Portsmouth Settlement in La Resistance | World Anvil

Portsmouth

Portsmouth je jeden z velkých přístavů Anglie. Leží na jižním pobřeží a je tak klíčovým přístupem do Lamanšského průlivu. Zde navíc sídlí i Královské námořnictvo, což dodává celému městu na významu. Život ve městě se tedy točí hlavně okolo přístavu, kterým proudí do Anglie velké množství luxusního zboží. Na přístav je tedy navázána drtivá většina ekonomiky města. V Portsmouthu se lodě nejen opravují, ale také staví, což znamená, že je zde velká potřeba přidružených řemesel. Tomu odpovídá i obrovské množství dílen, továren a manufaktur, které zásobují doky materiálem i hotovými výrobky.
Portsmouth se v poslední dekádě začal rapidně rozrůstat, prakticky přes celý Portsea Island, což se projevilo i na tom, že většina Portsmouthu je nově vystavěna z domů, které jsou staré maximálně 50 let. S tím se samozřejmě váže i to, že v poslední dekádě se začalo s výstavbou kanalizace, jelikož nárůstem populace se staly sanitární podmínky města neúnosné a bylo potřeba je začít řešit.

Centrum Portsmouthu

Portsmouth - Centrum
Detailní pohled na centrum Portsmouthu

Širší okolí Portsmouthu

Portsmouth - Širší oblas
Širší okolí Porstmouthského přístavu

Demographics

Portsmouth má 3 majoritní skupiny obyvatel, které jsou rozprostřeny napříč Portsmouthem a jsou poměrně promíchány, i když jsou samozřejmě místa, která se dají považovat za luxusnější a jsou obývaná majetnější částí populace. Na druhou stranu se nedá říct, že by Portsmouth měl vysloveně slumy, na to je zde hodně práce.
Nejrozšířenější skupinou lidí jsou dělníci a řemeslníci. Těchto lidí je v Portsmouthu nejvíc a tvoří skoro až polovinu obyvatel. A rozhodně se nedá říct, že by tato vrstva zde byla nějak extrémně chudá, opak je spíše pravdou. Doky a přístav vyžadují obrovské množství práce a pracovních příležitostí, takže se dá v současné době skoro i říct, že je zde nedostatek pracovní síly a jednotlivé dílny, továrny a manufaktury se tak musí do jisté míry o svoji pracovní sílu starat a přetahovat se o ní s konkurencí. Za touto prací se sem nastěhovalo velké množství lidí a ještě velké množství lidí i nastěhuje, protože s pokračující průmyslovou revolucí se otevírají nové pracovní příležitosti a ty staré zanikají jen pomalu.
Druhou největší skupinou obyvatel jsou obchodníci. A to nejen obchodníci se zbožím, které proudí skrz přístav, ale dalo by se říci, že spíše obchodníci zajišťující chod přístavu. Sem do Portsmouthu je potřeba přivést obrovské množství materiálu. Železa, oceli, konopí, vlny, dřeva a samozřejmě potravin, jak surovin na ně, tak již hotové produkty. Obchodních příležitostí je zde opravdu hodně a zásobovat všechny dílny a továrny zbožím je mamutí úkol na kterém vydělává spousta místních lidí.
Poslední částí obyvatel, nejmenší, ale zato nejvýraznější je Námořnictvo a armáda. Portsmouth je především vojenský přístav, takže námořnictvo zde má velké množství personálu včetně akademie. Ale námořnictvo nejsou jen členové posádky, ale také Námořní pěchota a v neposlední řadě také Námořní stráž a Pobřežní stráž. V Portsmouthu se tedy běžně pohybuje velké množství vojenského personálu a tomu odpovídá i množství kasáren, které jsou v Portsmouthu vystavěné.

Government

Portsmouth je především přístav Královského námořnictva a až v druhé řadě civilním přístavem. Tomu odpovídá i způsob místní správy. Staré opevnění Portsmouthu bylo více méně rozebráno až na jednoduchý val s nízkou zídkou, za to se ale na mořských březích objevily moderní dělostřelecké pevnosti, chránící přístav z moře.
Ve městě je tedy přítomno velké množství armádního a námořnického personálu, což s sebou nese jistá úskalí. Vojsko, tedy především Námořní stráž se hodně snaží, aby se nudící se vojáci chovali slušně, ale i tak má Portsmouth opravdu velké množství policistů, kteří udržují pořádek. Námořní stráž zde má privilegium zastávat jakousi roli vojenské policie, jelikož vojenská policie jako taková neexistuje. Udržování pořádku mají na starost tedy nižší důstojníci a právě Námořní stráž.

Defences

Portsmouth bývala malá pevnost na ostrově, obehnaná hradbami a dobře bráněná. Ale tenhle čas zmizel s tím, jak se Portsmouth rozrostl. Původní hradby jsou v současné době více méně rozebrány a zůstal jen val s nízkou zídkou, která poskytuje spíše symbolickou ochranu. Ale právě kvůli důležitosti přístavu a doků bylo potřeba vybudovat novou obranu. Kvůli této potřebě byly v Portsmouthu vybudovány hned 3 moderní dělostřelecké pevnosti zajišťující obranu přístavu.
První a nejmenší pevností je Southsea castle, který leží přímo na jižním konci Portsmouthu, ve čtvrti Southsea (odtud ten název). Southsea castle má dvě baterie. Východní baterie je osazená těžkými zadem nabíjenými děly s dlouhým dosahem. Západní baterie má pak těžká 64 liberní předem nabíjená děla. Celá pevnost je postavená s ohledem na moderní dělostřelectvo a baterie jsou velmi dobře chráněné.
Na protěším břehu se nachází zhruba 2x tak velká Fort Monckton, která má skoro dvojnásobek děl co Souhthsea castle. Krom toho je Fort Mockton připravená odolávat i pokusu o vylodění a dobývaní ze země. Kousek od pevnosti se nachází ještě druhé, menší dělostřelecké postavení. Pevnost je vybavena moderními zadem nabíjenými děly.
Poslední a nutno říct nejimpozantnější pevností je Fort Cumberland, ležící na západním cípu Portsea Islandu. Je to hvězdicová mohutná pevnost vyzbrojená mnoha těžkými děly schopná odrazit celé loďstvo a přitom se bránit celé armádě. Její děla mají totiž výhled do samotného Lamanšského průlivu a tak se očekává, že Fort Cumberland bude zachytávat první vlnu útoku a tomu je taky náležitě upravena.

Industry & Trade

Průmysl

Jak už bylo několikrát řečeno, Portsmouth žije tím, že má obrovské doky a přístav. Právě díky dokům je Portsmouth živé rozvíjející se město. Je zde velká řádka manfuaktur, dílen a továren vyrábějící vše potřebné pro lodařský průmysl. Od samotné stavby lodí, po jejich výstrojní součásti včetně lanoví a pro vojenské účely je zde i slévárna vyrábějící děla. v poslední době se k průmyslu přidávají i masivní kovárny a slévárny, které se podílejí na výrobě Ironcladů a nových ocelových lodí. Průmysl Portsmouthu se tak pomalu z tesařských dílen mění na kovárny a kovoobrábějící dílny. To s sebou samozřejmě přináší poptávku po pracovní síle a odborných pracovníků znajících metalurgii.
Na rapidní růst tak musí reagovat i zbytek města, takže se zde masivně staví celé nové ulice a s tím je pak spjatý i rozmach stavebnictví a poptávka po výstavbě. V poslední době to je zejména rozrůstajcí se kanalizace, která zásadním způsobem pomáhá zlepšit životní podmínky ve městě, které ještě v nedávné době trpělo na velmi znečištěné ulice a město tak doslova páchlo. To se teď mění směrem ke smogu z továren, ale ten aspoň po většinu roku odvane čerstvý mořský vzduch pryč.

Obchod

Obchod v Portsmouthu má dvě podoby. Tou první a hlavní je obchod okolo doků. Doky si totiž žádají velké množství zboží, součástek a materiálu. Což je obrovská příležitost jak pro místní obchodníky, tak i průmyslníky, kteří zásobují doky vším potřebným materiálem. Tenhle obchod je ale psíš skrytý a je vidět pouze proud zboží.
Tím viditelným obchodem je nemalé množství zboží, které proudí skrz Portsmouth z a do Anglie. Dovnitř proudí všemožné luxusní zámořské zboží a naopak ven se vyváží veškeré zboží, které kolonie a zámoří obecně zatím není schopno samo vyrábět, tedy povětšinou výrobky průmyslu, jako jsou látky tkané v manufakturách, a strojní vybavení.
Tomu odpovídá i nabídka zboží. Je jen málo věcí, které by se v Portsmouthu nedaly sehnat, protože je tu několik obchodních ulic, kde jsou krámky snad se vším myslitelným a několik obchodů i s nemyslitelným.
Obchod je samozřejmě důležitý i pro samotné obyvatele města, a proto je zde i velké množství služeb. Hospody, ale i pekárny, řeznictví, uzenářství a další služby. Trhy s ovocem, jak z dovozu ze zámoří, tak z domácí produkce. Obchod je tedy hlavním tepem celého města.

Infrastructure

Celý Portsmouth se točí vlastně okolo přístavu a doků. Zde se lodě nejen opravují, ale i staví a to jak civilní tak, především vojenské. Doky a přístav tedy určují tep celého města. Kvůli dokům sem také vede velmi frekventovaná železnice, která sem dopravuje tolik důležité suroviny pro všechny dílny a továrny a naopak pomáhá odvážet zboží z přístavu.
Dalším důležitým prvkem je ještě stále probíhající výstavba kanalizace, se kterou se začalo v minulé dekádě kvůli rapidnímu nárůstu populace a s tím spojeným problémem s množstvím odpadu na ulicích. Právě díky kanalizaci začíná být majorita města přijatelně čistá.
V roce 1865 se také začalo s výstavbou koněspřežných tramvají, které propojují nejdůležitější centra Portsmouthu a postupně se rozrůstají. Koněspřežka tak výrazně pomohla s veřejným transportem, protože značně pomohla redukovat počet drožek a povozů, které Portsmouthem pravidelně projíždějí. Nehledě na to, že tak pomohla zredukovat i množství koní, které se pohybuje po ulicích a tím přispěla k většímu bezpečí na ulici a také k větší čistotě centrálních ulic.

Districts

Old Portsmouth

Old Portsmouth je nejstarší částí Portsmouthu jehož historie se táhne až do roku 1180. Důležitost této čtvrti v poslední době trochu upadá, jelikož se centrum dění přesouvá spíše do sousední čtvrti na sever do Portsea, která sousedí přímo s doky a je tak velkým centrem dění. Old Portsmouth, nebo prostě jen Portsmouth samozřejmě prošel nějakou moderinizací a je zde vystavěno poměrně dost vojenských a správních budov. Nedílnou součástí Porstmouthu je i Victoria park, rozsáhlé území zeleně, kde stojí několik důležitých budov včetně třeba ženské nemocnice.

Portsea

Portsea je nejdůležitější část Portsmouthu jako takového. Sousedí přímo s doky a je tak centrem hlavního dění ve městě a vlastně i v přístavu. Portsea totiž krom doků je i hlavním přístavem pro civilní lodě. Sem směřuje majorita zboží, které Portsmouthem propluje a zde jsou (sice na "hranici" s Old Portsmouthem) také tržiště, kde se dá nakupovat čertvé zboží z dovozu, nejvíce čerstvé ryby. Portsea také obsahuje velké množství továren a dílen, které zásobují doky vším potřebným. A v poslední řadě je zde i věznice.

Southsea

Southsea začalo v historii jako malá usedlost kousek od Portsmouthu. Jenže jak ten rostl a získával na důležitosti tak Southsea pohltil. V současné době je Southsea rychle rostoucí čtvrtí, jejíž majoritou obyvatelstva je střední třída. Tedy spoustu obchodníků a dělníků v továrnách a manufakturách. Drtivá věšina zástavby Southsea je velmi nová a samo Southsea se dále rozrůstá s tím, jak se do Portsmouthu stěhuje víc a víc lidí. Southsea je ale zvláštní í tím, že se zde nachází poměrně hodně vilových domů a ne jen řadové činžovní domy. Je to tedy čtvrť velmi vzdušná a i relativně čistá.
Na jihu této čtvrti se nachází í velmi moderní dělostřelecká tvzr Southsea castle. Je to staroanglický hrad, který byl v nedávné době modernizován a vybaven moderním dělostřelectvem.
A poslední zajímavostí je, že na jižním pobřeží jsou v Southsea postavena letoviska, která jsou oblíbená turistická destinace, protože jižní pobřeží má na Anglické poměry nádherné pláže s výborným přístupem do vody. Jsou zde hotely, hotýlky a penziony s výhledem na moře. Několik promenád a koupacích pláží. Každé léto sem přijede řada movitých Angličanů strávit příjemné léto u moře.

Landport

Poslední velkou čtvrtí Portsmouthu je Landport, opět původně malá usedlost, která se stoupající důležitostí přístavu začala rapidně růst až přerostla do jedné zástavby Portsmouthu. Landport je opět z větší části nová výstavba a to tentokrát pro dělníky a přístavní dělníky. Tedy převažují zde udržované činžovní a řadové cihlové domy. Centrem Landportu je Commercial Lane. Jak její název napovídá je to třída lemovaná obrovským množstvím obchodů a jestliže potřebujete sehnat něco konkrétního či neobvyklého, najdete to právě tady. Druhou důležitou tepnou je Charlotte street, která je naopak lemována velkým množstvím hospůdek a restaurací, kde si můžete dát ten nejlepší Anglický čaj a ochutnat z nemalého výběru světové kuchyně. Zbytek Landportu je opět poměrně industriálně zaměřen a je zde velké množství obchodů a skladišt a dílen, které se starají o potřeby přístavu a doků.

Doky

Doky nejsou samostatnou čtvrtí, spíš oblastí Porstmouthu. Je to srdce města, okolo kterého se zde točí veškerý život. Zdejší doky slouží jak k opravám lodí tak i k výstavbě nových lodí, včetně lodí válečných. Doky jsou vlastněné korunou a jsou v podstatě vojenským majetkem. Proto jsou doky obehnané zdí a mohou do ní vstupovat pouze lidé s povolením, tedy dělníci zde zaměstaní, námořníci válečného námořnictva a samozřejmě Námořní stráž. Zbytek osob je kontrolován u vstupů všudy přítomnými strážemi zda mají povolení ke vstupu. Zdejší dílny zaměstnávají velké množství lidí ale nejsou to jediné dílny ve městě. Možná právě naopak. Většina dílen a továren zásobující doky jsou mimo tuto oblast a zde je jen pár vybraných zajišťující kritické dodávky. Jako třeba pancéřování, a samozřejmě děla, které by bylo náročné převážet odjinud.

Guilds and Factions

Královské námořnictvo

Námořnictvo je nejvýraznější frakcí ve městě. Právě díky tomu, že zde sídlí se stal Portsmouth rapidně se rovíjejícím žijícím městem. Námořnictvu patří doky, které slouží především jemu, ale je zde i prostor pro civilní potřeby. Přítomnost námořnictva je znát především okolo doků v Portsea a Landportu, kde se dost často potulují námořníci, kteří nejsou ve službě.
Námořnictvo zde má i budovu admirality a námořní akademii, která cvičí kadety pro službu na lodích jejího veličenstva. Námořní akademie je asi nejvýraznější budova celého námořnictva. V dnešní době je prestiž na ní studovat, protože kadeti mají velkou šanci se stát důstojníky na lodích a třeba to i jednou dotáhnout na kapitána.

Námořní stráž

Druhou frakcí, kterou je v Portsmouthu hodně vidět je Námořní stráž. Je to vlastně separátní divize námořní pěchoty, která je specializovaná na udržování bezpečnosti provozu přístavu a případnou strážní službou na vojenských lodích námořnictva po dobu něpřítomnosti posádky. Jsou to právě příslušníci Námořní stráže, kteří dávají pozor, aby opilí námořnící nedělali ve městě příliš mnoho nepořádku.
Námořní stráž má ve městě jedny svoje kasárna a celkem asi necelých 700 příslušníků. Stráž sídílí v Coleworth's barracks.

Pobřežní stráž

Pobřežní stráž je sekce vojska, která má za úkol udržovat pořádek při březích Anglie. Pobřežní stráž tedy obývá pevnosti v Portsmouthu a má několik dělových člunů a jeden torpédoborec. (Větší lodě má na starosti námořnictvo, není úkolem Pobřežní stráže bojovat námořní bitvy). Pobřežní stráž se zabývá tím, aby byly pobřežní pevnosti dobře zásobené střelivem, jídlem a byly připravené k obraně. Jejich starotstí je také řešit incidenty v blízkosti pobřeží jako jsou srážky a ztroskotání lodí. Jejich uniformy jsou téměř stejné jako uniformy pravidelného vojska, jen mají malé kotvičky, které z dálky nejsou vidět. Proto jejich přítomnost občas splývá s přítomností regulérního vojska. V Portsmouthu je vidět Pobřežní stráž zejména okolo Southsea castle, ale patří jim i obě zbylé pevnosti.


Cover image: by DALL-E
This article has no secrets.

Komentáře

Please Login in order to comment!