Gyíklény Species in Eqidale | World Anvil

Gyíklény

A gyíklények egyszerű hüllőszerű humanoidok, melyek a világ mocsaraiban és a dzsungeleiben rejtőznek. Kunyhó-falvaik ijesztő barlangokban, részben elsüllyedt romokban és vízben álló föld alatti csarnokokban találhatók.
Területüket az idegenektől védik. A gyíklények ritkán kereskednek más fajokkal. Birodalmukat hevesen védik, álcás felderítőkkel védik a határaikat. Ha nemkívánatos látogatók érkeznek, vadászcsapatokat küldenek ki, hogy megtámadja vagy elűzze a betolakodókat, esetleg rászedve őket krokodilok vagy más veszélyes lények odúiba csalják azokat.
A gyíklényeknek nincsenek erkölcsi fogalmaik, a jó vagy rossz koncepciója számukra idegen. Teljességgel semleges jellemek, akkor ölnek, ha muszáj és bármire hajlandók a túlélésért. 
A gyíklények ritkán hagyják el a saját vadászterületüket. Bármely lény belép oda, az zsákmánynak számít, ami kifigyelhető, megölhető és elfogyasztható. Nem tesznek különbséget humanoidok, vadak és szörnyek között. Épp ezért, a gyíklények nem szívesen lépik át a törzsük határait, ahol vadászból könnyűszerrel vaddá válhatnak.
Időnként előfordulhat, hogy a gyíklények szövetséget kötnek a szomszédaikkal. Ezek a gyíklények általában elsőkézből ismerték meg, hogy az emberek, törpök, félszerzetek és elfek időnként segítőkésznek és megbízhatónak bizonyulnak. Ha a gyíklények egyszer megkötik a szövetséget, megbízható és heves partnerekké válnak.
Nagy lakomák és áldozatok. 
A gyíklények mindenevők, de kedvelik a humanoidok húsát. Gyakran ejtenek foglyokat, melyeket a táboraikba visznek és a lakomák főfogásaként végzik, melynek szertartásosan tánccal, mesékkel és rituális párbajokkal társulnak. Az áladozatokat vagy elkészítik és megeszik, vagy felajánlják a gyíklények istenének, Semuanyanak.
Ravasz kézművesek. 
Bár nem szakképzettek, a gyíklények szerszámokat és díszes ékszereket készítenek a zsákmányaik csontjaiból, bőréből; a halott szörnyek páncéljából pedig pajzsokat.
Gyíklények vezetői. 
A gyíklények a mágiára tisztelettel és félelemmel tekintenek. A törzseiket sámánok vezetik, akik a Semuanya tiszteletére rendezett rituálékat és szertarásokat felügyelik. Időről-időre felbukkan a gyíklény törzseknél egy-egy nagyhatalmú alak, akit nem Semuanya, hanem Sess'inek jelölt meg - egy hűllő-formájú démon nagyúr, aki a gyíklények megrontásán és irányítását tűzte ki célul. A Sess'inek képmásaként született gyíklények nagyobbak és ravaszabbak a társaiknál, emellett igazán gonoszok is. Ezek a gyíklény királyok és királynők úgy uralkodnak a törzsek felett, hogy megdöntötték a sámán tekintélyét és jellemüktől idegen mértékű agresszióra ösztönzik alattvalóikat. 
Sárkányok imádói.
A gyíklények a sárkányok nyelvét beszélik, melyet az ősi időkben tanultak el tőlük. A törzs, amely egy sárkány területére lép, ajándékokat ajánl fel, hogy elnyerje annak kegyét. Egy gonosz sárkány talán ki is használja a gyíklényeket a saját gonosz céljaihoz, rablásra és fosztogatásra bíztatva őket.
Képességek.
Lélegzet visszatartása: A gyíklények akár 15 percig is vissza tudják tartani a lélegzetüket.
Gyíklény nevek.
A neveik sárkány eredetűek. Általában egyszerű leírások, melyeket a törzs ad az illető nevezetes tettei miatt. Pl. "Garurt", jelentése fejsze; a nevet egy gyíklény harcos viseli, aki legyőzte ork ellenfelét és megszerezte annak fegyverét. A gyíklény, aki szeret a nádasban rejtőzni, mielőtt ráront egy állatra, valószínűleg az "Achuak" nevet viseli, ami zöldet jelent és leírja, hogy beleolvad a növényzetbe. A fiatal gyíklények általában a közösség öregjeitől kapják a nevüket, de nem sokkal az első évtizedüket követően megszerzik a felnőtt nevüket. Nem tesznek különbséget a női vagy férfinevek között és bármennyien viselhetik egyszerre ugyanazt a nevet is.
1d20 Nevek (jelentésük)
1 Achuak (zöld) 11 Kothar (démon)
2 Aryte (háború) 12 Litrix (páncél)
3 Baeshra (állat) 13 Mirik (dal)
4 Darastrix (sárkány) 14 Throden (sok)
5 Garurt (fejsze) 15 Thurkear (éj)
6 Jhank  (kalapács) 16 Usk (vas)
7 Kepesk (vihar) 17 Valignat (ég)
8 Kethend (drágakő) 18 Vargach (csata)
9 Korth (veszély) 19 Vutha (fekete)
10 Kosj (kicsi) 20 Vyth (acél)
  Közös nyelvet beszélő gyíklény.
Néhány gyíklény megtanulja megérteni és beszélni a közös nyelvet. Ha egy vezető vagy bárki a törzsből a közös nyelven beszél, van rá esély, hogy a beszéde különbözik a legtöbb emberétől.
A gyíklények nem nagyon használnak metaforákat vagy összetett mondatokat. Amit mondanak, azt szó szerint értik, de nem primitívek. Talán megértik egy szólás értelmét, de csak némi küszködés árán. A nevek összezavarják őket, kivéve, ha azok leíró jellegűek. Hajlamosak a saját elnevezési módszerüket alkalmazni más lényekre, csak a közös nyelv szavait használva. A gyíklények hajlamosak cselekvő kifejezéseket használni a világuk leírására. "A szél hideget hoz" - mondaná egy gyíklény, ahelyett, hogy "fázom". A gyíklények a fogalmakat inkább cselekvéssel, mint hatással fejezik ki.
Közemberek
Az átlagos gyíkemberek is épp olyan vadak, mint a felfegyverzett társaik, szükség esetén, ha rendelkezésükre áll, fegyvert és pajzsot ragadnak maguk is. Képesek visszatartani a lélegzetüket.
Megtorlók
Semuanya ősi mágájával feltöltődve a gyíklény megtorlók rémisztő átváltozáson mennek  keresztül - mindez egy többnapos szertartás keretein belül történik, amit a sámán vezet le. A megtorlók karmai megnőnek és acélkeménységűvé válnak, testük hatalmasabb lesz és természetük a szokásosnál is kegyetlenebb.
Képesek visszatartani a lélegzetüket, emellett a vér látványa megvadítja őket, a sérült ellenfeleikre még nagyobb erővel támadnak.
Pikkelyvértesek
A gyíklény klánok elit harcosai és tisztjei. Testük hatalmas, krokodilpikkelyből és fémből készült vastag páncélt viselnek. Harci fegyverek forgatásában és harcászati taktikákban képzettek, általában a falvakat/odúkat védik.
Képesek visszatartani a lélegzetüket.
Sámán
Képesek visszatartani a lélegzetüket. Varázslatok (5. szintű papként).
"A gyíklényekkel történt találkozásaim során soha nem tudtam megmondani, mire gondolnak. Hüllőszemük nem árulkodott a szándékaikról. Árukat vittem nekik, de frászt hoztak rám." — Egy kereskedő beszámolója a mocsár gyíktörzseivel kapcsolatos tapasztalatairól.

This article has no secrets.

Megjegyzések

Please Login in order to comment!