Benetti's republic - 4 Settlement in Untera | World Anvil
BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Benetti's republic - 4

Město stovky mostů.

Synapsie

Na vyjadrenie toho, čo Benettiho republika stelesňuje by stačilo jedno slovo. Obchod. Na územy o rozlohe zhruba polovice Riverty vzniklo úžasné centrum výmeny tovarov a služieb celej Untery. Rozľahlý prístav, obrovská univerzita a všade prítomný ruch trhu to všetko nájdete v Merchante. Môžete tu kúpiť prastaré listiny od elfských učencov, prenajať si skvelých žoldákov Redpacktu, alebo ochutnať exotické ovocie až z ďalekej Kalkaty. V Merchante skrátka zoženiete čokoľvek z vašich najdivokejších predstáv. Koniec koncov, kvôli tomu ste tu predsa pricestovali.

Politika

V čele mesta stojí rada skladajúca sa zo siedmich členov, ktorá rozhoduje o všetkom diani v meste. Celá Bennetiho republika stojí na troch pilieroch: obchod, sloboda a vzdelanie. Tieto piliere zastupujú jednotlivý členovia rady. Piati otcovia obchodníckych rodín tvoria najväčšiu časť rady. Zabezpečujú asi to najdôležitejšie a to voľný obchod. Niečo málo vyberajú na vstupe do Merchanty. Z toho im samozrejme padne čo to do vrecka, ale to všetci ochotne zaplatia. Ďalším členom rady je riaditeľ Benetiho univerzity. Tento post ostal skôr už len kvôli tradícii, no stále sa hodí mať pri svojich rozhodnutiach nejakého učenca. Predsa vďaka vzdelaniu dokáže podnikateľ zarobiť viac. Posledným členom je veliteľ červenej stráže. Merchanta je síce slobodné mesto, no stále musí niekto zabezpečovať vyberanie poplatkov a hladký priebeh obchodu. Stráž sa skladá zo žoldákov Redpacktu, no kvalitné vybavenie majú zabezpečené z radnej pokladnice. Ako by potom ustála Bennetiho republika hádku Midverty, Ironwoodu a Sultanátu o jej suverenitu. Takáto vláda dokáže šikovne riadiť celú Merchantu z prekrásnej renesančnej vili v srdci mesta. No nie iba Merchantu, ale aj sieť obchodu a intríg v celom Úzkom mory.
Dostávame sa k zahraničnej politike, kde sa Bennetiho republika riadi zásadne obchodom. Nezáleží jej kto s kým bojuje, ale keď niekto prináša do Merchanty konflikt, červené stráže konajú rýchlo a nekompromisne. Ohrozuje predsa jej slobodu a slobodu každého z jej občanov. Taktiež, ak nejaká mocnosť siahne na tovar označený bielou pečaťou s olivovým vencom, môže si byť istá, že už nik z jej ambasádorov nevstúpi na majestátne obchodné námestia Bennetiho republiky.

Geografia

Jeden by sa divil, koľko rôznych národnosti dokáže žiť na tak malom území, ako je delta Podry. Síce mesto zasahuje aj na Vensky ostrov, no to je len jeden veľký prístav s vyhasnutou sopkou. Príslušníci rôznych rás sú tak nútený žiť v spoločenstvách na vlastných ostrovčekoch. Zdieľajú však mestské centrum a záujem o súdržnosť, ktorá ich zjednocuje. Už dávno prekonali Podru mostami, rovnako ako predsudky obchodom. Ten najstarší dokonca ešte spája niekoľko viníc s jednou z Bennetskych pevností.

Vojenstvo

Rovnako ako so všetkým, aj s vojenskou silou sa tu uzatvárajú obchodné zmluvy. Na tých najlepších žoldnierov si však oligarchovia spravujúci Bennetiho republiku vyhradili výlučný nárok. Bojovníkov z Redpactu odených v hodvábnych uniformách môžete preto nájsť na každom kroku. Buď ako patrolujú po mnohých mostoch Merchanty, alebo ako dohliadajú na hladký priebeh obchodných rokovaní. Veď hlavne vládcovia Merchanty nechcú aby nejaký kráľ, či cisár zničil ich prekrásny daňový raj. Tento svetonázor už začulo niekoľko z nich pri streľbe Bennetskych diel umiestnených na vysokých pevnostiach v okolí Merchanty.

Priemysel a obchod

To čo najprv začalo ako obchod s hodvábom sa rýchlo rozšírilo aj na všetok ostatný tovar. Benettiho republika obchoduje s každým bez výnimky. Obchodníci len zaplatia malý poplatok pri vstupe do mesta a potom si už môžu užívať výdobytky Merchanty. Obrovský prístav, kde sa stretávajú Qunarské lode s nízkym ponorom s plachetniciami z Oceánie. Trpaslíci tu vymieňajú pušný prach za sušené ovocie z Kalkaty a škreti predávajú skvelé mäsové konzervy Imperiálnym obchodníkom. Niet divu, že Merchanta sa stala domovom tých najbohatších obchodníkov. Platia nízke dane a navyše môžu rýchlo nakupovať tovar, ktorý ešte v ten deň dokážu naložiť na lode, alebo chrbty tiav. Svoje “ťažko“ zarobené peniaze potom míňajú na luxusné oblečenie, Midvertské šperky, či nový dom na námestí.
V Benettiho republike si aj mnoho menšín založilo svoje malinké podniky. Nachádza sa tu jeden ostrov obývaný len škretmy, z kade do mesta putujú prvotriedne mäsové výrobky. Niekoľko furíkov tu dokonca kúpilo pivnice pod mestskou radnicou, aby tam ukladali pálenku v dubových sudoch. Pár elfov zase ponúka svoje služby ako lodevodi cez zradné časti Podranskej delty.
Nenechajte sa však pomýliť, sú tu aj väčšie spoločnosti. Prístav na Venskom ostrove je napríklad domovom spoločnosti hobitov efektívne využívajúcich každý centimeter voľného skladu a Satyri tu vybudovali svoju najväčšiu pobočku “Zlatej poštovej spoločnosti”. Či už ste človek, alebo drakonid, za pár šupov vám námornici ohromnými žeriavmi naložia vašu plť tovarom bez toho, aby ste si zašpinili ruky. Ku všetkému vám stačia len zlaté floreny!

Kultúra

Tam kde sú peniaze sa umeniu vždy darilo. Merchanta je dokonalým príkladom. Každý z obchodníkov totiž využíva služby miestnych maliarov, či navštevuje vyhlásenú Fantómovú operu. Galérie ba dokonca múzeá prekypujú plnosťou a krásou vystavených diel.
Pre občanov ako takých je najdôležitejšia ich samostatnosť. Dobre vedia, že v iných krajinách by na slobodu nemohli ani pomyslieť. Nedávna vojna je toho príkladom. Práve kvôli tomu tu vznikol základ pre dôveru v moc obchodu. Status a dobré úmysli vždy poznáš podľa toho, že ti človek nechá tringelt, alebo postaví sirotinec, či ďalší most, ktorý by premostil predsudky ostatných.

Mágia

Merchanta je miesto, kde sa stretávajú všetci kúzelníci Midlandu. V prvom rade tu je univerzita, na ktorej veľa z nich vyučuje alebo študuje aritmetiku, dialektiku, či mágiu. Preto tu často čarodeji strávia aj celý život. Mágovia ktorí ukončia štúdium tak dostanú značku univerzity a stávajú sa členmi Midlandskej lóže mágov. To je druhým dôvodom, prečo ich tu toľko je. Pre členov platia striktné pravidlá. V prípade porušenia im môže byť udelený aj najvyšší trest. Lóža potom zamestnáva svojich členov rôznym spôsobom. Buď ich pošle, aby sa stali dvorným mágom nejakého panovníka, alebo slúžia ako ambasádori kráľov. Činnosť lóže sa zameriava skôr na kontrolovanie kúzelníkov, aby nebola ich moc zneužitá. Taktiež sa však zameriava na vedeckú činnosť a prácu s mágiou. V tomto necháva svojím členom značnú voľnosť. Hlavný výskum lóže sa však vždy zoberal hlavne liečením rôznych chorôb za pomoci mocných kúziel.

História

O niekoľko viníc v delte Podry najprv nemalo záujem žiadne kráľovstvo. Pár sedliakov tu síce žilo, pôda tu bola úrodná, no nebolo tu nič čo by Midverta už nemala. Tá sa vtedy nezaujímala o priame susedstvo so Sultanátom. Po rozpade Midlandského kráľovstva na kniežactvá mala totiž dosť problémov sama so sebou. Jeden zo šikovných Sultanátskych obchodníkov tak využil dočasný nedostatok hodvábu v Midverte na to aby založil svoj podnik. Jeho meno bolo Al Ahreb Benetti . Neskôr známy pod menom John Benetti...
Hodvábne vlákna vypestovaná na Sultanátskych plantážach začal farbiť v delte Podry, kde bolo dostatok vody na toto remeslo. Takto vznikli zárodky mladej Merchanty. John onedlho vymenil ťavy za lode, kvôli rozvinutej sieti riek v Midlande. To si vyžadovalo aj vybudovanie prístavu. Vensky ostrov sa zdal ako dokonalé miesto. Jeho obchod prekvital a až ku sklonku svojho života zvelaďoval svoju Merchantu. Asi najväčšou zásluhou Johna bolo vybudovanie Midlandskej univerzity. Nie nebol učencom a ani dobrodincom, no pre taký krehký materiál ako sú zvitky mágov musel vždy počkať na vhodnú loď. Preto postavil knižný sklad, kúzelníkov Midlandu čoskoro omrzeli dlhé čakacie lehoty a tak si po knihy zachádzali do Merchanty sami. Najprv miesto na vídaj kníh, neskôr študovňa a s nárastom záujmu o vzdelanie nakoniec aj univerzita.
Na smrteľnej posteli rozdelil John Benetti svoj podnik medzi jeho siedmich synov. Týmto aktom urobil základ Benettskej vlády. Tú onedlho čakali ťažké časy... Nie je možné aby si ostatné mocnosti nevšimli rastúcu moc Merchantských obchodníkov. Midverta , Ironwood a Sultanáty onedlho začali súperiť o moc nad Bennetiho republikou. Na začiatku konfliktu boli Sultanátske plavidlá okamžite vyradené Midvertkými korzármi, preto sa Sultanáty pokúsili podporiť nezávislosť republiky peňažnými dotáciami. Zatiaľ čo Ironwood a Midverta zápasili v bitkách na svojich hraniciach, Bennetiho republika využila učencov, peniaze a kontakty na stavbu obrovských diel. Vo chvíli keď sa víťazná Midverta chcela vylodiť v Merchante čakalo ju nepríjemné prekvapenie v podobe delových gulí. Vďaka tomu si republika zachovala svoju slobodu. Slobodu, ktorá sa ukázala na jej bohatom majetku. Napriek začiatočnej nedôverčivosti zo strany Midverty dokázala Benettiho republika nadviazať priateľstvo aj s ňou.

Aktuálne

Do vedenia rady sa dostal jeden obchodník zo Sultanátu a ostatný členovia sa obávajú jeho nezaujatosti, kvôli jeho minulosti.

Points of interest

Benettiho univerzita

Magická univerzita nachádzajúca sa na jednom celom ostrove delty. Je rozdelená na štyri časti. Prvú a najstaršiu tvorí Albarova knižnica, pomenovaná podľa najväčšieho kronikára v histórii Midlandu. Túto časť postavil ešte John Benetti a jedno jej oddelenie je dokonca otvorené aj širokej verejnosti za menší poplatok. Druhú budovu tvoria Nízke dielne, ktorých strop je tak nízky, že človek tam nemôže chodiť skoro vôbec vzpriamene. Je to domov najznámejších kováčov a alchymistov Midlandu. Treťou časťou univerzity je Amfiteatrove mestečko. Miesto množstva budov pospájaných krivoľakými chodbami, kde neustále prebiehajú prednášky. Posledná a najväčšia budova je Záhrobie. Kedysi to bol sklad mŕtvol, ktorý slúžil ako rezervoár pre mnohé pitvy ešte stále prebiehajúce na univerzite. Dnes to je už ubytovňa pre študentov. V podzemí tam však ešte skladujú mŕtvoly a práve kvôli zápachu táto budova dostala od študentov pomenovanie Záhrobie.

Fantómová opera

Obrovskú stavbu vytesanú z Vaaranskeho masívu na námestí nemôžte minúť. Zdobia ju pozlatené sochy panovníkov, umelcov a mágov Midlandu. Táto dychberúca stavba slúži ako múzeum umenia, kde nájdete aj tie najznámejšie diela od Kokaorta, Insima, či Noana. Zároveň však spĺňa účel opery. Nie je to však obyčajná tuctová opera. Za jej návštevu síce musíte zaplatiť pekný balík no zážitok stojí za to. V opere zamestnávajú výborných iluzionistov, ktorí dotvárajú scénu k spevu tak živo, že niektorý návštevníci ju dokonca s krikom opustili. Nie je lepšie miesto kde šľachtici vezmú svoju manželku.

Al Ahrebova vila

Kedysi domov zakladateľa Merchanty, dnes mestská radnica. Tak by sa dalo nazvať srdce mesta, ktoré je obklopené olivovníkmi, trávou a lavičkami. Budova bola postavená v renesančnom štýle mestských palácov a dodnes si uchovala tento architektonický ráz. Vo vnútri sa vraj nachádza malá fontána, ktorá stojí za bohatsvom rodu Benettijovcov. Kto do nej hodí mincu, ten zbohatne do roka a do dňa. Okrem tejto legendy sa však môže návštevník pokochať prekrásne zdobenou bránou z Irowoodskeho dreva, pred ktorou hliadkuje štvorica Redpacktských žoldnierov.
Populácia
240 000
Demografia
Škreti, elfovia, ľudia, furíci, hobiti, trpaslíci, drakonidi, quanarijci, satyri
Vláda
Oligarchia, riaditeľ univerzity, veliteľ jednotiek, piati otcovia obchodníckych rodín

Rejstřík pojmů


Benettiho republika-názov krajiny
Delta Podry-geografická lokácia
Merchanta-hlavné mesto
Zlatá poštová spoločnost-firma satyrov doručujúca listy
Floreny-mena používaná v Benettiho republike
Midlandská lóža mágov-skupina mágov riadiaca výskum a kontrolu nad mágiou
Kokaort, Insim, Noan-umelci, ktorích práce sú vystavené vo Fantómovej opere

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Comments

Please Login in order to comment!