Dros

"Ale może najbardziej niepokojące są szepty, które rozbrzmiewają, niesione przez zimne, obojętne wiatry, które przeszywają opuszczone terytorium księżyca. Opowiadają o starożytnych złowrogich potęgach ukrytych pod skalistą skorupą, które spoczywają w letargu, czekając na nieświadomą rękę ludzkiej głupoty."

- Sylwalyn Shimmar, nadworna astromantka sanadorskiego dworu
Skalisty Dros jest pierwszym księżycem gazowego giganta  Vela. Jego powierzchnie pokrywają rozległe łańcuchy niewysokich gór, poprzecinane głębokimi kanionami, w których zbiera się woda. Glob posiada własną atmosferę, która swą gęstością przypomina tą na Arde, choć zdaje się nie posiadać pierwiastków niezbędnych do swobodnego oddychania. Wypełniają ją wyziewy pochodzące z głębokich czeluści księżyca, wyrzucane w powietrze wraz z gejzerami gorącej wody. Mimo znacznej odległości od Solum, na powierzchni Drosa utrzymuje się w miarę stała, dodatnia temperatura. Według jednej ze śmielszych teorii, to wpływy grawitacyjne Vela, są odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Potężna obecność gazowego olbrzyma nieustannie ściska i rozciąga Drosa, wzbudzając w jego wnętrzu silną aktywność wulkaniczną. W ten sposób energia wydostająca się z głębi ziemi termalnymi kominami i gejzerami jest wstanie ogrzać powierzchnię na tyle, by utrzymać na niej wodę w stanie ciekłym. Na chwilę obecną nie potwierdzono żadnych śladów życia na powierzchni Drosa. Jedną z przyczyn może być bliskość Vela, która zakłóca bardziej czułe projekcje astralne. Tak czy inaczej Dros i jego tajemnice pozostają łakomym kąskiem dla współczesnej społeczności naukowej.

Szkic droskiego gejzera

Projekcje astralne wysyłane na powierzchnie Drosa, kilkukrotnie zarejestrowały interesujący fenomen, nazwany przez uczony śpiewem kamieni. Powstaje gdy nagłe podmuchy sprężonego gazu zaczynają opuszczać szczeliny w skorupie księżyca. Nietypowe ukształtowanie tych otworów i echo odbijane od ścian kanionów, moduluje dźwięk ulatniającego się powietrza w taki sposób, że przypomina on melancholijną muzykę. Wokół historii o śpiewających kamieniach powstało wiele osobliwych opowieści. Jedna z nich głosi jakoby wszyscy badacze którzy usłyszeli te dziwaczne melodie, postradali zmysły i dość szybko umarli w niewyjaśnionych okolicznościach. Żadne z tych doniesień nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone i na razie pozostają w domenie miejskich legend i morskich opowieści.
Średni promień orbity
380 000 km
Obwód
10 500 km
Okres obiegu
42 dni
Okres obrotu
2 dni
Rodzaj
Planetoid / Moon
Znajduje się w
Vel
Astralny obraz powierzchni Drosa.