Morestar
Morestar to trzecia w kolejności planeta
układu Solum, orbitująca samotnie pośród wewnętrznych rubieży wielkiego pasa asteroid. Z powodu jej nietypowego umiejscowienia, powierzchnia globu jest regularnie bombardowana przez skalne okruchy, a średnio raz na dekadę dochodzi do poważniejszego zderzenia z bardziej masywnym obiektem. Morestara niemal w całości pokrywają rozległe piaszczysto-kamieniste pustynie, z nad których od czasu do czasu wybijają się większe skały dotknięte wyraźnymi śladami intensywnej erozji. Niektórzy uczeni postulują, że ponad 80% całej sypkiej materii przykrywającej wierzchnią warstwę skorupy, może pochodzić z kosmicznego gruzu, który każdego dnia opada na powierzchnie planety. Atmosfera Morestara jest o około połowę rzadsza niż na Arde, choć astromantyczne obrazowanie potwierdziło obecność pierwiastków niezbędnych do oddychania. Mimo rozrzedzonego powietrza, targają nią potężne wichry, niosące tumany piachu i mniejszych kamyków, stale przykrywając nowo powstałe kratery. Dokładniejsze badania wykonywane przez niezależnych badaczy wykryły astralne echa prostych organizmów, wyglądem przypominających niewielkie gady. Wedle dotychczasowych obserwacji zakopują się one głęboko pod piaszczystymi wydmami, wypełzając w poszukiwaniu pożywienia tylko za dnia, gdy temperatury na powierzchni nie są tak ekstremalne. Nocą bowiem potrafią spadać z przyjemnych 25°C aż do -140°C.
Podstawowe typy meteorytów spadających na Morestara
Najnowsze obserwacje orbity Morestara i jego najbliższego astromantycznego sąsiedztwa, wykazują, że w zamierzchłych czasach planeta, mogła być położona znacznie bliżej naszej
dziennej gwiazdy. Wedle najpopularniejszych twierdzeń, w przeszłości naszego układu musiało dojść do jakiegoś spektakularnego, kosmicznego wydarzenia, w skutek którego Morestar został wyrzucony ze swojej ówczesnej orbity i oddalił się aż na sam skraj pasa asteroid. Na ten temat powstało wiele teorii, od boskiej ingerencji mającej ukarać pradawnych mieszkańców tej planety, aż po niezwykle potężne zaklęcie rzucone przez starożytnych magów. Jedna z nich twierdzi na przykład, że raz na kilka tysięcy lat przez układ Solum przelatuje tajemnicza planeta, która swą obecnością mogła zmienić trasę Morestara, zsyłając go na ponure wygnanie. Niektórzy uczeni zaczęli nawet zastanawiać się nad tym, czy w przeszłości Morestar mógł swoim krajobrazem i klimatem przypominać Arde. Niestety dowiedzenie tej teorii wymagało by fizycznej podróży na powierzchnię planety i przekopanie się przez głęboką na kilkadziesiąt metrów warstwę skał i piachu, co nawet w dzisiejszych czasach zdaje się być niemożliwe.
Jaszczurzy mieszkańcy Morestara
Średni promień orbity
92 mln km
Obwód
35 000 km
Okres obiegu
480 dni
Okres obrotu
24 godziny
92 mln km
Obwód
35 000 km
Okres obiegu
480 dni
Okres obrotu
24 godziny
Rodzaj
Planet
Znajduje się w
Astralny obraz powierzchni Morestara.