Lorthen
Moře je slané, aby se v něm ztratily naše slzy.
– Lorthenské pořekadlo
Politika
Vláda
V čele státu stojí král Attwell Harleston, který se na trůn dostal po smrti svého otce Jona Harlestona roku 597. Kvůli roztroušenosti Lorthenských ostrovů byla velká část pravomocí koruny vložena do rukou místních pánů. Zároveň v království svoji nezaměnitelnou funkci hraje královský admirál, kterým je v současné době stárnoucí Gregor Moor. Královský admirál je velitelem veškerých lorthenských vojsk a těší se velké autonomii na královské koruně. V Lorthenu tak téměř neustále probíhá mocenský souboj mezi námořnictvem a trůnem.
Spojenci a nepřátelé
Lorthen je dnes nejoddanějším spojencem Teruelu a členem Teruelské ligy. Dlouhá staletí vede vleklé války s Ravenou o sporný kus území Lorthenských ostrovů. Zároveň dlouhodobě čelí drancovným útokům reykských námořníků.
– Lorthen je častým terčem drancovných nájezdů reykských mořeplavců
Historie
Dřevěno–mořská válka
Před několika staletími propukla mezi
Ravenou a
Lorthenem válka, které se později začalo přezdívat první dřevěno–mořská válka. Konflikt vyprovokovala Ravena, která obsadila část západních lorthenských ostrovů. Ostrovy byly řídce osídlené, ale nacházely se na nich rozsáhlá naleziště železa, kterých má Ravena historicky nedostatek. Mezi oběma královstvími došlo k několika střetům. Zatímco Lorthen dominoval během války na moři, Ravena využila svých zásob dřeva a na západních ostrovech vybudovala opevnění a valy, které lorthenské síly nebyly schopné prolomit. Lorthenské království bylo navíc během války napadeno reykskými nájezdníky a muselo stáhnout nemalou část svých vojsk. Byť se má za to, že Ravena dřevěno–mořskou válku vyhrála, k oficiálnímu ukončení války nikdy nedošlo – dodnes na nových hranicích obou království dochází k bojůvkám a bojovým výpadům mezi stranami sporu.
Objevení Rubínových ostrovů
Lorthenská svrchovanost před nedávnem oznámilo objevení vzdálených ostrovů ve východních mořích, které byly pojmenovány Rubínové po rubínech, které se na jejich území hojně vyskytují. Lorthen prohlásil území těchto ostrovů za své svrchované území připravuje se na jejich úplnou kolonizaci. To by Lorthenu pomohlo nejen na poli nerostných surovin, ale i v pěstování obilnin, pro jejichž pěstování na Lorthenských ostrovech nejsou příliš dobré podmínky.
Města a další významná místa
Cardington
Cardington je hlavním městem Lorthenského království. Jako přístavní město leží v takzvané Havraní zátoce a je nejdůležitějším obchodním uzlem ostrovů. Je znám pro své deštivé počasí a mlhy, které Havraní zátoku téměř neustále obklopují. Společně s
Teruelem a Asy'Yrem jde o jedno z největších lidských měst a není proto divu, že v Cardingtonu řádí četné zločinecké gangy.
Garsten
Přístavní město Garsten je druhým největším městem Lorthenského království. Bývalo lorthenským hlavním městem, ale po usednutí rodiny Harlestonů na lorthenský trůn se tento statut přenesl na harlestonské rodiště Cardington. V garstenském přístavu kotví lorthenská královská flotila. Město leží u moře v údolí Nezdolných hor. Právě ty měly být domovem bájných bílých gryfů, kteří se objevují v lorthenském erbu.
Společnost
Náboženství
Státním náboženstvím lorthenských ostrovů je víra ve Svatou Stvořitelku. Dlouhodobě zde působí teurelská církev
Potomků Hanielovo, která přirozeně určuje orientaci království směrem k Teruelu.
Magie
K magii se lortheňané staví chladně. Čarodějové nejsou panstvem příliš vyhledáváni a poddanstvo se k nim chová se značnou úctou a strachem způsobeným množstvím pověr. Přesto na ostrovech nikdy nedošlo k žádným pogromům na čaroděje, se kterými mají zkušenosti například
Ravena a další Svobodná království . Na ostrovech se nalézá několik lóží řádu Oculus Videns .
Ekonomie
Ekonomie Lorthenského království je víceméně soběstačná, až na obilí, kterému se na ostrovech příliš nedaří. Většinu zrna tak do Lorthenu dováží
teruelské obchodní lodě. Naopak z ostrovů se do ostatních králoství nejčastěji dostávají rudy - především pak ta železná, která je považována za nejkvalitnější na Kontinentu. Nemalý díl exportu tvoří také uhlí a ryby.
– i lorthenský venkov je propojen s moře díky husté síti splavných řek a umělých kanálů
Významné osobnosti
Král Attwell Harleston
Děvětatřicetitiletý Attwell Harlseton je současným králem Lorthenských ostrovů. Mezi prostým lidem je zbožňován, dokázal si kolem sebe svým charismatem i hrubou silou vytvořit kult osobnosti a je na Lorthenských ostrovech nyní oslavován jako národní hrdina.
Svou slávu získal především v bitvách druhé dřevěno-mořské války v boji proti Ravenskému království. Při nich dokázal lorthenským mořeplavcům, že jeho flotile se vyrovná jen málokterá. Attwell je úspěšný i v obraně ostrovů před reykskými nájezdníky. Před dvěma lety dokonce zorganizoval útok lorthenských vojsk na reykské ostrovy, při kterých se pokusil oslabit jejich domácí infrastrukturu.
Proslýchá se, že zapříčinil předčasný skon svého otce Jona, předchozího krále, když ho měl v jeho komnatách otrávit. Král Jon, během jehož vlády druhá dřevěno-mořská válka začala, měl udržovat intimní vztah s vysoce postavenou ravenskou šlechtičnou a přes její rodinu se snažit docílit ukončení války. Ať už má Attwell ve smrti svého otce prsty, nebo ne, jeho korunovací defacto vyhrála pro-válečná frakce lorthenské šlechty. Tyto zvěsti však lorthenská koruna dementovala jako snahy o rozvrácení vnitřní integrity státu.
Královský admirál Gregor Moor
Admirál Gregor Moor je téměř sedmdesátiletým veteránem a velitelem lorthenských královských vojsk. Kvůli svému pokročilému věku se již přímo neúčastní námořních bitev, ale úkoluje armádu a královskou flotilu z pevniny. Mezi prostým lidem koluje množství pravdivých i nepravdivých zvěstí o jeho údajných dobrodružstvích. Mezi ty nejoblíbenější patří například ta, ve které vlastnoručně porazil mořského hada, kterého měli přivolat čarodějové
ravenského námořnictva během dřevěno-mořské války.
Korunní princ Humphrey Harleston
Humphrey Harleston je nejstarším synem krále Attwella Harlestona a jeho chotě, královny Margarety Harleston, a tím pádem i korunním princem Lorthenského království. Princ byl vyslán svým otcem Attwellem na západ Lorthenu, kde se zastavila fronta dřevěno–mořské války, aby zde vedl místní lorthenská vojska proti Raveně a aby zde nabyl drahocenného vojenské zkušenosti. Při událostech tzv. bitvy na Gowerské řece při začátku druhé velké války byl však princ Humphrey zajat ravenskými vojsky a králem Borickem VII. „Tlapou“ Ravenským a údajně uvězněn v Dubové tvrzi ve městě Waldenburk.
Přírodní podmínky
Fauna
Lorthenské ostrovy, a především jejich jižní útesy, jsou častým hnízdištěm obávaných belohřívých grifů. Ti zpravidla dorůstají větší velikosti, než jejich vnitrozemští příbuzní a narozdíl od nich mají šedé, až mléčně bílé zbarvené peří. Lorthenštní grifové jsou mezi běžným obyvatelstvem obávaní kvůli časté decimaci skotu a farmářských zvířat – u ostrovanské šlechty jsou ale často vyhledáváni coby exotičtí "domácí mazlíčci". Královská rodina Harlestonů je navíc známá tím, že grifi chová a trénuje a následně je sedlá, coby válečné oře. Právě kvůli tomu si královská rodina vyvolila bělohřívého grifa i do svého rodinného erbu.– Lorthen je proslulý svými četnými kostely a náboženskými budovami – alespoň malou kapličku najdete v každé, i té nejmenší, lorthenské vesnici
Lorthenské Království
Politika
Politický systém: KrálovstvíSoučasný vladař: Král Attwell Harleston
Přechodný vladař: Král Jon Harleston
Vztahy
Spojenci: Teruelská liga (Teruel, Verona, Jižní Riva)Nepřátelé: Svobodná smlouva (Alchenburg, Boran, Ravena), Reyk
Města
Hlavní město: CardingtonVelká města: Garsten, Elcomb, Fulbourn
Společnost
Populace: +/- 2 700 000Náboženství: Svatá Stvořitelka (Potomci Hanielovi)
Vývoz: Uhlí, železo, ryby
– lorthenské ostrovy jsou proslulé výskytem impozantních bělohřívých grifů
Komentáře