Kalendarz Błękitu
Kalendarz Błękitu to unikalny system odmierzania czasu używany przez mieszkańców Błękitu Alfara - rozległego regionu wchodzącego w skład Sfery Żywiołu Powietrza. W świecie, gdzie brak stałego cyklu dnia i nocy, a czas nie płynie tak jak na Sferze Materialnej, tradycyjne miary straciły znaczenie. Zamiast tego, rytm życia wyznaczają subtelne wahania w jasności powietrza oraz zmieniające się wzorce wiatru.
Podstawową jednostką czasu w Błękicie jest rook - słowo pochodzące z języka auran, oznaczające mniej więcej "pełen oddech". Każdy rook składa się z czterech pór, z których każda trwa jedynaście dób. Doba - choć umowna - określana jest na podstawie delikatnego pulsowania światła nieba, które rozjaśnia się i przygasa z regularnym rytmem, trudnym do wyczucia dla kogoś spoza tej sfery.
Pory roku w Błękicie:
Ira – czas bezwietrzny
Niebiosa są spokojne i niemal bezruchome. Chmury stają się ospałe, a niebo przybiera pastelowy odcień bladego błękitu. To dla żeglarzy powietrznych okres odpoczynku i przestojów, w których bez specjalnego magicznego napędu nie da podróżować.
Shu – czas zefirów
Prądy powietrzne łagodnie przecinają przestworza, ułatwiając podróże i handel. To pora wzmożonej aktywności - karawany powietrzne wyruszają w drogę, a miasta organizują targi i festyny.
Ka – czas wiatrów
Swoisty odpowiednik pory burzowej - silne, lecz przewidywalne prądy powietrzne ułatwiają żeglugę wprawionym sternikom, ale potrafią zniszczyć niezabezpieczone konstrukcje.
Ki – czas wichrów
Okres niepokojących zjawisk pogodowych. Wiatry stają się nagłe, zdradzieckie i wyjątkowo silne. Loty są ryzykowne, a podróże rzadkie. W tej porze niebo ciemnieje, pojawiają się błyskawice, a legendy mówią o duchach powietrza, które wtedy chętniej przeczesują przestworza.