Törp nép Ethnicity in Eqidale | World Anvil

Törp nép

A legtöbb törp Mogeth földmélyi királyságában él, de előfordulnak Fiore ban és ritkán Zililon nagyvárosaiban is. A törpök szigorúan klánokban élnek és a klán vezetőjének szava parancs. Aki vét a klán törvényei ellen (legyen az külső törvény vagy belső szabály, szokás) az rövid úton kitaszítottá válik. Ugyanez a sors vár azokra, akik valami folytán rossz színben tüntetik fel a klánt. A törpök 4-4,5 láb magasak, de tagbaszakadtak és könnyedén nyomnak annyit, mint egy Ember . A törp férfiak büszkék a szakállukra, gondosan ápolják, és gyakran díszítik ékszerekkel. A törpök 50 éves kor körül válnak nagykorúvá és akár 400 évig is elélnek. Ám az ember lakta vidéken nem ritka, hogy a 20 év körüli suhancok is munkába álljanak és mesterséget tanuljanak. A törpök főistene Moradin , rajta kívül néhány kisebb istent és istennőt követnek. A törpök a Törp nyelvet beszélik maguk között, de más területeken megtanulják a Közös nyelvet is.

Naming Traditions

Családnevek

A törp nevek általában egy Törp nyelvű keresztnévből és a klánnévből állnak. A kitaszított törpök azonban elvesztik a klánnevet és gyakran a keresztnevüket is megváltoztatják (saját indíttatásból vagy parancsra).

Culture

Közös szokások és értékek

A törpök szinte mindannyian Moradin hitét követik. Kevesen, de más Fiorei, ember vallásokat követnek, ők azok, akik Fioréban születtek. A becsület, a megbízhatóság, a kitartó, kemény munka éppúgy általános követelmény, mint az idegenek felé tanusított bizalmatlanság.
A legtöbb törp egész életében a törvényes, jó utat járja, ha ettől jelleme egyébként eltér, azt igyekszik minnél jobban titkolni.

Általános technológiai szint

Mágiában nem, de technológiában a törpök állnak legelöl Tamrielen. Szorgos mestereik gépeket készítenek és a kémiai-alkímiai ismeretük magasan a zililoni elfek feltt áll. Folyamatosan új dolgok után kutatnak, ötvözeteket, fegyvereket fejlesztenek és tesztelnek.

Általános Öltözködési szokások

A törpök kedvelik az egyszerű, praktikus ruhákat, a nagy, látványos ékszereket, a páncélokat és fegyvereket. Kedvükre hordanak páncélokat még átlagos napokon is, és a különböző foglalkozások "munkaruhái" is nagy becsben vannak tartva. Fegyver nélkül szinte sosem lépnek ki az utcára.

Általános szokások, hagyományok, rituálék

Eljegyzés:

A törpöknél kétféle eljegyzés a jellemző: a klánon belüli és a klánok közötti. Nagyon ritka, hogy egy törp más fajú társat válasszon magának. Előfordulnak az elrendezett házasságok is, ilyen esetben a fiataloknak semmi esélyük nincs arra, hogy nemet mondjanak (csak abban reménykedhetnek, hogy van legalább egy közelebbi közös ősük). Ha a klán vezetője nemet mond a házasságra, a fiataloknak két választásuk van: beletörődnek vagy a klánon kívül kell új életet kezdeniük. Nagyon ritkán veszik a bátorságot, hogy messze költözzenek a klántól (akár másik országba) és ott éljenek együtt, de nem házasodhatnak össze, amíg a klán vezetője bele nem egyezik. Ha nagyon kitartóak vagy közben új vezető kerül a klán élére, van esélyük, hogy néhány évtized vagy évszázad után hivatalosan is összeházasodhassanak.   Klánon belüli eljegyzésnél alaposan utánajárnak a klán irataiban, hogy a fiatalok családfája legalább négy szintig ne mutasson egyezést. Ez általában nagy, kiterjedt klánoknál fordul elő. A klán vezetője jóváhagyja az eljegyzést, kitűzi az esküvő időpontját, vagy évét. Hogy az esküvő méltó legyen a klánhoz, a fiataloknak néha éveket kell várniuk a szertartásra.   Klánok közötti eljegyzés esetén is, ha felmerül a gyanú, hogy lehettek közös ősök, alaposan utánajárnak a családfáknak. A két klánvezető megegyezik, hogy ki fogadja be a fiatalokat, és a másik mekkora vagyonnal indítja útjára a távozó felet. Előfordul olyan „tömeges” eljegyzés is (általában elrendezett házasságok), amikor két klán szorosabbra kívánja fűzni a kapcsolatait és akár 8-10 párt állítanak össze. Ilyenkor az esküvőket viszonylag gyorsan, akár egy éven belül megtartják.   Klánok között mindig, klánon belül is előfordul, hogy a fiatalok szülei egymás között drága ajándékokat cserélnek, vagy ajándékokat adnak a párnak. Ezek általában páncélok és/vagy fegyverek, amik családon belül öröklődnek, vagy erre az alkalomra készülnek.  

Házasságkötés:

A párt rendszerint a klánvezető, vagy ha a klánvezető házasodik, annak egyik idősebb hozzátartozója vagy a klán második tisztviselője adja össze. Ha a fiatalok két klánból kerülnek ki, az a klánvezető adja őket össze, akivel élni fognak a továbbiakban. A törp esküvőket általában télen tartják.   A fiataloknak esküt kell tenniük egymásnak és a klánnak is, így gyakran csaknem az egész klán összegyűlik egy-egy ilyen eseményre. Pont emiatt, gyakori, hogy több pár egyszerre üli az esküvőjét. Az esküvő hagyományosan addig tart, amíg az utolsó vendég is gratulál a párnak. Főként klánvezetőknél gyakori, hogy az esküvő akár egy hétig is tart – mire mindenki eljut a párhoz gratulálni. A hosszú esküvő a klán jómódúságának is mértéke, így a legkisebb esküvőt is illik legalább két napig húzni.   A házasság tényét bevezetik a párnak otthont adó klán irataiba.   A törpök a házasságot csak akkor bontják fel, ha az egyik fél száműzésre kerül a klánból.
Második asszony: Ha egy házaspárnak nem születik gyermeke vagy nem maradnak életben a gyermekek, száz-kétszáz év után a klánvezető már engedélyt szokott adni egy második feleség elvételére is. (Néha második férjről is szó esik a krónikákban.) A második házasság egyfajta üzlet, ő általában egy saját otthont kap, ahol a férje látogatja, de nem él együtt vele. Második asszonynak lenni nem nagy dicsőség, de nem is túl nagy szégyen. Kevésbé csinos lányok, árvák, özvegyasszonyok sorsa, akikről a férjük gondoskodik a gyermekáldásért cserébe. Azonban, ha nem sikerül belátható időn belül gyermeket adniuk a családnak, a házasságot felbontják, őket pedig száműzik, így van benne némi kockázat is.

Születési és keresztelő rítusok

A törp családoknál a tervezett gyermekvállalás az elterjedt. Egy-egy pár általában egy vagy két gyermeket vállal, ami elsődlegesen a klán anyagi helyzetétől függ. Nagyon gazdag, jómódú klánoknál vagy klán vezetőknél előfordulhat akár három gyermek is, négy azonban csak a legritkább esetben. A szülők inkább kevesebb gyereket vállalnak, ha nem tudják biztosan, hogy tisztességgel fel tudják nevelni a gyermekeket, anélkül, hogy szégyent hoznának a klánra.
Ha a szülők nem házasok, vagy az apa személye nem ismert, az anya számíthat rá, hogy amint kiderül a várandósság, kiközösítik és száműzik a klánból. Ha a szülők már jegyesek, megpróbálhatják menteni a menthetőt a klánvezér áldását kérve. Ha az anya magára marad, megpróbálhat a várandósság végére messzire utazni a klántól, megszülni a gyermeket és azt egy templomban hagyni, ahol gondját viselik. Az így kirakott gyermekek általában a templomhoz tartoznak, klánnév helyett a templom nevét viselik és a törp társadalom peremén, megtűrve maradhatnak csak a templom szolgálatában. Felnőve így sokan válnak bűnözőkké.
A gyermekszületés intim dolog, az anyáknak sokszor egy-két segítővel vagy egymagukban kell megbirkózniuk a feladattal, csak a legutolsó percekben számíthatnak bármiféle külső segítségre. A gyermekágyi időszak nagyon rövid, egy törp asszony nem engedheti meg magának, hogy három napnál tovább pihenjen, mert a gyenge nő a klán szégyene. Jellemző, hogy az újszülötteket is az anyák magukra kötözve hordozzák, és közben a megszokott tevékenységeiket végzik. A megfeszített tempó persze nem tesz jót a nőknek, 100 asszonyból 2-3 belehal a szülésbe vagy az azt követő napokban a regenerálódás hiányába. Gyermekek közül hasonló arányokkal, 100 gyermekből kettőt veszítenek el a családok (következményeket lásd halál címszó alatt).
A gyermekeket kétéves koruk körül mutatják be a klánnak hivatalosan, addig egy egyszavas babanevet, becenevet viselnek. A gyermeknek nevet a klán vezetője választ, ezt a nevet a klánnévvel együtt viselheti. A bemutatás tiszteletteljes és ünnepélyes. A klán vezetője ekkor általában egy kisebb összeggel jutalmazza a szülőket. A gyermeket a névadást követően bejegyzik a klán történetének nagykönyvébe.

Felnőtté válási rítusok

A törp fiatal 50 évesen válik felnőtté, addigra általában legalább egy szakmát kitanult, és munkát vállalhat. Mogethben a mai napig komoly hagyománya van a harcos szakmákat (zsoldos, pap vagy katona, egyre megy) választó fiatalok körében az óriások vadászatának. A fiatalok csoportokba verődve ilyenkor napokra kivonulnak a vadonba és egy óriás fejével térnek vissza, ha túlélik.
A felnőtté avatást a klán vezetője végzi, a fiatal innentől kezdve munkát kell, hogy vállaljon (ha magától nem talált eddig, akkor a klán vezetője beosztja valaki mellé vagy a kapcsolatai révén szerez neki helyet). A klán biztosít a fiatal számára egy helyet, ahol lakhat, ez lehet egy szoba a klán házában vagy egy saját lakás, ház is.

Temetési és megemlékezési rítusok

A törpök bebalzsamozzák a halottaikat és gyakran látogatják azok sírjait. A törpöket szinte az egész klán elkíséri az utolsó útjára. A bebalzsamozott testet harangokat kongatva és harsona- és énekszó kíséretében, díszes hordágyon viszik a lakásától a kriptáig. Jellemző, hogy éneket íratnak vagy írnak az életéről, amit megőrizhet az emlékezet. Hisznek benne, hogy a dicső ősök közé csatlakozik az elhunyt egy díszes csarnokban, ahol mindig van étel, ital, énekszó, a dolgos élet utáni jutalomként. (Gyakran hallani fáradt törpöktől, hogy „majd pihennek a sírban”.)
A halottat a legjobb ruhájában vagy legdíszesebb páncéljában, fegyvereivel, ékszereivel helyezik örök nyugalomra a város mélyén található kriptába. A törpökre jellemző, hogy minden klánnak saját kriptája van. Ezek jellemzően sziklába vájt katakombák. A gyászszertartást általában virrasztás követi, az elhunyt klánban betöltött szerepétől függően egy éjszaka vagy akár egy hét is. Ez idő alatt nem csak az elhunytról, hanem annak őseiről is megemlékeznek – hogy az elhunyt halálával ne vesszen feledésbe az ő őseinek a története.
A gyász időszaka csupán néhány hónap a szűk családnak, de a házastárs ez idő alatt is köthet új házasságot (főként, ha a klánvezető úgy határoz). Az elhunytakat néhány havonta látogatja a család, áldozati ajándékokat hagynak az istenük oltárán (pénzt, drágaköveket, de élelmet és alkoholokat is). Az elhunyt emlékére időnként szobrot állítanak. Ha az elhunytnak nincs közvetlen családja, a vagyontárgyairól és otthonáról a klánvezető dönt.
Az újszülött/kisgyermek halála, akinek még nincs klánneve, a szűk család gondja, azon belül is az anyáé, aki a klán egy papjáva, csendben temeti el a gyermeket. Őket általában hamvasztják, hogy gyorsabban visszajuthasson Moradinhoz, aki majd "újraformálva visszaküldi". Ezekről a gyermekekről nem beszélnek, a temetéstől kezdve tilos róluk beszélni. Ha egy nőnek több gyermeke sem marad életben, az számíthat rá, hogy a férje elhagyja vagy második asszonyt is vesz maga mellé.

Általános tabuk

A klán neve szent. Még haragból sem szidják egymás klánját vagy űznek gúnyt a névből.
A gyilkosságokat nagyon súlyosan büntetik, gyakran nem csak az elkövető, hanem jó néhány családtagja megsínyli az esetet.

Ideals

Szépségideák

A törp férfinak széles válla és dús szakálla kell, hogy legyen. A törp nőnek széles csípője és lehetőleg jó nagy mellbősége adja meg a kellő külcsínt. A pletykákkal ellentétben a törp nőknek nincs szakálla - de ha valami nőne is, attól biztosan megszabadulnának. A törp nőnek ugyanis a sima, hibátlan arcbőr a másik fontos jegye, és bármi pénzt hajlandóak megfizetni, hogy ápolják.

Nemi ideák

A férfiaknak és a nőknek is szívósnak, kitartónak kell lennie a munkában. Az észt legalább olyan fontosnak tartják, mint a fizikai megjelenést. A nők és férfiak egyaránk kiváló és bátor harcosok. Szakmákban nem tesznek különbséget. A házimunka a klánban, családban egy személyre van felróva, nem ritkán egy öreg vagy fiatal, nem műhelyben dolgozó feladata, de az illető lehet férfi vagy nő is.

Udvarlási szokások

A törpök tisztelik az őseiket és az öregjeiket. A fiatalok kötelesek tisztelettel köszönteni, megszólítani az idősebbeket. Az egyes klánok közötti hierarchia is befolyásolja az illemet, ha A klán státusza magasabb, akkor az azonos korúak közül a B klán tagjának illik előre köszönnie. Persze egyéni kérdés, hogy ki mennyire kapja fel a vizet, ha nem köszönnek neki a papírforma szerint. A klánok közül a Brenzcharn klán a legelső, így a tagjai bárhol járnak a világban, a törpök tisztelettel üdvözlik őket.

Kapcsolati szokások

A törpökre nem jellemző vagy nagyon sajátosan értelmezett a romantika, inkább harcban, vadászatban vagy párbajban találnak rá a nagy Őre. Aki jól harcol, az felkelti a másik nem érdeklődését. Ugyanez igaz a munkára, családi életre is, aki jól dolgozik, vagy rendszeresen a klánrendezvények, ünnepségek sűrűjében forog, hamar dicsérni kezdik.

Nagyobb szervezetek

Mogeth

Megjegyzések

Please Login in order to comment!