Vandrák s rakví

To vám povim, co se mi dnes odpoledne událo. Vorám pole jako každej den, když v tom se na vobzoru nachomít cizinec. Pozorně sem si ho prohlíd, jestlivá není nebezpečnej. Dneska si jeden nemůže bejt dostatečně jistej ničim. No a ať mě šlak trefí, jestli ten chlápek neměl v nohách aspoň tisíc mil. Vágus, přivandrovalec vodněkaď z lesa, špína aj za ušima. V zaprášenym kabátě a děravejch holínkách si to štrádoval kolem mýho pole.

Doufal sem, že nebude chtít milost pán pod mojí střechou hlavu složit. Pustit si takovýho vagabunda domů nosí smůlu. Starou by šlak trefil a Majda, k tý takový zjevy radši nepouštět. Rači sem se svý práci věnoval, a že ho nevidim dělal. Stejně mi to nedalo a po očku sem po něm pokukoval a co nevidim!

Ten všivej vágus za sebou táh rakev! Normálně dřevěnej futrál na mrtvoly. Měl ji uvázanou na provaze a prostě si vykračoval po cestě a táh ji za sebou. Podle toho, jak drhla vo cestu, v ní musel bejt někdo těžkej, ale ten cizinec si vykračoval, jako by se nechumelilo. Pozdravil mě slušňáckým způsobem. "Dobrý den," povídá mi nobles pán. Řek sem mu, že jestli má namířeno na hřbitov, že jde špatným směrem. Von si jen sundal klobouk, aby si moh votřít zpocený čelo.

Mohlo mu bejt kolem třiceti zim, možná víc, vypadal dost sešlej, ale pohyboval se svižně jako kluk. Vlasy měl hnědý jako zralý kaštany, visely mu na ramena v ulepenejch mastnejch provazcích, bradu měl zarostlou a voči tmavý a smutný.

Narazil si klobouk zpátky na kebuli a vodbyl mě, že nemá namířeno na krchov. Co pak dělat s takovou rakví, napadlo mě. Možná, že hledá nějaký místo, kde by ji zakopal. Dál sem se do toho rači nemotal. Takovej chlap, co se toulá po kraji s rakví, kterou netáhne na hřbitov, bylo to děsně podezřelý. Čuchal sem z toho potíže.

Cápek se na nic nevyptával a proště pokračoval dál. Čert ví, koho zamordoval a šoup do tý rakve. Ale zatraceně by mě to zajímalo ne že ne. Dneska jeden potkává samý divný lidi, ale tenhle... Ať mě šlak trefí, jestli se nevydal hledat další lapálie.

-Lidová vyprávění elvanská


Comments

Please Login in order to comment!