Nevanore Settlement in Evera | World Anvil

Nevanore

A város egy törp bányászkolónia telepéből nőtte ki magát. Az idegen telepesek annak fejében kaptak engedélyt Asarion (elf) királyságától a sziget északkeleti részén való bánya nyitásához, hogy őrséggel és hajókkal védik a kijelölt területet Oshilune (Ilia Bay egyik szigete) partvidékén.
A telepesek egy parthoz közeli eribeal lelőhely miatt választották ezt, az amúgy félreeső helyet. A kolóniához idővel gnóm, elf, majd félszerzet lakosok csatlakoztak - mivel a város a növekedésével magába kebelezett egy egészen közeli falut is. Az eleinte csak védelmi céllal és időnkénti áruszállítással foglalkozó kikötő is lassacskán kibővült, ma már kereskedelmi-, személyforgalmi- és halászdokkok sorakoznak a felszerelt hadihajók árnyékában.

Néprajz

61% törp, 22% elf, 8% félszerzet, 7% gnóm, 2% egyéb (ember, félvér, stb.)

Kormányzás

A város élén a polgármester, Brornal Duval áll (törp férfi, veterán, törvényes jó). Munkáját két közvetlen tanácsadója segíti, kamarása, Enania Iliren Isarrel (elf nő, nemes, törvényes semleges) és kancellárja Zankul Gadwin (gnóm férfi, kézműves, semleges). Enania eredetileg az országa által kijelölt helytartóként érkezett az akkor épp csak megalakulóban lévő településre, de az évek során bebizonyosodott, hogy a helyi törpök egyszerűen jobban hallgatnak a saját vezetőik szavára, így mire Nevanore bányászkolóniából kikötővárossá nőtte ki magát, a javaslatára felállították az itt látható igazgatási struktúrát. Az elmúlt majd' ötszáz év alatt Enania kivívta a telepesek tiszteletét és elnyerte bizalmukat. A tízévente, a helyi klánvezetők közül megválasztott polgármesterrel jól tud együtt dolgozni, a hivatalra a kompromisszum készség a jellemző. A bírói testületben egy elf (Elias Miraleth - férfi, kaotikus jó, pap), egy törp (Oriwena Duval - nő, törvényes jó, veterán), egy gnóm (Warket Snip - férfi, törvényes jó, kézműves) és egy félszerzet (Abigail Fairfoot - semleges jó, közember) bíró van, mindegyikőjüket a saját közössége választotta meg. Az elfek és gnómok a bíráikat határozatlan időre választják meg, amíg valamilyen nagyobb érdekütközés nem tapasztalható a közösségen belül. A törpök a bírót élete végéig vagy lemondásig, a félszerzetek pedig tíz évre jelölik ki (természetesen újraválaszthatók). Általános szabályként, a város polgára felett az a bíró mond ítéletet, akinek a közösségéhez a bűnös tartozik. Ha az elkövető nem a város polgára (vagy nincs a közösségének választott bírója), az a bíró fog ítélkezni, amelyik közösséghez a károsult vagy áldozat tartozott. Ha ez a lehetőség sem áll fent (pl. két ember között történt a cselekmény), akkor gyors megegyezés alapján vagy a törp, vagy az elf hivatal fog eljárni az ügyben. Nevanore még mindig nem építtetett különálló börtönt. A bánya mélyén van egy tömegcella, a kényszermunkára ítélt raboknak, akik pedig ítéletre várnak, azok a városháza alatti nyolc cella egyikében kerülnek elhelyezésre. Minden súlyosabb büntetést (mint halálbüntetés vagy csonkolás) azonnal végrehajtanak, vagy ha az illetőt az ország biztonságának veszélyeztetésében is bűnösnek találják, azt a sziget szívében található elf városba, Synelean-be viszik, további kihallgatásra és ítélkezésre. A törvények a törpökre jellemzően rendkívül letisztázottak, és Asarion egyéb területeihez képest lényegesen szigorúbbak :
  • Lopás és garázdaság: Az anyagi károkozást minden esetben kártérítéssel és kényszermunkával büntetik (ha nem tudja megtéríteni a kárt, akkor le kell dolgozni a város felé azt, és a város fizeti ki a károsultat). A piti tolvajláson túl (élelmiszer, kis összegű lopás 1 aranypénz értéke alatt), ha valakit komoly rabláson kapnak, annak levágják az egyik kezét. Az orvgazdáknak ugyanez a sorsa. A sikkasztást és adófizetés elmaradását lopásként ítélik meg a városban.
  • Testi sértés, gyilkosság: A törpök a pusztakezes verekedést elég jól tolerálják, amíg mindkét fél fel tud kelni a padlóról a végén. Ezért, amíg nem kezdenek törni-zúzni maguk körül, a verekedőkre a városőrség is csak messzebbről figyel. A járulékos károkat a részvevőknek utólag egyenlő mértékben kell megtérítenie. Ha azonban rajtaütés-szerű támadás, fegyverhasználat vagy haláleset történik, az elkövetőknek komoly következményekkel kell számolniuk. Bár a fegyverviselés alanyi jog a városban, azt előrántani egyet jelent a gyilkos szándék kinyilvánításával. Ha az áldozat "csak" megsérült, a részére kártérítést állapítanak meg (általában a felgyógyulásához szükséges idő és a kieső bevételei arányában) és a bűnösök kényszermunkára lesznek ítélve. Ha haláleset történik, az elkövető(k)nek nagyon igyekeznie kell, hogy ne szándékos gyilkosságnak nevezzék az esetet: a "véletlen" elhalálozás kártérítéssel, kényszermunkával, esetleg a városból való kitiltással jár együtt, míg ellenkező esetben elkerülhetetlen a halálbüntetés (akasztás vagy lefejezés) és az illető vagyonából kártérítést kap a áldozat családja (ha volt neki).
  • Varázslatok: A varázshasználatot - különösen a misztikus varázslatok használatát - a hétköznapokban nem nézik jó szemmel. A bűbájokkal való elmebefolyásolást pedig (kivétel a szórakoztatás esete) egyenesen büntetik - kártérítés, bírság, de minden esteben a városból való kitiltással jár együtt egy ilyen varázslat megkísérlése is. A támadó varázslatokat és lények idézését fegyverhasználat bűnének megfelelően ítélik meg.
  • Anyagi vagy más kár okozása szóbeszéddel vagy tettekkel, megvesztegetés (és annak elfogadása): A törpök sokat adnak arra, hogy az üzleteik és műhelyeik minősége és jó hírneve tiszta maradjon, ugyanez igaz a városban élő klánokra is. Ezt a szemléletet a városban élő gnómok is hamar magukévá tették. Akiről bebizonyosodik, hogy gonosz pletykát indított útnak, rágalmazta egy polgártársát vagy ártó szándékkal becsmérelte egy kézműves portékáját, azt az ezzel okozott anyagi kár megtérítésére és a piac melletti pellengérre állításra (egy nap vagy akár egy hét) ítélik. (Alighanem, Ilia Bay egész területén itt a legkönnyebb az óvatlan utazónak hirtelen bűnözővé válnia, amikor "csak egy kicsit alkudozni" szeretne.) A megvesztegetésre tett kísérletet, ha jelenésre kerül, azonos módon bírálják el. Ha pedig valakiről bebizonyosodik, hogy elfogadott egy ilyen ajánlatot, az esteleges kártérítésen és megszégyenítésen felül bírságra és száműzetésre, a városból való kitiltásra is számíthat.
  • Köznyugalom megzavarása: A pánikkeltés elleni szabályt nem meglepő módon elsősorban a Mélység Küldöttei ellen fogalmazták meg először. Akit ilyen elkövetésében bűnösnek találnak, annak bírságot kell fizetnie (50 aranypénz minimum, de akár 200 aranypénz is lehet az összeg), pellengérre állítják egy hétre és akár a városból is kitilthatják. Ha nem tudja megfizetni a bírság összegét, ledolgozhatja azt a bányában, kényszermunkával.
  • Kiszabott büntetés elkerülésére tett kísérlet: Ha valaki megpróbálná elkerülni a büntetését, azzal nem sok jót hoz a saját fejére. A börtönből, kényszermunkából való szökési kísérlet, a város elhagyása a jóvátétel előtt, esetleg további bűncselekmények elkövetése (mint megvesztegetés), újabb eljárást von maga után. Ha nem szabtak ki rá halálbüntetést, és lehagyja a várost, száműzik vagy kitiltják (rezidens vagy nem) mindörökre. Ha mégis visszatérne valaha, nem csak a büntetését kell letölteni/bírságokat kamatostól megfizetnie, de utána ki is toloncolják. Ha másodszor is visszatérne, élete végéig a bányában kell dolgoznia.
Az adókat a háztartások és üzletek egy összegben fizetik be a városi kincstárba. A kancellár hivatalának a feladata, hogy az Asarion által elrendelt tizedet negyedévente elkülönítse és Synelean-be szállíttassa. Az adókat népességösszeírás szerint kell befizetni, amit ötévente frissítenek. Minden felnőtt után negyedévente húsz ezüstpénzt kell a városnak fizetni (ami éves szinten 80 ezüst). Az üzletek és szolgáltatások a forgalmuk után, a könyvelésük alapján vagy a megbecsült bevételeik mértéke szerint adóznak, minden (megkezdett) száz arany után húsz aranypénzt, tíz arany után egy aranypénzt. Ha egy üzlet nem éri el a tíz arany bevételt egy negyedév alatt (pl. Magi mama a répaeladásból a piacon), akkor nincs adózási kötelezettsége. (Halászvárosban és Haslydban emiatt a lakosok között nagyon gyakori a cserekereskedelem - ha nincs arany, nincs adó sem. Az illegális üzletek működését büntetik, de az élelmiszerek és háztartási cikkek esetében, melyek értéke amúgy is alacsony, a városvezetés úgy döntött, hogy nem tesz ellenlépéseket.)
Ami a rabszolgaság kérdését illeti, bár Nevanore-ban nem tartanak rabszolgákat, és kinézik azt, aki ilyenre vetemedik, Asarionban nincs tiltva, hogy valaki rabszolgákkal kereskedjen, ilyet vásároljon vagy hazavigyen. Szabad polgár elragadása rabszolgának, viszont, az egész országban, halállal büntetendő.

Védművek

A város elsődleges szárazföldi védelmi védelmi vonala a városfal. Ez a tizenöt láb magas és húsz láb széles fal körbe veszi a Városközpont, a Bánya épületeit és az Elf ligetek egy részét. A fal tetejére bástyákon át lehet feljutni, melyek 500 láb távolságra állnak egymástól. A falakon szekérszéles, megerősített kapuk nyílnak a város szomszédos negyedei felé. A kikötői kaput minden napnyugtakor bezárják.
A városfal bástyáin hajítógépek állnak, melyeket rendszeresen karbantartanak. Szükség esetén ezekkel égő hordókat, alkímikus bombákat tudnak a támadókra hajítani.
A második védelmi vonalat a házak és csatornahálózat alatt, de a bánya vájatai felett futó széles alagúthálózat adja, amin keresztül a városőrség csapatai észrevétlenül mozoghatnak a városon belül. Ezek lejáratai a bástyák tövében, vagy csatorna kivezetésnek álcázva behálózzák a Halászváros kivételével az összes kerületet. Az alagúthálózat és a bánya járatai között titkos átjárókat építettek, hogy végszükség esetén a civil lakosságot a mélybe tudják menekíteni. Ezek az alagutak teljesen sötétek.
Mivel a város a tengeren át majdnem két hét hajózásra esik a legközelebbi kikötőtől és szárazföldön át is három nap lóháton a sziget elf városa, Synelean; a Nevanore-ból induló hajók és karavánok egy időben a kalózok kedvelt prédáinak számítottak. Ezért is, a városvezetés komoly összegeket fordított arra, hogy fejlessze a kikötőben állomásozó hadihajó flottáját. Jelenleg húsz hajó van szolgálatban (és további öt tartalék), ebből tizenkét kétárbocos, jól felfegyverzett vitorlás a part mentén járőrözik; három blokádtörő nehéz hadihajó, három kifejezetten mentésre felszerelt vitorlás és két megerősített hadihajó reagál bármilyen, beavatkozást igénylő eseményre.
A város védelméért, valamint a rend és a nyugalom fenntartásáért a városőrség felel. A városőrség tagjai fizetett zsoldosok (80% törp katona vagy veterán). A városőrség tisztekkel együtt kicsivel több, mint 3000 főt számlál, működésüket a helyi adókból és időnként többletfeladatok elvállalásából (pl. karavánok vagy kereskedőhajók kísérése) fedezik. A városőrök vízhatlan, vörös köpenyeket és bőr vagy lemezvértet viselnek, mindegyik mellkasán jól láthatóan elhelyezték a város címerének mintáját. Fegyvereik a hagyományos törpe harci bárd vagy nehéz csatabárd és könnyű számszeríj a városban, a hajókon pedig nehéz számszeríjakat, szablyát és szigonyt forgatnak.
A bányászatban használt fekete puskaport a hadihajókon gránátokban alkalmazzák.
A városőrség főkapitánya Bergrous Duval (törp férfi, törvényes jó veterán) meggyőződése, hogy a Mélység Küldöttei még nem hagyták el a várost, ám nem sikerült rájuk bukkanni, mióta a halászvárosi szentélyüket lebontatták.
A tengerészet admirálisának, Nandisia Gralrennek (törp nő, törvényes semleges veterán) épp elég gondot okoz az Átkozott Sötét közelsége és a kalózok portyázása, ezért nem igazán ér rá, hogy "szellemeket kergessen" a kikötőben.

Ipar

A Városközpont kereskedelme:
Élelmiszer: alapvető élelmiszerek, mint hentes, pék, sajtkészítő, tejes, zöldség-gyümölcs; sarki fűszeres (Tündérpor vegyesbolt (A Hozzávalók ezen felül egzotikus élelmiszerek és fűszerek boltja (Kék hold kincse) és serfőzde (Hibátlan Hordó, az igazi törp sör).
Műhelyek: ács, bádogos, bútorasztalos, drágakő csiszoló, edénykészítő, ékszerész és aranyműves, kovács, kőműves, lakatos, suszter, szerszámkészítő, szőrmekészítő, üvegfúvó.
Szolgáltatások: bank (Kincs-Tár), borbély, építészmérnök, fogadó (Suttogó Sárkány), futárszolgálat, fürdőház, gyógyító, mosoda.
Szaküzletek: fegyverszaküzlet (Penge és Kalapács), gyógyszerész (Titkos Tonic), páncél szaküzlet (Méretre Készül), ruházati üzlet (Polgári Öltözetek Boltja).
Egyéb: alkimista, bányász, céhházak, illatszerbolt (Halovány Buborék), könyvesbolt (Hosszú Történet).
Elf liget üzletei:
Élelmiszer: élelmiszerbolt (Vörös Barack), fűszeres (Zöld Dió), pálinkafőzde (Csillagfény), egyebek (mint cukrász és pék).
Kézműves: bájital szaküzlet (Kristálykancsó), bőrműves, bútorasztalos, ékszerész (Finom holmik boltja), illatszerbolt (Virágos Álmok), keramikus, ruházati üzlet (Erdőjárók boltja), suszter.
Egyéb: fogadó (Virágzó Rózsa Taverna), fürdőház, gyógyító, herbalista (Zöldebb), istálló (Abrak-a-dabra), könyvesbolt misztikus tekercsekkel (Tudományok Őrei), mágikus kiegészítők (Misztikus Apróságok), virágos.
Haslyd:
Élelmiszer: családi üzletek (mint pék, hentes, stb.), fűszeres (Lila Bazsalikom), serfőzde (Tündéritató), vegyesbolt (Rollo Árui).
Kézműves műhelyek: ács, bőrműves, bútorasztalos, cserépgyártó, edénykészítő, kelmefestő, kovács, lakatos, suszter, szappanfőző, szekérgyártó, szerszámkészítő, textilkészítő (Szövő-szék).
Egyéb: borbély, favágók telepe, fürdőház, gyógyító, istállók (ló, öszvér), karámok (marha, sertés, birka, kecske, szárnyas), malom, piac (Nagypiac), virágárus.
Bánya:
Bányászok céhháza, gyógyító, páncél és fegyverszaküzlet (Eri-Deal).
Műhelyek: ács, bádogos, lakatos, kőműves, kovács, szerszámkészítő, tetőfedő.
Kikötő:
Étel-ital: halfeldolgozó üzem, halpiac, kocsma (Jó szél), pékség, vegyesbolt (Parti Áruk).
Egyéb: céhházak, hajóépítő és javító műhelyek, kovácsműhely, kötélverő műhely, küldönc, lakatosműhely, mosoda, pénzváltó.
Halászváros:
Élelmiszer: fűszeres, halárus, hentes, pék, serfőzde (Kék Ipa), vegyesbolt (Útravaló).
Kézműves: bőrműves, ékszerüzlet, kovács és lakatos műhely, suszter, szappanfőző.
Egyéb: borbély, bordélyok (Szirének temploma, Madam Mimosa párnái, Édes Álmok Háza, hogy csak a népszerűbbeket említsük), gyógyszerész, herbalista, horgász és halászfelszerelés (Csali), jövendőmondó, kuruzsló (gyógyító), mágikusnak tűnő csecsebecsék (Ritkaságok és antikvitások).

Districts

A Városközpont a törp templomot körül ölelő térről induló gyalogjárók mentén épült ki. A téren egy viszonylag drága, de kényelmes fogadó van (Suttogó Sárkány néven fut). A tér mentén hét törp klán házai állnak, majd egy műhelyekből és üzletekből álló gyűrű. Ezen kívül főként gnóm rezidenciák, illetve a Városháza épülete a kerület nyugati szélén, átellenben pedig a városőrség barakkja.
A központtól nyugatra található az Elf liget, melyben parkok, kisebb lakóházak és üzletek váltják egymást, egészen az egykori félszerzet faluig. A rönktemplom és a Városháza között nagyjából félúton a Virágzó Rózsa Taverna fogadja békés vendégeit. A városban élő elfek teljes létszámban ebben a körzetben élnek. A két legrégibb "építmény" a templom ligete és Enania kamarás háza, ami a tavernával szemközt áll.
Haslyd, a félszerzet falu, ma Nevanore egyik kerülete, és rendkívül fontos szerepet tölt be a város életében. Itt takaros porták, kisebb-nagyobb családi házak, istállók és karámok sorakoznak, a külső peremén pedig láthatárig nyúló szántóföldek terülnek el. A félszerzetek mellett néhány ember (illetve félvér) és gnóm család is otthonra talált itt, a közösség befogadta őket (az itt élő embereket pl. a félszerzetek maguk közül valónak kezelik az igazságszolgáltatásban is). A helyi italmérő, egyébként serfőzde, a Tündéritató, igen népszerű gyülekezőhely a rezidensek körében. A Nagypiac, mely a Bánya és a kerület határán felkszik, nap, mint nap friss élelmiszerrel és más, mezőgazdaságból származó áruval (mint len a kötélveréshez és kész vászon a vitorlákhoz) látja el a környék lakóit. A piac, a kikötő után, a második legforgalmasabb terület.
A központtól délre egy műhelyekkel, kohókkal és raktárokkal szegélyezett Bánya található. A tárnákból felszínre kerülő eribealt helyben finomítják, és tömbökben, vagy kész áruként (fegyver és páncél) szállítják tovább az értékesítési helyek felé.
A városközponttól északra, a part mentén a Kikötő terül el, egészen a keleti végén található halászközösségig. A kikötő nyugati oldalán a tengerészet dokkjai és épületei nyitják a part mentén a kerületet. Ezt követik hajóépítő és javító műhelyek, és ezek raktárjai. Az áruszállító és személyforgalom nem különül el, ezek a dokkok és a kiszolgáló épületek napközben a legforgalmasabbak. A keleti végén ugyanolyan jól karbantartott dokkok mellett sorakoznak a halászbárkák és -csónakok. A halfeldolgozó épületek és a halpiac a hajnali és reggeli órákban zajosabb.
A Halászvárost ugyan önálló negyedként tartják számon, de messze nem olyan civilizált vagy régi közösség lakóhelye, mint például a Haslyd. Bár a halászatból meg lehetne élni, a rossz életkörülmények miatt az itt élők bevétele gyakran veszik el a söröskupák mélyén vagy a szerencsejátékok asztalainál. A munkán kívüli időt sokan az utcákon vagy kis italozókban, illegálisan üzemelő szerencsejáték-barlangokban töltik. Erre a környékre ritkán vetődik tiszta szándékú személy. A kikötő felőli oldalon egymás érik a bordélyházak, közöttük zegzugos átjárókban kétes portékákat árusító egyének üzemeltetnek boltokat. Amire árcédulát lehet akasztani, az itt előbb-utóbb beszerezhetővé válik.

Céhek & Frakciók

Vallások

A város legnagyobb templomát a törpök emelték isteneiknek. Ez a város központjában áll, egy szint és egy magas kupola van a föld felett és két szint nyílik lefelé. Itt egy főpap (Rubag Ramoggan - férfi, törvényes jó pap) és három pap szolgál, mellettük hat lovag védelmezi a szent épületet és a benne tartózkodókat. A templom éjjel-nappal nyitva áll. A templom alatt található a törpök és gnómok temetkezési helye, a városi katakomba.
A második a sorban, a királyság törvényei szerint kötelezően állíttatott elf rönktemplom; az elf panteon szentélye. Egy pap (Almon Sontar Heryra - elf férfi, kaotikus jó) és két druida (Kendel és Merlara - elf férfi, semleges és félszerzet nő, semleges jó) él itt, a város nyugati részén található ligetben. Az itteni hívek a közeli erdőben helyezik halottjaikat örök nyugalomra (elfek, félszerzetek és mások).
A kikötőben, két forgalmasabb út találkozásánál egy útszéli kis oltár van, amit az emberek állítottak a maguk tenger-istenének. Itt a biztonságos út és jó időjárás reményében szoktak megállni imádkozni a hívek. Az úti oltárt ők maguk tartják rendezetten.
A törpök hallani sem akarnak a Mélység Küldötteiről, az apró, de makacs közösség jelenleg a csatornák kikötő felőli részén rendezkedett be. Vezető Küldöttük, Gylbard Degore (ember, kaotikus gonosz pap) minden követ megmozgat, hogy a törpöket és az elfeket egymásnak ugrassza.

Céhek

Bányászok céhe: Az eredeti bányászkolónia vezetősége a település bővülésével kivált a városvezetésből és ma már kizárólag a bányaművelés körüli feladatok szervezésével foglalkozik. A céh ugyanazokat a jogokat és kiváltságokat élvezi, mint a bánya alapításakor ide érkező telepesek (pl. változatlan adófizetés). A céhbe tartoznak az itteni vezetők, a tervező mérnökök, a bányászok, de az itt dolgozó kőművesek, ácsok, gyógyítók is.
A központjuk nagy épülete a Bánya területén áll, ahol szállást, tavernát és a város legfelszereltebb kórházát üzemeltetnek. A Városközpontban, közel a Városházához, egy kisebb irodát üzemeltetnek.
A céh nagymestere Elkare Ladder (törp nő, törvényes jó kovácsmester).
A Bányászok céhe leginkább a Kézművescéhhel tart fent munkakapcsolatot.
Gazdálkodók érdekszövetsége: Bár a helyi földművesek és állattartók nem tartoznak a tipikus "céhalapanyagok" közé; annak sikeres munkáját látva, a Kézműves céh vezetőségének segítségével, létrehoztak egy ahhoz hasonló képviseletet. A szervezetnek nincs kijelölt székhelye, az ügyeiket általában a Tündéritató asztalainál vitatják meg. Ha jogsegélyre vagy tanácsadásra van szükségük, a Kézműves céh ügyvédjét keresik fel. A gazdálkodók jelenlegi vezetője Imbert Cotton (félszerzet férfi, semleges jó földműves).
Hajósok céhe: Ez a szervezet minden kikötőben megtalálható, pontosan az, aminek hangzik. A céhház a Kikötőben áll. A helyi vezető Cassius Hotch (ember férfi, törvényes semleges tengerész).
Kalandozók céhe: A kikötőben található pici, poros irodában általában három, kiöregedett, sörszagú ex-kalandozó üldögél, akiken keresztül kétes alakokat (kalandozókat) lehet felfogadni vagy munkát lehet tőlük kérni. Nem kérdeznek sokat, és nem nagyon érdekli őket, mi folyik a városban vagy azon túl. A "céhet" üzemelteti: Adestele Xyrven (félelf nő, semleges kalandor), Norbert Goold (félszerzet férfi, kaotikus semleges kalandor) és Slyl Weeth (gnóm nő, semleges kalandor).
Kézművescéh: A városban műhelyeket fenntartó mesteremberek és segédeik, munkásaik polgári szervezete. A céhnek hármas feladata van. A királyság és város vezetés felé, az munkájukat, megélhetésüket érintő adókkal és törvényekkel kapcsolatban, mint tárgyalásra képes érdekképviselet állnak fel. A vásárlóik, megbízóik számára a céh minőséget és árstabilitást garantál. Maguk között pedig képzéssel, hitelezéssel, jogi segítségnyújtással támogatják egymás megélhetését.
A céh épülete a Városházával szemben áll, a Városközpontban. A kétszintes, elegáns épület földszintjén taverna működik, amit a városvezetés is gyakorta látogat.
A Kézművescéh jó kapcsolatot ápol a Bányászok céhével, de a legkevésbé sem rajong a Kalandozók úgynevezett céhéért.

Egyéb

Nevanore legnagyobb érdekcsoportját az itt letelepedett hét klán tagjai teszik ki. A törp klánok - Borri, Duval, Gralren, Ladder, Ramoggan, Salgor és Yufir - tagjai adják a város lakosságának több, mint a felét. Az egykori telepesek ma is a város legmeghatározóbb érdekcsoportjának számítanak. A családok hatalmas háztömbjei a Városközpontban állnak, és időnként hozzáépítenek még egy-egy újabb pinceszintet az érkező generációk számára. A klánok vezetőit az egész városban tisztelik, időnként jobban, mint magát a polgármestert. A klánokat jelenleg Sargom Duval, Goston Ramoggan, Komos Ladder (férfiak), Brangelyn Gralren, Ondorika Borri, Hamata Yufir, Hobella Sarfum és Kurselda Salgor (nők) vezetik.
A Városőrség tagjait alaposan kiképzik, mielőtt munkába állhatnának. Általában fél-egy évet töltenek el újoncként a jelöltek. A tiszteknek újabb kiképzésen kell átesniük, mielőtt elfogadhatnák az előléptetéseiket. A városőrség minden tagja egyformán tisztában van a szárazföldön és a tengeren elvárt feladataival, így bármikor a megfelelő helyre csoportosíthatók az erőik. Az őrök zsoldja egy aranypénz egy hónapra, ezzel biztosítva a szabálykövető munkavégzésüket. A tisztek még ennél is többet keresnek.
Haslyd Hagyományőrzői gyakorlatilag a Városközpont törp klánjainak félszerzet másolata, annyi különbséggel, hogy az egykori falu lakói a Hagyományőrzők polgármesterét arra választja meg, hogy képviselje őket a Városházán, megszervezze és levezesse a helyi ünnepségeket, illetve az esküvőkön a házastársakat megeskesse. A jelenlegi polgármester Poppo Pott.
Az Elf ligettől fél napi járásra található egy liget, melyet az őslakók szentként tiszteltek. Az úgynevezett "Druidák köre" nagy tiszteletben tartott terület, ahol a környékbeli druidák szoktak időnként összegyűlni, hogy megvitassák Oshilune szigetének őket érintő történéseit. A liget biztonságot nyújt az átutazók számára is, amíg szándékaik békések. A ligetet nem hivatalosan a rangidős druida, Kendel vezeti, aki megosztja idejét a kör és a rönktemplom között.
Bár a törpök a misztikus tanokat általában fenntartásokkal kezelik, Asarion varázshasználói a királyság minden településén fenntartanak egy-egy épületet, ahol a polgárok és utazók beszerezhetik a mindennapokban szükséges kisebb varázslataikat, elkészíttethetik és azonosíttathatják varázstárgyaikat, vagy tanácsot kérhetnek a helyi varázslótól. A helyiek által Mágustoronynak nevezett épület (mely egy hagyományos lombház) az Elf liget észak-nyugati részén áll, és lila fényű mágikus lámpásokkal van megjelölve. Ilimitar Luthais Greren (elf férfi, kaotikus semleges) magának való, borongós kedvű alak, de rendkívül kedveli a rejtvényeket és a kihívással járó megbízásokat.

Építészet

A városban járva hamar nyilvánvalóvá válik, hogy annak minden épülete rendkívül nagy gonddal lett elhelyezve. A várostervezést, az utak építését és karbantartását, a csatornahálózatot, és még számos szegmensét a városnak a polgármester alatt működő, mérnökökből álló, Építészeti Hivatal felügyeli. (Ők foglalkoznak egyébként a bányával kapcsolatos tervezéssel is.) A funkció az esztétikánál fontosabb volt, és nem meglepő módon a legtöbb építmény inkább vertikálisan - a föld alatt - terjeszkedik.
A városfalon belül legtöbb épületnek világos színű kőfala és cserepe van. Az utcára néző ablakokon szinte mindenhol rács látható, ez néhol egészen szép, díszes kovácsoltvas munka is lehet. A bejárati ajtók terekre vagy a mellékutcákra nyílnak.
A házak között kövezett gyalogjárók - utcák - vagy széles, két szekeret párhuzamosan kiszolgáló utak vannak. Mindkettő esetében keskeny vízelvezetőket építettek a szegélyekbe. A közlekedésre szolgáló tereket tisztán tartják, a szemetelést rongálásként büntetik. A kocsikat vonó állatok után naponta kétszer tisztasági szolgálat tisztítja meg a város útjait. Az egyéb utcákat átlagosan hetente egyszer tisztítják meg.
A vízelvezetők három-négy láb távolságonként a csatornahálózatba kapcsolódnak be, ami behálózza a város alatti területeket és rendkívül fontos a helyiek számára. Az esővizet az épületek pincehelyiségeitől és a bánya járataitól is távol kell tartani. Ezek a nagy, akár kilenc láb átmérőjű csövek kizárólag az esővizet vezetik el a tenger felé, és úgy vannak kialakítva, hogy dagálykor csak az első szakaszaik kerüljenek víz alá. A másik, zárt csatorna, egy mélyebbre nyúló csőhálózaton át a tengerszint alá vezeti a szennyvizet. A Városközpont épületeibe ivóvízhálózat van bevezetve.
A fontosabb utakat és tereket mágikus, örökfényű lámpásokkal világították meg, de a törp klánok házai között gyakran teljes sötétség honol - számukra a világítás egy részről felesleges, más részről biztonsági kérdés.
A városközpontban nincsenek parkok, a legtöbb tér is kövezett és inkább szobrokkal díszítették őket, mint növényekkel. A különböző negyedek között boltozatok, átjárók magasodnak, a kereszteződésekben pedig obeliszkek állnak, melyekről a fontosabb épületek irányát lehet leolvasni.
A falon kívül már kicsit változatosabb a helyzet.
Az Elf liget kő-, fa- és rönkházai mellett számos lombházat is látni. Bár vannak kialakított, kövezett utak, a gyalogjárók helyett csupán ösvények vezetnek az épületek között, de ezeket gyakran virágágyások vagy gondosan metszett sövények szegélyezik. Mágikus fényű lámpások éjszakánként ezüstös fénybe burkolják a kerületet. Az épületek többsége a városi szennyvízelvezető hálózatra be van kötve, de az ivóvizet kutakból és szökőkutakból veszik. A parkokat és ligeteket a helyiek közösen gondozzák.
Haslyd takaros kis házai kőből és fából épültek. A házakhoz általában több melléképület is tartozik (istálló, pajta, műhely, stb.). A házak a széles, kövezett utak mentén állnak, de azokon túl a kövezett útnak vége szakad, a szántóföldek között csupán földutak és keréknyomok találhatók. Az utakat és a portákat nem világítják ki éjszakára, ha sötétedés után a házon kívül van dolguk, lámpásukat magukkal viszik. A házak mára már a városi ivóvíz- és szennyvízelvezető hálózatra is bekötik, de a kutakat továbbra is használják, öntözésre és az állatok itatására. A polgárok a saját portáikat nagy büszkeséggel gondozzák, a virágos- és konyhakerteknek külön szépségversenyt rendeznek minden év falunapján.
A Bánya kerülete száz százalékban ipari terület. A poros kőépületeben nincs semmilyen művészi önkifejezés, de hasonlóak a Városközpont épületeihez. Infrastruktúra tekintetében is azonosak a körülmények.
A Kikötő területén jól nyomon követhetőek a város fejlődésével együtt járó újabb és újabb bővítések nyomai. Kövezett utak és gyalogjárók hálózzák be a kerületet. Az épületeket kőből emelték, hogy minél jobban ellenálljanak a tengerről érkező szeleknek és viharoknak, formára hasonlóak a Városközpont házaihoz. Néhányban van vezetékes ivóvíz és csatorna is bekötve, másokból azonban a szennyvíz egyenesen a tengerbe folyik, és az ivóvizet hordókban tárolják. A közvilágítás tekintetében, a városőrség jóvoltából, a mágikus fényű lámpások mellett helyenként olajlámpások is égnek sötétedés után.
A Halászvárosban járva hamar feltűnik, hogy semmi sem úgy néz ki, mint a város többi kerületében. Az időjárástól megviselt, földszintes, gyakran csupán egy helyiségből álló, faházak között elvétve akadnak csak kő- vagy téglaépületek, az utcák inkább saras közlekedők. A közvilágítást, már ahol van, olajlámpásokkal oldották meg. Nincs csatorna, se ivóvízhálózata és a szemetet is általában kupacba hordják, majd elégetik (ha a dagály el nem sodorja).
Alternatív Név(nevek)
Nerrum (törp)
Típus
Large city
Népesség
10.108 fő állandó lakos a legutóbbi adó-összeírás szerint.
Elhelyezkedés
Birtokló Szervezet
Related Tradition (Primary)

Articles under Nevanore



Cover image: by Lia Felis (with Adobe Express)

Megjegyzések

Please Login in order to comment!