Kleryk/Cleric
Mianem Kleryków określa się osoby, które otrzymały moc od istot boskich, czy to przez długą modlitwę, czy też jako dar od samego bóstwa.
Klerycy otrzymują moc od jakiegoś boga (bądź od sługi tego boga np. anioła) jednakże, nie każdy może otrzymać taką moc. Trzeba mieć minimalną koneksje planarną to znaczy, że trzeba mieć choć minimalną predyspozycje do nauczenia się rzucania czarów. Co za tym idzie, w wielu społeczeństwach wielu kapłanów nie nauczy się nawet najprostszych czarów kapłańskich co niejednokrotnie mocno ogranicza ich karierę. Moc kapłana, który jednak otrzyma moc, zależy od trzech głównych czynników. Pierwszym z nich jest wiara, która służy jako paliwo dla moc kapłańskiej. Im silniejsza wiara tym kapłan szybciej może się uczyć nowych zdolności. Drugi czynnik, to stopień połączenia planarnego. Mimo że do rzucania czarów potrzebne jest połączenie planarne to może ono być słabsze lub silniejsze.
Naturalnie im silniejsze, tym Kleryk ma większą szansę na opanowanie potężniejszej magii. No i po trzecie, ingerencja samego bóstwa. Bogowie bardzo rzadko interweniują w rozwój śmiertelnika i często, po nadaniu możliwości czerpania mu energii z ich planu, pozwalają im działać samodzielnie. Czasem, bogowie interweniują w świat śmiertelników, jednak w tych wyjątkowych sytuacjach, bogowie starają się działać subtelnie, tak aby jak najmniej była ona zauważalna.
Magia boska wbrew powszechnej opinii to nie są cuda. Zaklęcia tę podlegają bardzo podobnym zasadom jak zwykła magia tylko z tą różnicą że pochodzi ona od planu Bóstwa.
Boskie plany mogą być silniejsze lub słabsze a jednym z głównych filarów tej mocy jest wiara zwykłych osób. Dlatego klerycy niemal zawsze dążą do rozszerzenia och
wiary.
Magia boska, wbrew powszechnej opinii, to nie cuda. Zaklęcia te podlegają bardzo podobnym zasadom jak zwykła magia, z tą różnicą, że pochodzi ona od planu Bóstwa. Boskie plany mogą być silniejsze lub słabsze, a jednym z głównych filarów tej mocy jest wiara zwykłych osób. Dlatego klerycy zawsze dążą do szerzenie swojej wiary.Każda religia nakłada inne ograniczenia, nakazy i zakazy dla swoich wyznawców i mogą one być diametralnie różne. Jednak, jeśli kapłan chce zachować swoje moce musi ich przestrzegać. Utrata mocy to bardzo poważna i stosunkowo rzadka rzecz. Żeby utracić moc, trzeba naprawdę mocno złamać zasady swojej religii. Moc można odzyskać przez pokutę nadaną przez innego kapłana swojej wiary lub przez jakąś istotę wyższą, powiązaną z religią. Bywają sytuacje, kiedy kapłan ordynarnie łamie przykazania swojego boga a mocy nie traci. Dlaczego się tak dzieje? Powody mogą być bardzo różne, zależnie od sytuacji.
Klerycy w społeczeństwach, które wyznają jego religie, niemal zawsze cieszą się szacunkiem i społecznym uznaniem. Mimo oczywistych korzyści, wiąże się to też ze sporymi oczekiwaniami. Wiele osób może prosić kapłanów o błogosławieństwo lub uzdrowienie chorej osoby, czy inne "cuda". Większość kościołów zdecydowanie nakazuje, by takie czynności były opłacone lub w inny sposób usankcjonowane. Wynika to z faktu że, pomijając chęć zarobienia pieniędzy na życie, magia kleryków może przynieść wiele dobrego, ale jeśli kościół zaczął by leczyć za darmo, ludzie by przestali cenić swoje zdrowie, a usługi kościoła uważali by za pewnik. Kościoły rzadko są bezlitosnymi organizacjami. W zależności od wierzeń, mogą udzielać pewnych akcji, ale w sposób usystematyzowany (np. kościelne sierocińce czy domy dla bezdomnych). To czy takie miejsca istnieją, zależy od danej religii.
Mimo że, większość kleryków podlega pod struktury kościelne, to nie jest to wymóg by zostać klerykiem. Naturalnie, niebycie klerykiem w strukturach kościelnych może powodować wiele problemów, czy to prawnych, czy też doprowadzić do konfliktów z już istniejącymi kościołami. Zdecydowana większość kleryków należy do jakiś struktur kościelnych i w nich mogą, dzięki posiadanej mocy, załapać się na bardzo szybki awans w hierarchii kościoła. Rzecz jasna, to bardzo mocno zależy od ilości kleryków dysponujących boską magią w szeregach kościelnych.
Religie, są względem siebie, nastawione wrogo lub nieprzychylnie. Dlatego kapłani mogą mieć taki sam stosunek do kapłanów innych religii. Mimo to, jeśli nie ma otwartych wojen między dwiema religiami, unika się raczej starć zbrojnych.
Każdy kto gra klerykiem powinien przeczytać ten artykuł Jak działają Bogowie oraz zaleca się artykuł Zmiany w zaklęciach oraz Czym jest Magia