Morwen
"Když jsem překročil ty divoké vody a zakotvil na této nové zemi, cítil jsem, že můj krok je důležitým okamžikem, když se naše duše spojují s tajemnou silou této vznešené země, kde stromy šeptají její starodávné příběhy."
– Vojvoda Vyacheslaw po prvním vylodění u morwenských břehů
Obecné informace
Morwen je nejzápadnějším ostrovním
lidským královstvím. Jeho území se rozprostírá na půdě několika desítek ostrovů Morwenského souostroví. Království je, především kvůli své odlehlé poloze, hned po Haagenu a Reyku, nejizolovanějším lidským státem. Morwen je zemí bohatá na úchvatnou přírodu, která zahrnuje nebezpečné hory a močály, rozlehlé lesy, malebná jezera i nekonečné pláže. Je domovem unikátních druhů flóry a fauny, včetně ikonických bazilišků a řady dalších magických bytostí. Díky tomu a jeho nevyjasněné historii a četným prastarým ruinám je častou destinací mnoha dobrodruhů a zároveň v ní sídlí žoldácká dobrodružná organizace Guilda.
– Morwenská krajina a příroda je stejně tak nebezpečná, jak úchvatná a dech beroucí
Historie
Osídlení ostrovů a vznik Guildy
Nynější obyvatelstvo připlulo k morwenským břehům před několika sty lety po té, co
rivský vojvoda Vyacheslaw spolu se svým dvorem a částí poddaných prchl ze své někdejší domoviny před zuřící válkou. Vyacheslawo loďstvo nalezlo svůj domov na doposud neprozkoumaných ostrovech země, kterou vojvoda pojmenoval Morwen, což ve starorivštině znamená "Nová země". Čtyři hlavní ostrovy Vyacheslaw pojmenoval po svých čtyřech dcerách, kteří ho na jeho cestě doprovázely.
Vyacheslawa družina založila na pobřeží největšího ostrova Kärla novou osadu, která se v budoucnu stala hlavním městem království Krasino. Jednoho večera se však do stanu vojvody vplížil morwenský dvouhlavý bazilišek a vojvodu ušktnul. Ten se na místě proměnil v kámen. Jeho osobní ochránce, rytíř Janczew do stanu vtrhnul až, když bylo příliš pozdě. Baziliška pak pronásledoval až do jeho doupěte, kde mu sťal hlavy a ty přinesl zpátky do Krasina Vyacheslawovým dcerám. Sám se pak ze studu z nesplnění svých povinností vzdal rytířského řádu a s družinou dobrovolníků se rozhodl své pochybení odčinit zmapování morwenských ostrovů zkrocením místní nepoddajné přírody. Se svou družinou Janczew zmapoval velkou část ostrovů, založil řadu osad a zbudoval síť zabezpečených stezek a cest. Janczewa družina se v průběhu let zformovala do uskupení s názvem Guilda, které přetrvalo až dodnes, coby největší lidský cech dobrodruhů a nájemných lovců monster.
Janoská federace
Prvních několik set let existence Morwenského království byla země i její obyvatelé uzavřeni před okolním světem. V průběhu času postupně začal Morwen obchodovat s ostatními
Svobodnými královstvími a to především s nedalekým Alendeerem a Bruenem. S těmi začně Morwen úzce spolupracovat a po událostech tzv. Ostrovanské revoluce, kdy se Alendeer a Bruen odtrhává od Oleanské říše, s nimi vstupuje do Janoské federace. V té však zůstává jen několik desítek let, dokud se federace nerozpadá.
Současná doba
Po rozpadu Janoské federace udržuje Morwen s Alendeerem a Bruenem nadále čilé diplomatické a obchodní vztahy. Po napadení Alendeerského Elenmiru černým drakem Glaendrem nabídl Morwen zpustošenému království ekonomickou pomoc a vyslal k jeho břehům lodě k evakuaci přeživších – většina uprchlíků však prchla do sousedního bohatšího a bezpečnějsího Bruenu. Alendeer se ovšem stal oblíbenou destinací dobrodruhů z Morwenské Guildy, kteří se vydávají do ruin království v hledání za poklady a ve snaze skolit bájného černého draka.Byť se Morwen do politických záležitostí
lidských království dlouhodobě nezapojuje, v posledním desetiletí vzrůstá v morwenském království přesvědčení, že by se měl ostrovní stát zapojit do druhé velké války kvůli jeho historii s královstvím Riva. Neexistuje ovšem shoda na tom, jestli by se měl Morwen postavit na stranu Teruelské ligy, či Svobodné smlouvy – v řadě morwenských rodit totiž dodnes žije křivda, které se dopustil Alchenburg na Rivských občanech a kvůli které musel jeho lid hledat nový domov na vzdálených ostrovech západních moří.
– Morwenská pobřeží se z veliké části skládá z majestátních a nebezpečných útesů, které království nabízejí přirozenou ochranu před nepřáteli, ale zároveň ho uvrhají do částečné izolace
Společnost
Ekonomie
Morwenská ekonomika se již delší dobu otevírá okolnímu světu, i přes to je ale hned po
Reyku, Haagenu a Kalmaru nejvíce uzavřenou ekonomikou Svobodných království. Morwen nejvíce obchoduje s Bruenem se kterým sdílí společnou historii. Morwen je ekonomicky soběstačný – produkuje především plody moře díky rybolovu, skot, exotické dřeviny a obsidiánový kámen díky četným sopečným aktivitám ostrovů. Jedním z mála produktů, kterých má Morwen přebytek a exportuje ho do ostatních států, je velrybí tuk, maso a další velrybí produkty – ty jsou totiž v západních mořích velmi časté a řada morwenských se tak živí coby velrybáři.
Obyvatelé
Naprostou většinu obyvatel tvoří starousedlíci, jejichž rodiny na ostrovy přijeli během exodu z území nynější
Rivy. Díky tomu sdílí s Rivou slavojskou kulturu i jazyk, který se ovšem v průběhu času transformoval do specifického morwenského nářečí. V posledních letech na morwenské ostrovy rovněž přesídlila část Alendeerských uprchlíků.
Náboženství
Morwenští se hlásí k víře ve
Svatou Stvořitelku, konkrétně ke staroslovné církvi. Většina místních je velice pobožná a silně věřící – to ovšem nebrání tomu, aby byli místní silně pověrčiví a aby se jejich náboženské rituály často nemísily z pohledu obyvatel Kontinentu s pohanskými a bezbožnými zvyky a tradicemi.
Přírodní podmínky
Morwen je zemí, která nabízí rozmanité a fascinující přírodní podmínky. Království se nachází na severo-západě
Kontinentu a skládá se ze čtyř hlavních ostrovů - Kärla, Ronja, Visna a Lenha. Kolem tohoto hlavního souostroví se ovšem nachází nespočet dalších menších, často bezejmenných a neprobádaných, ostrůvků. Horský terén Morwenu je jedním z nejpozoruhodnějších rysů království. Kärla je známá svými majestátními pohořími, která se táhnou na dlouhé vzdálenosti a jejich nebezpečné vrcholky jsou pokryty sněhem.
Kromě hor je Morwen proslulý také svými fjordy a zálivy. Tyto úzké a hluboké vodní útvary, které jsou obklopeny strmými skalami, jsou jedinečnými geografickými útvary. Jejich malebná krása však kontrastuje s nebezpečím, které představují – v jejich zrádných vodách již ztroskotaly desítky lidských lodí. Pobřeží morwenských ostrovů je většinou poseto oblázkovými plážemi, které jsou častým domovem sirén a dalších magických bytostí.
Dalším významným rysem Morwenu jsou jeho rozsáhlé a neprostupné lesy. Tyto lesy jsou domovem mnoha unikátních druhů rostlin a živočichů, které jsou endemické pouze pro morwenské ostrovy. Při procházení lesy mohou cestovatelé narazit na bujnou vegetaci a nebezpečnou zvěř, mezi které patří i neblaze proslulí a smrtelní morwenští bazilišci. Jedním z nejznámějších lesů je ten na ostrově Visna, kterému se přezdívá Les nehybných, kvůli tomu, že je poset nespočtem kamenných soch lidí, kteří padli za oběť místní populaci bazilišků.
Morwen je také známý svými geotermálními aktivitami. Různé geologické jevy, jako jsou termální prameny, gejzíry a bahenní sopky, připomínají divokou sílu přírody. Horké prameny a páry vytvářejí neobvyklou a tajemnou mlhu, která často přikrývá místní krajinu svým děsivým závojem.
Morwenské království
Politika
Politický systém: KrálovstvíZaloženo: Kolem 1000 a. i.
Současný vladař: Král Kacpr II. Koczin
Města
Hlavní město: KrasinoVelká města: Fevralsk, Kolobřeh
Společnost
Populace: +/- 600 000Náboženství: Svatá Stvořitelka
Vývoz: Ryby, rybí tuk, vlna, exotické dřevo, dřevěné výrobky
Komentáře