Misztikus elfek Ethnicity in Evera | World Anvil

Misztikus elfek

A misztikus, avagy nyugati elfek Zililon dzsungelében élnek. Általában sötét hajúak, misztikus elf nyelven beszélnek, ami az elf nyelv modernebb változata. Az élet élvezete jellemző rájuk, a vagyon halmozása helyett a luxust keresik. Igényesek környezetükre, ruházatukra, ételeikre, kapcsolataikra. Nyitottak és tehetségesek a mágiára, a varázslat a mindennapjaik része. Sok istent követnek, általában egy-egy személy többet is, fő istenük Alabyran, a mágia istene. Legkisebb szerveződési egység a család, de ritkán él két generációnál több együtt. A szülők igyekeznek mihamarabb saját talpra állítani a fiatalokat, hogy a saját kényelmükkel és szabadságukkal foglalkozhassanak.A misztikus elf fiatalok felnőve új nevet választanak maguknak. Nemesi családokra jellemző, hogy a kapcsolati tőke megőrzése érdekében a fiatalok a nemesi család nevét viszik tovább – a név egyúttal meghívó is bizonyos felsőbb körökbe. A misztikus elfek tisztában vannak a többi faj külsejével és első sorban azokat a vonásokat találják vonzónak, melyek eltérnek ettől. A nagyon vékony test, hosszú, kecses végtagokkal az ideális. Szeretik a hosszú hajat, de nem idegenkednek a rövid frizuráktól sem. A legtökéletesebbnek a mandulavágású szemet és a magasan kezdődő hajvonalat tartják, a hosszú fülcimpa pedig kifejezetten a szexepil része. A "túl kerek" idomok a nőknél éppúgy a túlzott kényelmesség jele, mint a férfiak esetleges zsírpárnái.
Első sorban a tökéletes kinézet számít, de elvárt a mágiára való fogékonyság és a kifinomult, széles látókörű műveltség is.
Leginkább a férfiaktól várják el, hogy legalább egy fegyvernemben tökéletesen tudjanak harcolni. A városi nőknek jó gazdasági érzékkel kell rendelkeznie és megfelelően bánni a család vagyonával. Vidéken azonban minden felnőttől elvárt, hogy képes legyen önállóan vadászni és gondoskodni magáról.
A szülőket, ősöket illik tisztelni, ugyanez vonatozik a vallási és helyi elöljárókra, tisztségviselőkre is. Persze akinek több pénze van, Zililonban az szabja jórészt a szabályokat.
Zililonban a kapcsolatok többsége párkapcsolat, de csak pletyka szintjén érdekli őket, hogy mi folyik valaki más hálószobájában. Szerintük a vágy, a szerelem és a házasság három külön fogalom, és az esetek töredékében alakul úgy, hogy két személy mindháromban együtt részesüljön. Őket módfelett szerencsésnek tartják. Mind a nők és férfiak szabadon választják meg a partnereiket, mert a házastársukat időnként inkább gazdasági partnerként kezelik.

Culture

Általános Öltözködési szokások

A misztikus elfek szeretik a színes, könnyű ruhákat, főként a selymet, melyet nagy tételben állítanak elő. Ezen kívül viselnek még vásznat, bőrt és szőrmét, a szegények pedig gyapjút. Minden ruhájuk, ami nem harcra vagy vadászatra készült, színes és mintás. Szeretik a fém és drágakő díszítéseket, a batikolt színátmeneteket. Testüket rendszerint több réteg ruházattal is fedik a hőmérséklettől függetlenül. Szívesen és nagy mennyiségben hordanak ékszereket, nemesfémet, drágaköveket, gyöngyöt, fát és csontot is. Szeretik az aprólékosan megmunkált díszítéseket és a növényi mintákat. Gyakran viselnek sminket és illatszereket.

Művészet és Építészet

Az építészet, a szobrászat, a festészet, a költészet, a zene és a színjátszás, tánc számukra az önkifejezés része. Bár a legtöbb település fákon található teraszokra épült, az igazán tehetősek még különlegesebb palotákat építtetnek maguknak, melyek a városok felett lebegnek.

Általános szokások, hagyományok, rituálék

Eljegyzés:


Vasannában az elfek az emberekhez hasonlóan jegyzik el egymást, vagy egyáltalán nem tartanak eljegyzést. Alabyran, Narmiraen  hívei, ha nem tartanak az emberekhez hasonló eljegyzést, egyből az esküvőre készülnek. Zililonban nem tartanak eljegyzéseket, csak előre elrendezett házasságok esetén. Zililonban főleg, de Vasannában is előfordulhatnak előre elrendezett házasságok.

Házasságkötés:


Két elf általában közös megegyezés alapján köti össze az életét.

Zililonban és Vasannában: Alabyran, Narmiraen, Fliadais és Saphielle templomaiban és szentélyeiben a pár együtt imádkozik, majd bejelenti a házasságkötést a a gyülekezetnek. Ezek a házasságok felbonthatók, de a felbontást a helyi hatóságok előtt kell kezdeményezni, és nyilatkozni kell a vagyon megosztásáról. Más, kisebb istenségeket követő közösségeknél nincs hagyományos értelemben vett házasságkötés.
A misztikus elf esküvők akár többnapos mulatságok is lehetnek. A letelepedett házaspárokat (akik nem a dzsungelben élnek), a helyi hatóságok a lakóhelyük szerint jegyzik. Zililonban elfek szívesen adnak egymásnak valamilyen személyes ajándékot, jellemzően ékszert a házasságkötéskor.
Vasannában és Zililonban a legtöbb elf esküvőt tavasszal és nyáron ülik.

Születési és keresztelő rítusok

Az elfeknél örömünnep a gyermekáldás, és a többi fajhoz képest ritkán esik meg, így az egész közösség számára fontos esemény. Zililonban és Vasannában az párok jellemzően a családnak és a (vallási) közösségüknek jelentik be a várandósságot, de ha az apa személye valamilyen ok folytán nem nyilvános (vagy nem ismert) akkor a nő akár megtarthatja magának a dolgot, és senki sem fogja a szájára venni. A félvér (jellemzően félig ember) gyermekeket azért kevésbé nézik jó szemmel, mint az elf gyermekeket. A félelf gyerekek és szüleik számíthatnak némi hátrányos megkülönböztetésre, nyíltan vagy burkoltan, elsősorban Zililonban.
Zililonban és Vasannában a gyermek születését a család, a közösség (legyen az a lakóhely vagy vallási csoport) a gyermek bemutatásakor ünnepli meg, a gyermekágyi időszak (akár egy hónap is lehet) leteltével. Az édesanyák nem sietnek sehova, tehát igen ráérősen folynak a dolgok. A közösség tagjai az ünnepségen jellemzően hasznos ajándékokkal látják el a gyermeket és az édesanyát.
Ha a gyermek édesapja nem kötődik az anyához, az asszony magos vagy gyümölcsös kenyérrel köszöni meg neki a gyermeket (fiút vagy lányt).
A várandósság és a szülés kitüntetett folyamat, szorgos és avatott kezek vigyázzák az anyát és gyermekét. Rendkívül ritka, hogy bármelyikjüknek is baja essen.
A gyermekeknek a szülők adnak egy nevet, amelyet a poronty felnőve általában megváltoztat.

Felnőtté válási rítusok

Az elfek 100-150 éves koruk körül válnak felnőtté. Zililonban a felnőtté válás elméletileg önálló döntés, a fiatal onnantól számít felnőttnek, hogy elhagyta a családi fészket, és önálló életet kezd. Ilyenkor általában új nevet is választanak maguknak, a „gyermek nevükön” maximum a szüleik szólítják őket. Ha egy fiatal még 200 évesen is a szülein élősködik, általában a szülők vesznek vagy építtetnek egy kisebb-nagyobb otthont és kiteszik a szűrét. Vasannában az elf fiatalok, hasonlóan a törpökhöz, lelkesen készülnek az önálló életre. Mivel számos lehetőség közül választhatnak (szakmai, vallási értelemben is), jellemző, hogy sok mindet kipróbálnak, mielőtt első hivatást választanának maguknak. 150 éves korukra általában részben vagy egészben kitanulnak egy szakmát, és amint önálló keresetük van (mesterként vagy inasként), felnőttnek nyilvánítják magukat és sok esetben új nevet választanak. Sajátosság, hogy sok esetben tiszteletből a szülő vagy a mester családnevét veszik fel.

Temetési és megemlékezési rítusok

Vasannában és Zililonban is elég vegyes az elf temetkezés. Narmiraen hívei általában koporsóban vagy urnában temetkeznek, erről, ha van rá mód, az elhunyt maga rendelkezik. Az elf temetők általában a települések legalsó szintjén találhatók, ha ez a föld alatt van, akkor kiépített katakomba rendszerekről beszélhetünk. A legnagyobb ilyen temető jelenleg Ellerionban, a fővárosban található, ahol a több szintes katakomba rendszer egyfajta turista látványosság is (éjszakára és időszakosan lezárják).   Alabyran híveinek különleges temetési szertartása van, melyben a holttestet bebalzsamozzák és mágikus szertartásnak vetik alá. Utolsó rituálé: temetési szertartás. Nagy hatalmú mágus/varázsló hívőket, egyházi személyeket végső nyugalomra helyezés előtt a templomban elbúcsúztatják, a holttestből kinyert maradék mágikus erőt általában egy kegytárgyba vezetik. A bebalzsamozott holttest, ha közel áll az egyházhoz, a templomban marad, valamilyen kőkoporsóban, ha nem, koporsóstul a kriptába kerül.   A nyugati elfek a hosszú élet végét általában a munkájának dicsőítésével, az elhunyt jó tulajdonságainak sorolásával ünneplik. A gyászszertartások – a törpöktől eltérően – viszonylag csendesek. A halotti tor is visszafogottabb, családi-baráti kör gyűlik össze a temetés napján, közösen emlékeznek meg az elhunytról. Módosabb családokban szobrot, festményt állítanak ki a halott emlékére. Egy hónappal később kerül sor a végrendelet kihirdetésére (ha volt ilyen), vagy a vagyonának, tárgyainak szétosztására. Úgy tartják, hogy az elhunyt tárgyait ennél korábban megérinteni olyan balszerencse, ami miatt rövid úton csatlakozhatnak az elhunythoz. Özvegyek szokása ezért, hogy ez idő alatt az elhunyt egyes ruháit (kendők, köpenyek, ingek) viselik, hogy kimutassák, szívesen a szerelmes párjuk után mennének.
 Sorisana Qiyra portréja: Misztikus elf varázslónő, az Ellerioni Misztikus Egyetem egykori nagymesterének portréját Folen Darora festette meg.
"Misztikus elf férfi freskója": A freskó egy elsőkori misztikus elf templomban bukkant fel. Még nem eldöntött, hogy Alabyran isten vagy egy főpapjának a képmását ábrázolja.

Hasznos linkek:

 
Mágia Evera földjén
Generic article | Jun 4, 2023

Articles under Misztikus elfek



Cover image: by Lia Felis (with Adobe Express)

Megjegyzések

Please Login in order to comment!