Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Pierwszy Człowiek i Śmierć

Dawno dawno temu... przed wiekami, gdy Znany Świat był jeszcze bardzo młody, istniała Śmierć. Miała ona zadanie by dbać, aby wszystkie istotny przychodzące na ten świat w końcu go opuszczały. Gdy na świecie pojawili się jednak pierwsi ludzie, jeden z nich, przez swoją nieposkromioną rządzę wiedzy, bardzo pragnął porozmawiać ze Śmiercią. Spędzając życie na poznawaniu istoty rzeczy, marzył by dowiedzieć się od niej wszystkiego co można wiedzieć. Zastanawiał się jak powstał świat, co się na nim działo, jak powstała ona sama, czy pamięta wszystko co widziała... pytaniom bez odpowiedzi nie było końca. Gdy człowiek zestarzał się i nadeszła jego godzina, Śmierć przyszła po niego. Ten, ku zdumieniu Śmierci, ucieszył się niezmiernie na jej widok. Ta, zdziwiona zapytała czemu raduje się widząc ją i swój koniec. Starzec wyjaśnił Śmierci skąd uśmiech na jego twarzy. Zaczęli rozmawiać, a Śmierć nie chcą zdradzać wszystkich tajemnic, zaczęła mimowolnie odpowiadać tylko na niektóre pytania Starca. Pytania nie kończyły się, a Śmierć odczuła dziwną satysfakcję z rozmowy z niezwykłym człowiekiem. Gdy po wielu godzinach Starzec zadał kolejne pytanie: jak Śmierć czuje się odbierając wszystkim życie, i czy uważa, że strach ludzi wobec niej jest słuszny, Śmierć znów nie odpowiedziała. Tym razem jednak brak odpowiedzi nie wynikał z tego, że nie chciała zdradzać Starcowi swoich tajemnic. Okazało się, że nie zna odpowiedzi. Powiedziała, że musi się zastanowić i zostawiła Starca samemu sobie. Mijały dni, miesiące, a może nawet lata gdy Śmierć myślała o tym co powiedział Starzec. Jeszcze kilka razy odwiedziła go by spróbować odpowiedzieć na jego pytanie. Ten jednak za każdym razem zadawał kolejne pytania, na które nie znała odpowiedzi. Czy ona jest wieczna? Czy strach jest jej zupełnie obcy? Czy nigdy do nikogo się nie przywiązała? Czy lubi obserwować Znany Świat? Czy ma przyjaciół? ... Po wielu latach Śmierć odpowiadała na coraz więcej pytań naprawdę sędziwego już Starca. W końcu jednak zdecydowała, że nie chce odbierać mu życia. Dała jednak Pierwszemu Starcowi jeden warunek, na który ten bez namysłu się zgodził. Mógł po wsze czasy zgłębiać wiedzę wędrując po świecie pod warunkiem, że nigdy nie zdradzi żadnej z tajemnic Śmierci. Starzec podał jej rękę na znak przyjęcia umowy i wyruszył w świat by dowiedzieć się wszystkiego co chciał.

Historical Basis

Niektórzy twierdzą, że śmiercią w Legendzie był sam Mortemalum inni natomiast, że była to Desideria. Nie ma jednak doniesień o tym, że Starzec faktycznie pozostał nieśmiertelny po dziś dzień.

Spread

Legenda ta jest znana głównie wyznawcom bogów związanych ze śmiercią.

Cultural Reception

Podobno Legendę o Starcu i Śmierci ułożyli ludzie, którzy mieli okazje spotkać owego Starca. W różnych rejonach legenda może zatem brzmieć nieco inaczej. Legenda uznawana jest przez większość kultur ludzi. Bywa znana również niektórzm inteligentnym nieumarłym.

In Literature

Istnieje wiele teorii oraz przynajmniej kilka legend, w których pojawia się postać Pierwszego Człowieka lub Pierwszego Starca. Nie ma pewności czy człowiek ten faktycznie istniał i był bohaterem w każdej z legend w której pojawia się jego motyw. Legenda ta, to głownie opowiadana historia. Czasem wspomniana pojawia się w książkach z opowiadaniami. Sporadycznie prezentowana jest w kontekście religijnym.
Date of First Recording
Bardzo bardzo dawno temu...
Date of Setting
Gdy Znany Świat został stworzony

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Comments

Please Login in order to comment!