Skřeti Species in Untera | World Anvil
BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Skřeti

Synopse


Jedna ze starších ras na Unteře, původ skřetů je velmi nejasný. Jedna z teorií považuje skřety za pokřivené potomky elfů a lidí, jiná teorie tvrdí, že to jsou elfové, jež prokleli bohové za jejich hamižnost. Pravda však zůstává zahalena rouškou tajemstvím, další studium je doporučené.
Obecně nemají příliš silné pouto s magií, ačkoliv se najde pár jedinců magického nadání, rozhodně nejsou běžní. Většina skřetů se pak věnuje exotickým řemeslům, lze v jejich řadách nalézt zlatotepce, klenotníky, bankéře, alchymisty, chirurgy. Tyto povolání se s ohledem na to že skřetům není povoleno vlastnit zemi, ukazují jako jedny z mála dostupných a dostatečně výnosných, aby mohli skřeti vůbec přežít.
Život skřetů v civilizaci je velmi obtížný jejich víra a fyziologie jim nedovoluje pozřít plody země, veškeré obiloviny, ovoce, zelenina je pro ně nestravitelná. Většinou ostatních ras jsou buďto nenáviděny anebo zatracováni, ačkoliv nikdo nepopře jejich šikovnost v oborech, ve kterých podnikají. Skřetí bankéři například nemají sobě rovných, díky bohatství které střádají jsou schopni platit tučné výpalné zločincům a městským radním, kteří je tolerují ve velkých městech. Obyčejný lid na ně pohlíží s odporem, ačkoliv když se jim přitíží, často vyhledávají pomoc skřetích chirurgů.
Jejich celkový obraz je pak zavrženíhodných však tolerovaných. Asi nejlépe jsou snášeni na vysokých učení v Sultanátu a jižních zemích.

Fyzické vlastnosti


Podoba

Skřeti jsou zjevem podobní lidem a elfům, způsobem však který je pro ně spíše prokletím. Pokožku mají zbarvenou do šeda až černa, v závislosti na zeměpisné šířce kde žijí.
Obecně vzato jsou pak skřeti menšího vzrůstu a spíše drobnější konstituce. Dalším charakteristickým znakem je duhovka, jež může mít rudou, hnědou a velmi vzácně i bílou barvu. Mají špičaté uši a stejně tak řadu tesákových zubů, uzpůsobených pro konzumaci i syrového masa. Poslední jejich odlišností jsou pak nehty, které jsou mnohem silnější než u lidí, tyto nehty si pak divocí skřeti nechávají zarůstat a vytváří si tak v boji velmi efektivní drápy.

Stárnutí

Skřeti stárnou velmi podobně jako lidé, dospělosti dosáhne jedinec v 16letech, středního věku dosahuje cca. v 30letech a stáří v 60.
Průměrný věk u skřetů je však o něco nižší než u lidí, na celkovému průměru se podepisuje nelehký život divokých kmenů. Zároveň se mnozí chudí skřeti dávají k armádě a k jízdním oddílům, jež jsou známé vysokými ztrátami. Průměrný věk dožití je pak cca. 50let.

Strava

Jídelníček skřetů je složený výhradně z masa. Tento fakt následně silně ovlivňuje postavení skřetů ve společnosti. Mnozí pracují ve velkých městech jako krysaři, díky jejich schopnosti zpracovat v podstatě jakékoliv maso do stravitelné podoby se řada z nich živí jako řezníci. Zvykem bývá, že ve městech je buď celý řeznický cech složený ze skřetů anebo mezi řezníky nenarazíte na jediného skřeta. Řada představených cechu odmítá vydat řeznickou licenci skřetovi, jak z rasových tak i ekonomických důvodů, většina legitimních cechů si totiž nemůže dovolit skřetí konkurenci.

Duševní vlastnosti

Touha po domově

Skřeti se jako většina vyvíjeli z klanového společenství, na rozdíl od jiných ras jim toto uspořádání narušila až revoluční změna, dodržování pravidel Pravdy. Tyto pravidla vznikla právě kvůli touze většiny skřetů se přizpůsobit a najít domov, ve kterém by byly respektováni jako ostatní rasy.
Skřeti nejenom že nemají vlastní území, mnohdy jsou rádi že mohou vlastnit dům ve městě. Kvůli tlaku, který je na ně společností vyvíjen jsou neustále hnáni k vyšším výkonům. Snem každého civilizovaného skřeta je pak získání plnohodnotného území pro vytvoření domova pro svoji rasu.

Přerod chaosu v řád

Na skřety se ne neprávem kouká jako na divoký krvelačný národ. Ačkoliv si někteří skřeti uchovávají divokost, mnozí se naučily, že to není tou nejefektivnější cestou k bohatství, proto se na plenění vzdálených usedlostí dává čím dál tím méně mladých skřetů. Většina mladých skřetů se pod vlivem stařešin dávají raději k žoldnéřským kompaniím, se kterými bojují pod praporcemi šlechty ve válkách kde vyhrává nejvyšší nabídka.

Společnost

Organizace

Skřetí společnost je silně založená na rodinných vazbách.
Vzhledem k rasové segregaci skřetů, jsou jednotlivé skřetí rodiny nucené držet při sobě a navzájem si pomáhat, většinou mezi nimi tedy existují silné vazby a to jak i v přátelství i nepřátelství, často pokud se jedinec proviní proti společenství skřetů, je odstřihnut od vlastní rodiny.
Život skřetů v civilizovaném světě se odvíjí od zákazu skřetů vlastnit zem. Tento zákaz pochází z dob, kdy skřeti osvícení Pravdou přicestovali do Midlandu ze Sultanátu, odkud byly vyhnáni. Po příjezdu se Pravda rychle rozšířila na malou populaci skřetů v Midlandu a rychle byly asimilováni novým náboženství.
Vztah ke skřetům po příjezdu do Midlandu nebyl vůbec vřelý. V přístavu se mohli bezpečně usadit jen díky nastřádanému bohatství, které vezli z domoviny v Sultanátu. Mnozí se po příjezdu vydali hlouběji do vnitrozemí, když se o tomto dozvěděl tehdejší král, vydal na naléhání církevních hodnostářů delikt, který zakazoval vlastnit skřetům posvátnou půdu, kvůli tehdejšímu náboženskému vlivu se tento zákon vztahoval v podstatě na veškerou zemědělskou půdu. Skřetům tehdy nezbylo než-li bydlet ve městech, na které se církevní-šlechtické delikty nevztahovaly. Alternativou pak byl život na cestách, který se mnohým skřetům příliš nezamlouval. Někteří přebývali ve stanových městečkách pod hradbamy měst, do té doby než-li jim povolily vlastnit dům, či do té doby než byly vyhnáni rozzuřeným obyvatelstvem.
Ve městech se pak živily jako lékaři, krysaři, mastičkáři, řezníci, zlatníci, klenotníky, či ti bohatší jako bankéři, kdy půjčovaly lidem na úrok, což tehdy církev zakazovala. Mnohdy byly jediní, kdo měli prostředky a možnost svým sousedům půjčit a tak se tato živnost ukázala jako velmi výhodná. Tedy do té doby než-li ve městě vypukl skřetí pogrom. Mnohdy byly tyto pogromy organizované šlechtu, která skřetím bankéřům dlužila a by dluh splatila raději bankéři, ukradla majetek.
Přes všechny tyto obtíže se skřetům dařilo přežít a prosperovat, důsledkem toho se v některých krajinách Midlandu dočkaly povolení vlastnit zbraň. Tehdy se rozmohl zvyk mladých skřetů dát se k žoldnéřským kumpaniím. Tito mladíci se nejprve dávali k drobnějším žoldnéřským skupinám, postupem času si získaly věhlas jako výborní stopaři a záškodnická kavalérie. Na svých vrrcích dokázaly velmi efektivně plenit země nepřítele, v bojích pak napadaly nepřátelské šiky z boků, kde dokázaly způsobit velké ztráty. Netrvalo dlouho a začaly vznikat i čistě skřetí žoldnéřské skupiny, které nabízely své služby šlechticům v bojích se sousedy. Tyto žoldnéřské skupiny neoperovali jen na území Midlandu, s tím jak se skřeti usadily v Midlandu, byli mnozí z nich i za jejich hranicemi v Carských zemích a Císařství.

Náboženství a mystika

Jak již bylo řečeno u skřetů magické nadání zcela běžné, jedná se spíše o raritu. Jako na takovou je na skřetí mágy pak také pohlíženo, většinou se magii ovládající jedinci stávají nedílnou součástí skřetích komunit, každá skřetí obec je pak na svého mága patřičně hrdá.
Ačkoliv se magie jako taková mezi skřety nikdy příliš nerozšířila. Alchymie je úplně jiný příběh. Na rozdíl od mágů, skřetích alchymistů je mnohem více, na rozdíl od jiných vědeckých odvětí, studium alchymie u skřetů příliš nevadí. Často se od skřetích krysařů žádá i odborná deratizace drobného hmyzu, proto nikoho nepřekvapí, že takový krysař má alchymistické vzdělání. Zároveň je to obor, který se neučí v Midlandu ale v Kalkatě, jež je svojí mezi-rasovou politikou velmi uvolněná.
Co se náboženství týká. Mezi skřety je nejběžnější náboženství ctění pravidel Pravdy, tyto pravidla, jež byly sepsány prvním skřetím mágem Voshou, kolem roku 220 SV. Tyto pravidla vznikla jako reakcí uctívání Pravdy, což je koncept uctívání vyššího dobra, které má dovést skřetí lid k domovu a jednotnému národu. První známky o Pravdě pochází ze Sultanátu, v dobách kdy byly skřeti sdružováni v kmenech. Postupně se toto náboženství rozvinulo do náboženství otroků a spodiny, v Sultanátech bylo roku 21 NV oficiálně zakázáno a bylo vyznavači, byly označeni jako sektáři a heretiky. Roku 29 NV skřetí uprchlíci dorazily k pobřeží Midlandu. Náboženství se brzo rozšířilo mezi populaci Midlandských divokých skřetů.
V reakci na nové náboženství Midlandští církevní hodnostáři koncilu Bastogni, vadali delikt zakazující vlastnění svaté půdy skřetům. Kvůli tehdejším zákonům, které byly vydány církví a uznány králem, byla země farmářů a zemanů posvátnou půdou, tudíž bylo pro skřety jakékoliv polnohospodářství velmi obtížné. Většina skřetů se pak uchýlila do měst.

Vrchol a slávy

Skřetí říše na vrcholu moci může vypadat jako oligarchická společnost se silnými kapitalistickými prvky, ve které je moc Pravdy stále dost silná a zabraňuje oligarchům v přebrání absolutní kontroly. Co je nejdůležitější skřeti mají vlastní zem, kterou uznávají ostatní mocnosti.

Úpadek a zoufalství

Na dně je skřetí rasa rozdělená vnitřními konflikty, rasa funguje na kmenových vazbách a jakákoliv učenost vymizela a nahradila jí krutost divochů.
Skřeti cover
Scientific Name
Lilipudní
Origin/Ancestry
Goblinoidní
Lifespan
60-80
Average Height
1,2-1,4
Average Weight
50-70

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Comments

Please Login in order to comment!