Nualan Settlement in Svet | World Anvil
BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Nualan

Nualan stoji na gorskem vršacu sredi zaraščene kotline visoko v gorah Magera. V mesto lahko pridejo le vilinja bitja in njihovi potomci – vsi ostali zaradi iluzije vidijo le zasneženo, kamnito pobočje. Tisti, ki mesto lahko vidijo, vidijo ogromen grad iz iste sive kamnine kot okoliške gore, zgrajen, skoraj nedoumljivo, v živo skalo skoraj navpičnega pobočja, oziroma vrha. Grad je izrazito stolpičast, s stolpi, ki so postavljeni navzven od glavnega kompleksa in bi bili videti, kot da lebdijo tisoče metrov na tlemi – če ne bi bilo ozkih poti, hodnikov, ki jih povezujejo z glavno stavbo. Ta center Nualana je imenovan tudi Zimski grad in je dobil svoje ime ker je večno zasnežen – strehe so vedno belo obložene s snegom – a nasprotno od tega kar bi si sprva mislil je notranjost prijetno topla. Zimski grad ni rezidenca kakega bogatega lorda - gre za (skoraj) celotno mesto v eni stavbi. Znotraj so bivališča vsaj polovice prebivalcev, trgovine, delavnice, plesišča in seveda slavna knjižnica. Preostali prebivalci Nualana živijo v jamah izkopanih v pobočje gore, katerih vhodi so tako zadelani z ledom, da se jih, če ne veš kje iskati, sploh ne razloči od preostanka pobočja.

Government

Družba je enakopravna in jo lahko pomagajo vodit vsi polnoletni prebivalci, ki med drugim lahko volijo vodilne funkcije na različnih področjih, vodje obrtnikov, poveljnike, vrhovne mage, skrbnike mesta ... Vse razen knjižničarjev. Zaščitnika mesta in njegova začetnika sta Valendar (Učitelj) – najmlajši izmed akrfaejev in njegova partnerica zmajevka Rein. Sta kot nekakšna uradna vladarja čeprav se večinoma ne ukvarjata preveč z vsakodnevnim vodenjem mesteca – še zmeraj pa skrbita za blagostanje prebivalcev in njihovo varnost.

Predeli Nualana

Zunaj


Ledene jame: Tisti krajani, ki ne živijo v gradu, živijo v jamah na pobočju. Prednja stena bivališč je narejena iz umetelno obdelanega ledu in snega, ki se v svetlobi prelepo blešči. Tu živijo večinoma lovci in tisti, ki so zadolženi za varnost Nualana. Prav tako se po rovih skozi jame pride do gradu – po zunanji strani se do gradu lahko pride zgolj s plezanjem ali letenjem.
Srebrni gaj: Bleščeča solza sredi smrekovega gozda, ki obdaja mesto. Tu nualanci pokopavajo svoje umrle. Iz vsakega groba rase velik srebrn jesen, podvrsta jesena, ki se nahaja samo tu in nikjer drugje.
Kolososi: Ogromni kipi bojevnikov davnine, vdelani v pobočja gora, ki obdajajo Nualan. Tu so že vsaj tako dolgo kot mesto, tako da so vsi obrasli z zelenjem in drevesi. Najpogostejši obiskovalci so otroci, med katerimi je razširjena igra plezanja na vrh. Pred vrstniki se dokazujejo s svojo neustrašnostjo in znotraj skoraj vsake generacije si častno mesto izbori prvi, ki je dovolj drzen, da pripleza na vrh glave enega izmed kolososov.  

Znotraj


Terme: V središču gradu so ogromne javne treme, ki jih ogreva Rein, pod njimi – tako da navzdol do njih odteka voda - pa vrtovi. Gre za sistem bazenov, nekaterih majhnih in intimnih, drugih velikih kot jezera, ki jih med seboj povezujejo kanali, prečijo pa mostički. Voda v sredinskih je bistra in jasna, v nekaterih izmed stranskih, manjših bazenov pa raste vodno rastlinje, najpogosteje lokvanji. Osrednja jezerca in kanali so dovolj veliki, da po njih lahko plujejo čolniči.
Vrtovi: V njih gojijo veliko večino hrane, ki je potrebna za preživetje prebivalstva. Trikrat na dan se iz term spusti voda navzdol in v obliki dežja napoji rastlinje v vrtovih. Kljub temu, da je njihov glavni namen prehrana prebivalstva, pa so vrtovi zelo dinamični in razdeljeni na ogromno različnih predelov in majhnih kotičkov. Veliko je cvetličnih vrtov s sprehajalnimi potmi in fontanami, zeliščnih vrtov za potrebe bolnih ali samo zazadovoljitev Valendarjevih čajnih potreb, najde pa se celo vrt strupov in zbirka eksotičnih rastlin. Nekateri predeli so od drugih ločeni z visokimi živimi mejami in je stopiti vanje podobno vstopu v čisto nov, skriti svet, drugi pa se naravno prelivajo v vrtove, ki so jim sosednji. V središču vrtov je ogromno drevo z listi vseh barv mavrice – ob pobližnjem ogledu pa je videti, da gre za stotine drobnih metuljem podobnih vil.
Knjižnica: Ogromna nualanska knjižnica se razteza globoko v center gore. Deljena je na nivoje, ki si po tematikah in pomembnosti spiralno sledijo navzdol skozi špiljo. Za vsak naslednji nivo je potrebno dovoljenje ali celo ključ večih knjižničarjev. Cetralni jašek služi za lažjo prehodnost in razsvetljavo. Skozenj so speljani lestenci, ki se jih poljubno lahko dvigne na različne nivoje knjižnice, in pa kovinska ploščad na verigah, ki nudi hitrejšo pot do globljih nivojev dovolj pomembnim obiskovalcem. Dno jaška in knjižnice pokriva fino filigrirana kovinska rešetka pod katero se nahaja podzemno, jamsko jezero. Tam se nahajajo najstrožje varovane knjige - vsaka knjižna omara v svojem kovinskem ohišju, zaščitenem z magijo in brez vidnih ključavnic.
Orožarna: Orožarno sestavljajo trije nivoji, ki si po pomembnosti in ekskluzivnosti sledijo od najplitvejšega do najglobljega. V prvi niso se spusti po okroglem stopnišču navzdol v voltast prostor, ki je verjetno že pod nivojem gradu in znotraj same gore. Nikjer ni nobenih oken. Ob stenah so sporadično razporejeni oklepi ali lutke z bojno opremo – gambesoni, verižnimi srajcami, čeladami … ob vsakem stoji še skrinja za dodatno opremo. Stene so prekrite s sulicami, povsod so stojala z meči, sekirami in drugim orožjem. Posebni so oklepi za bojne mačke, jelene in seveda grifone ter alkimistična postaja v zadnjem kotu prvega nivoja, ob kovinski loputi ki vodi globlje. Drugi nivo nudi bivališče mogočnim, magičnim orožjem nualanskih in vilinskih junakov. Gre za okrogel prostor s kovinskimi stenami in tlemi. Večina tal je v nenavadnem spiralnem vzorcu. Okoli po stenah je skrbno razstavljeno magično orožje, v sredi prostora pa stoji zastekljen valj v katerem se nahajajo orožja Nualanskih herojev - med drugim Valendarjeva glefa in Reinin repni buzdovan. Najgloblji nivo hrani nualanske oblegovalne naprave. Pet vrhunskih trebušejev, višek pozabljene tehnologije, največji in strah vzbujajoč med njimi Bojni zmaj.
Valendarjevi prostori: Nahajajo se v sredinskem in najvišjem stolpu gradu in zasedajo najvišje nadstopje v njem. Razdeljeni so na dva predela, spalnico in dnevno sobo, ki služi tako kot pisarna, soba za druženje, sproščanje in knjižnica. Večji del sobe - razen stene, ki jo deli od spalnice obdajajo ogromna okna, nekatera vsločena navzven tako da ponujajo prijetne kotičke kamor se lahko usede in počiva ali bere. Po tleh so naključno raztresene blazine, ki vabijo k druženju na tleh. Pred pisalno mizo, ki je dvignjena na podestu je bazen lokvanjev, čez katerega vodi nekaj mostičkov, stena za pisalno mizo pa je skrita za policami polnimi knjig. Strop je zašiljeno kupolast in uročen tako, da se skozenj vidi pravo nebo a obenem so na njem upodobljene zvezde čez katere so narisani horoskopi. Tisti, ki se nahajajo bolj ob strani počasi krožijo okoli oboda stropa. Prostor vedno prijetno diši po svečah, pergamentu in seveda različnih mešanicah čajev.  

Tradicije


Ritual & Zrelostno potovanje: Med vilami je v navadi, da se njihovi mladi ob doseženi polnoletnosti odpravijo na t.i. zrelostno potovanje skozi katero se prvič soočijo s širšim svtom ter si naberejo izkušnje in razgledanost, ki jih bodo potrebovali kasneje v življenju. Za Nualan specifičen je Ritual, ki poteka pred potovanjem in je namenjen temu, da vila pripravljena na zrelostno potovanje pokaže svojo sposobnost in vrline vredne osebe. Dokler Ritual ni opravljen starši in skupnost ne odobravajo, da bi mladostnik zapustil Nualan.
• Neskončni ples: Poteka vsakih 10 let in gre za desed dni ko se zabava, natančneje ples, ne sme končat. To pomeni nič spanja, skoraj nobenega počitka. Ljudje, ki jih neprevidne vile povabijo s seboj pogosto umrejo. Klasična jed so jesenovi zvitki, ki pomagajo rajajočim zdržati dlje.
Proslava nesmrtnosti: Poteka na 100 let. Vsak ki jo prvič doživi polnoleten 'mora' skočiti na divjega grifona iz pečine. V navadi je tudi, česar starši ne povedo otrokom, da se formirajo male skupinice radoživih zabavljačev, ki prisegajo na strastne doživljaje pod milim nebom. Pijača povezana s proslavno nesmrtnosti je Felandis.
• Blagoslov prednikov: Pogost je ob vseh praznikih in velikih dogodkih, načeloma pa poteka tudi na koncu zime. Gre za sprevod vseh nualancev in obiskovalcev do Srebrnega gaja, kjer se nahajajo grobovi. Vsak s seboj nese kadilnico z magičnim ognjem in eteričnimi olji, ki se jo nato obesi na eno izmed dreves prednikov. Vsaka dišava, ki se jo lahko izbere ima svoj specifičen pomen. Bo govoru in nekaj časa preživetega v tišini je v navadi, da se odtrga vejica iz drevesa in nese nazaj v Nualan kjer se jo opere v vodi med petjem in začetki rajanja.

Hrana

Vilinja hrana slovi kot božanska, opojna in tako prežeta z magijo, da se po njej vsak počuti močnejši, srečnejši in bistrejšega uma. Malce bolj nenavaden in neprijeten pa je njen učinek na ljudi - tiste, ki nimajo niti kaplje vilinje krvi, ki ko jo enkrat okusijo, ne morejo več prostovoljno zapustiti Nualana. Poleg siceršnjih učinkov vilinje hrane, pa pripravljajo v Nualanu tudi njim specifične specialitete, ki imajo še dodatne, čudežne učinke.
Jabolka tretje lune: Vsak ki jih zaužije je še ves naslednji teden preskrbljen z vsem kar potrebuje za preživetje - ni mu treba ne jest, ne pit in celo dihat ne.
Parhelan ali Knjižničarjev kruh: Kruh je uročen tako, da zbistri misli in olajša pomnjenje. Več ur kasneje sproži hudo utrujenost.
Talerin ali Ognjena vrtnica: Marcipan v obliki vrtnice polnjen z jagodno kremo in leto dni namakan v vilinjem vinu, tako da se postane nesmrten in nepokvarljiv. Za rojstni dan vrtnico za srečo prižge tisti, ki ima najbližje rojstni dan slavljencu in poje slavljenec. Pravijo, da je začar tako močan, da po tem lahko vidiš vizije svoje prihodnosti. Prav tako naj bi bil poljub tistega, ki je okusil to vrtnico omamen in prinašal srečo.
Lindras: Značilna jed za pomladno enakonočje – juha iz izvirske vode, ki so se je dotaknili žarki prve polne lune v letu. Znana je po tem, da naj bi 'blagoslovila pare' – toraj zagotovi večjo plodnost. Nekatere vile so ji, zaradi naravne nagnjenostji vilinje rase po redkih potomcih, zelo naklonjeni, druge vile pa jed zavračajo, pogosto zaradi neprijetne zgodovine povezane z njo. Zaradi magičnege moči omogočanja otrok tudi tistim, ki so sicer povsem neplodni, se je v preteklosti večkrat zgodilo, da so ljudje zvabili nič hudega sluteče vile v past in jih imeli ujete, dokler jim niso zvarile 'magičnega napoja' ali še dlje.
Jesenovi zvitki: Skrivnost je, kaj točno je v njih ampak glavna sestavina je gotovo sadje. Vsi ki jih pojedo pozabijo na utrujenost in postanejo bolj vzdržljivi in spretni. So nujna jed na proslavi Neskončni ples.
Felandis: Slivovo vino začinjeno z vilinjim prahom, ki naredi vsakega nepredstavljivo privlačnejšega.  

Pomembne funkcije


Knjižničarji: Kirda (vrhovna knjižničarka), Sinaena, Eitne, Ginrik, Ilor
Vojaška zaščita: Neirinia (poveljnica), Sirona (podpoveljnica in zaščitnica orožarne)
Magična zaščita: Finigan
Slavni obrtniki: Ion (najboljši rokodelec, specializiran za les), Lorea (kovačica)
Skrbniki mesta: Kilneloron (Skrbnica vrta), Giruzeh (Skrbnica živali in grifonon), Virian (skrbnik kuhinje), Balandor (skrbnik nualanskih zdravilcev)

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Comments

Please Login in order to comment!