velkoknížecího paláce a v návaznosti i dohled nad pořádkem v hlavním městě Sardosu. Od začátku teruelské okupace však císařská okupační vláda převzala nad gardou faktickou moc a využila jí např. při tzv. Karmínové noci. Právě fakt, že Teruel využil k masakru organizaci, která se ve Veroně historicky těšila veliké důvěře a úctě, bere řada veronských vlastenců jako další z mnoha teruelských úkoří.

VÝZNAMNÉ OSOBNOST

Velkoníže Emmanuele Frachatte Prada

Emmanuele Frachatte Prada je právoplatným vládcem Veronského velkoknížectví. I přes to ovšem aktuálně zastává ve Veroně spíše reprezentativní funkci a reálnou moc drží v rukách teruelský protektor Achim Klotz. Mezi poddanými se šušká, že toto rozdělení moci a zodpovědnosti velkoknížeti vyhovuje – může si totiž díky tomu užívat ve velkoknížecím paláci veronského vína, pochutin, konkubín a dalších radovánek, které bohatá země nabízí a nestarat se o správu země a starosti panovníka.

Protektor Achim Klotz

Protektor Achim Klotz je teruelským šlechticem, který byl vyslán císařem do Verony, aby jí spravoval. Drží tak v zemi reálnou moc. Je znám svým stihomamem, kvůli kterému se jen zřídkakdy ukazuje na veřejnosti.

Velmistr Divo De Michele

Velmistr Divo De Michele je považován za jednoho z největších myslitelů a umělců své doby. Prostý lid uchvátil svými dech beroucími malbami, politiky vojáky zase svými technologickými a vojenskými vynálezy. Již řadu zastává funkci rektora Sardoské univerzity. V současné době je velmistr držet v domácím vězení teruelskými okupačními vojsky.

Veronské velkoknížectví

Politika

Politický systém: Velkoknížectví
Současný vladař: velkoníže Emmanuele Frachatte Prada (de iure), protektor Achim Klotz (de facto)  

Vztahy

Spojenci: Teruelská liga (Teruel, Lorthen, Jižní Riva)
Nepřátelé: Svobodná smlouva (Alchenburg, Boran, Ravena), Bruen  

Města

Hlavní město: Sardos
Velká města: Oleanopol, Caste Verde, Alfara  

Společnost

Populace: +/- 3 100 000
Náboženství: Svatá Stvořitelka (Potomci Hanielovi)
Vývoz: Koření, víno, zbraně, válečná technika
– Karmíno garda se před několika lety nechvalně zapsala do historie kvůli událostem tzv. Karmínové noci

Komentáře

Please Login in order to comment!