Tojásfesztivál Tradition / Ritual in Evera | World Anvil

Tojásfesztivál

Történelem

A Tojásfesztivált először L2E 782-ben tartották meg, Isabel Gwenore hercegnő tiszteletére, akkor még csak a hercegnő palotájában. A hercegnő rajongott az énekesmadarakért és az egzotikus fajokért, a palotája kertéjben röptető és madárház is helyet kapott.
Ezért 781-ben, a hercegnő huszadik születésnapján édesapja, IV. Richard király meghirdette birodalma népének, hogy aki a legkülönlegesebb tojást hozza el a hercegnőnek (bővíteni a gyűjteményét), az feleségül kapja az egyetlen gyermekét és utódját. Isabel persze elég talpraesett volt ahhoz, hogy megbízza személyi testőrét, Lady Halyssent, hogy szerezzen neki díjnyertes tojást.
A hercegnő végül a huszonegyedik születésnapján kedvére válogathatott a különleges, vagy annak vallott fajok tojásai között. Azt beszélik, egy elf nemes egyenesen egy sárkány tojással járult a hercegnő elé, aki egy, "a sárkány nem madár" megjegyzéssel mintegy kizárta a versenyből a meglepett fiatalembert.
Lady Halyssen felbérelt egy tehetséges színészt, Imbart Drust-ot, hogy játssza el neki a világjáró kalandort, aki ajándékot hozott a hercegnőnek. Imbart jó üzletet kapott aznap: a Isabelt nem kell feleségül vennie, de élete végéig a királyi udvarban maradhat, és a hercegnő lesz a patrónusa, ha sikerrel jár. Mindössze annyit kellett tennie, hogy bemutatja a lovagnő által megszerzett tojást.
Halyssen nem kockáztatott: egy legendás főnix tojást szerzett be úrnőjének.
Az egész királyi udvar a csodájára járt a mesés kincsnek. Persze a nap végén, mikor a király kihirdette Imbart a nyertesnek, Isabel előlépett és fény derült a színjátékra.
A hercegnőt végül L2E 793-ban I. Isabel néven királynővé koronázták. De addig is és azt követően is, minden évben megtartották a Tojásfesztivált az Úrnő születésnapján.

Végrehajtás

Az idő folyamán persze a fesztivál átterjedt a köznép szórakozási közé, akiket nem igazán érdekeltek az egzotikus madarak.
Ma már a fesztivál a tojásos ételek, édességek, tojásdobáló verseny, tojás szépségverseny (külön tyúk, lúd és egyéb kategóriában) körül forog, és persze ez egy mindenki számára megfizethető és elérhető szórakozásfajta.
Jellemző, hogy az üzletek, fogadók is valamilyen "tojásos" díszbe öltöznek erre az időre.
A sült és főtt tojásból készült csodák mellett a tojásos levesek, töltelékek, csak a fesztivál idején kapható tojáskolbász (minden évben más fűszerezéssel) és sült tojásfehérje habok gyümölcsös szószokkal a fesztivál elengedhetetlen kellékei.

Alapanyagok és Eszközök

A fővárosban ilyenkor akár 200.000 tojásnál többet is felhasználnak! Gyakorlatilag az ország környező településeiről, de még hajón is érkezik a tojás a városba.

Résztvevők

A három napos rendezvény egyik főszereplője a "tojáshercegnő". Egy időben közemberek lányai közül választották ki a poszt betöltőjét, de az elmúlt tíz esztendőben a király leánya, Léna hercegnő vállalta magára a tisztséget. Különlegesen feldíszített hintón köröz a városban, elnököl a tojás szépségversenyen és átadja az egyéb népi játékok győzteseinek a díjakat.
A másik főszereplő a "tojásnagyúr" aki a versenyeket beharangozza és kommentálja, illetve általában az események főszervezője. Szinte évente változik, hogy ki látja el a feladatot, időnként vállalkozó nemesek, de céhmesterek és varázslómesterek is betöltötték már e posztot.

Megfigyelés

A fesztivált a nyár első hetének utolsó négy napján tartják a fővárosban. A legtöbb program a Piac negyedben kap helyet, ahol a szokásos standok helyett a fesztiválra feldíszített emelvények és játékok várják az érdeklődőket.
Kapcsolódó Etnikumok


Cover image: by Lia Felis (with Adobe Express)

Megjegyzések

Please Login in order to comment!