Sebbertasin Kuningaskunta
Sebbertas on Mitragonin itsenäisistä valtakunnista pienin ja pohjoisin. Eteläisiin valtoihin verrattuna maa on viileä ja karu; Routamaat ovat lähellä, ja niiden jäinen mahti tuntuu täällä voimakkaammin kuin mantereen eteläosissa. Maaperä kuitenkin kätkee sisäänsä merkittävät mineraalivarat, ja sitkeät sebberiidit ovat onnistuneet rakentamaan vakaan ja toimivan yhteiskunnan. Väestö kuitenkin on varsin pieni, ja kaupunkeja on vähän. Sebberiidien lisäksi maassa on rauhanomaisia paimentolaiskansoja, ja asperatejakin nähdään usein; alueella uskotaan olevan useita sisäänkäyntejä Ihmesaloon.
Muiden ihmisten kanssa Sebbertas on sotinut vain vähän. Lännen ja pohjoisen villikansat ovat kuitenkin pitäneet maan armeijan kiireisenä. Etelänaapuri Thalatos on aina suhtautunut Sebbertasiin ystävällismielisesti ja toimii myös puskurina Arodunin Imperiumin levittäytymistä vastaan. Etelän dalassaarivaltakunnat ovat luontainen liittolainen Sebbertasille, ja astarismin levittyä tänne maa on liittynyt Arodunin vastaiseen rintamaan, vaikka sebberiideille uskonnon levittäminen ei niin tärkeää olekaan kuin paragenteille.
Sebbertasin osanotto sotaan on ollut varsin vähäistä sen liittolaisten harmiksi. Jonkin verran joukkoja on toki siirretty Thalatosin turvaksi, mutta Sebbertasin todelliset pyrkimykset vaikuttavat olevan muualla. Sebberiidit katsovat pohjoisen kuuluvan heille, ja kuluttavat paljon resursseja Routamaiden tutkimiseen. Routamaiden mystiset valtiaat, joista tiedetään hyvin vähän, ovat puolestaan osoittaneet kiinnostusta Sebbertasiin, ja maahan on noussut näitä muinaisia jään ja pakkasen herroja palvovia kultteja. Lisäksi sebberiidit ovat perustaneet siirtokuntia Hyberessiin, ja pitkäaikaisena haaveena on ollut jopa Taarosin tutkiminen ja asuttaminen.
Luokka
Geopolitical, Kingdom
Kommentit