Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild

Harskir

císařský hrad

Harskir je mohutný hrad nacházející se v sobě vyhraněné části Kredy, díky čemuž spadá pod správu Kredevského království. Funguje jako trvalé, reprezentativní sídlo císařské rodiny, odkud císař s císařovnou řídí celou Thiru. Je středobodem všeho politického dění, což z něj dělá jednu z nejdůležitějších a nejvýznamnějších budov vůbec. Mimo to se tu také ve speciálně vymezených prostorech konají velké oslavy a mnohé další akce, které bývají obvykle volně přístupné veřejnosti.  

Historie

Hrad byl založen v rané éře Fölanorské neznámým stavebníkem, na základech starého hradiště bývalých Bórů. Pozice tohoto hradiště byla velmi strategicky výhodná, vzhledem k ochraně Shtyrskými horami a řekou Fallel. Není proto divu, že jakožto nejbohatší a nejbezpečnější hradiště v aktuální Kredevě bylo velmi vážené a ceněné. Mimo jiné nebezpečí se také ubránilo příchodu severského kmene Nynattanů, kteří se Kredevu pokusili obsadit, a kteří mnohé Bóry vytlačili na jih. Hradiště díky tomu zůstalo pod ochranou a vlivem Bórského kmene, který hradiště prvně založil.   Když se Bórský vůdce Nomenur prohlásil za kníže nově vzniklého Krollského knížectví, hradiště se stalo s okolním městem oficiálním středobodem tohoto území. Hradiště bylo tak podrobeno mnohým změnám a velké přestavbě, která z něj udělala hrad. Ten byl dokončen až o 43 let později, a jako symbol nově vzniklého státu a politického systému ho stávající kníže Vakir Kaslos pojmenoval Harskir.   Od té doby hrad sloužil jako sídlo a bezpečné útočiště všem panovníkům, kteří vládli oblasti tehdejšího Krollského knížectví. Prošel mnoha změnami a rekonstrukcemi, ovšem v základu byl zachován jeho původní vzhled.  

Popis

Vzhled

Již na první pohled hrad Harskir upoutá svou mohutností a majestátností. Architektonické prvky jsou statické a symetrické, klade se tu důraz na harmonii a sílu. Zdi tvoří převážně bílé zdivo, které hradu propůjčuje vznešenost v létě, a dobrou kamufláž v zimě. Celé to pak doplňuje zdobení ve stříbrných a černých barvách, zejména jde o vystavené sochy, hodiny na hradbách a zdobení kolem oken. Hlavní brána vedoucí na nádvoří je z tmavého a tvrdého borovicového dřeva s vyrytými ornamenty. Nad branou se nakonec pyšní kredevský znak, který jasně dokazuje, komu hrad patří.  

Císařské zahrady

Kolem samotného hradu se vyskytují císařské zahrady, které jsou bohaté na různé typy stromů a v létě i květin. Protéká tudy umělý potůček pramenící v hoře u Kredy, čímž je pro tamní floru zabezpečený přirozený zdroj vody. Celé zahrady jsou pojaty přírodně, divokým způsobem, a proto na mnoha místech připomínají spíš les. Jediné, co zahrady od divokého lesa odlišuje, je důmyslně vedený, kamenný chodník, na jehož cestě se vyskytují kandelábry k osvětlení a několik laviček k odpočinku. V hloubkách této zahrady se skrývá mnoho zajímavostí.  

Vstup

Hrad jako takový má dva vstupy, z čehož jeden vede ze zahrad, a druhý vede zvenčí. Tento vstup je hlavní a mnohem větší kvůli koním s kočáry, a proto musí být vždy vysoce chráněn. V místě průchodu stojí mohutné dveře vyrobené z borovicového dřeva, které jsou těžké a pevné. V případě největší nouze lze před branami spustit i kovové mříže. Dohromady tak tvoří perfektní bariéru proti nezvaným návštěvníkům. I přesto však obě strany brány hlídají ještě čtyři strážní, kteří fungují jako finální doplnění ochrany hradu.   Vstup do císařských zahrad je mnohem menší, přesto i tento vstup hlídají vždy minimálně dva strážní.  

Nádvoří

Oba první vstupy do hradního komplexu vedou na nádvoří, kde lze dočasně nechat kočár s koňmi. Na nádvoří se nachází několik laviček a malá fontána s čistou vodou vhodnou k pití. Zdobí ji také mnohé květináče s pestrými květinami, které v létě kvetou a celému nádvoří tím propůjčují svou barevnost.   Právě z nádvoří se pak lze skrz několika dveřmi dostat přímo do hradu.  

Interiér

Celý hradní interiér se nese především v duchu harmonických a neagresivních barev. Podlaha, kterou často skrývají huňaté koberce, je z tmavého dřeva, což kotnrastuje k bílým zdem. Ty zdobí rozmanité obrazy od nejrůznějších malířů, drahé či vzácné exempláře, a v mnoha částech i typické lovecké trofeje, jako je paroží. Mimoto lze však na chodbách hradu běžně narazit i na vystavené knihovny a vitríny plné zajímavých kousků, které si každý návštěvník může prohlédnout. Zbytek volného místa pak doplňuje zeleň, a to převážně exotické odrůdy z teplejších krajin, které by venku jinak umrzly.   Valná většina textilií v hradu se honosí různými odstíny šedivé barvy, méně častější je pak bledě béžová či bílá. Výjimku tvoří pouze speciální pokoje a sály, určené ke zvláštním účelům. Kovové či jiné ozdoby ladí s textíliemi i s ozdobami zvenčí, a tak je lze nejčastěji zahlédnout ve stříbrných, bílých či vzácněji i černých barvách.

hrad Harskir

Účel stavby

soukromé sídlo císařské rodiny, reprezentativní  

Základní informace

Sloh: novogotika   Materiál: zdivo   Současný majitel: Liron III. Zimerius  

Poloha

Stát: Kredevské království   Region: Kroll   Adresa: Kreda, císařská čtvrť

Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild