Medvedie Settlement in Krasava | World Anvil
BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Medvedie

Najdlhšia a najmohutnejšia krasavská rieka Medvedia sa vlieva do Severného mora v 20 míľovej delte. Na západnom konci delty na strategickom pahorku s výhľadom ako na more tak na rieku nájdete najväčšie mesto východnej Krasavy, ktoré za svoje meno vďačí práve rieke- Medvedie. Zastavte sa tu na niekoľko dní, vychutnajte si atmosféru miesta na konci civilizácie a načerpajte sily pred cestou späť alebo ďalej do vnútrozemia.

Orientácia

Mesto sa skladá z dvoch viditeľných častí- stará severná "dolná štvrť" okolo morského prístavu a Rybieho trhu bola donedávna jediným osídlením.

Južnejšie v rámci rozsiahlej prestavby po roku 624 sa na kopci okolo pevnosti začala budovať nová "horná štvrť". Ako jediné krasavské sídlo má táto časť pravouhlé ulice. Sem sa presťahovala väčšina pôvodných obyvateľov. Dolnú časť tak postupne osídlili prisťahovalci a chudobní nádenníci.

Čo vidieť a zažiť

Ponuka v rámci samotného mesta je obmedzená. Určite si však nenechajte ujsť útulnú atmosféru ranného Rybieho trhu (denne okrem nedele alebo mimoriadne zlého počasia), ktorý je pre domácich okrem iného aj vítaný spôsob na výmenu najnovších klebiet. Najmä pre cestovateľov z veľkomiest bude komorný a pokojný ráz trhu nevšedným a príjemným zážitkom.

Dvakrát do mesiaca (vždy v sobotu) sa na "hornom" Hlavnom námestí konajú trhy, kde sa dajú kúpiť miestne špeciality či remeselnícke produkty. Tu už zvykne byť väčšia tlačenica. Okrem miestnych sa tu schádzajú aj ľudia z širšieho okolia. Zhonu pribúda najmä v obdobiach úrody v lete a na jeseň. Ostatné miestne remeslá a obchody sú otvorené mimo nedele zvyčajne každý deň.

Najviditeľnejšou stavbou mesta aj širokého okolia je kamenná Medvedia pevnosť. Jej juhovýchodná veža stojaca nad riečnym bralom bola nedávno spevnená a zvýšená a meria takmer 12 metrov. Ak sa vám podarí dostať na jej vrchol (len s povolením od richtára), naskytne sa vám neuveriteľný výhľad na široké okolie- jazerá a močiare na východe, kľukatiace sa ramená delty či v zime na zaľadnené more na severnom obzore. V zime sa dá odtiaľto pozorovať s dobrou perspektívou aj polárna žiara. Ak by sa vám na vrchol veže nepodarilo dostať, vstup do samotného nádvoria pevnosti je voľný. Obzriete si tak aspoň pravdepodobne najväčšiu kamennú fungujúcu stavbu v tejto časti Krasavy. Na oplátku si mestská milícia, ktorá tu má hlavný stan, obzrie vás. Skúste im za ich trpezlivosť venovať malú odmenu, napríklad medenú mincu. Určite sa na vás potom v meste budú viac usmievať, keď vás náhodou stretnú.

Ďalšou zo stavieb hodných povšimnutia je svätyňa bohyne úrody a hojnosti Huš. Má krížový pôdorys a v jej strede sa týči socha samotnej bohyne v nadživotnej veľkosti vytesaná z fialového mramoru vyťaženého v známom kameňolome južne od mesta. Autorom je sohartský učeň krásneho umenia Kieran Ertiop. V interiéri nečakajte žiadne zdobenia či opulentné oltáre, pamätajte, že ste prišli do jednej z najodľahlejších končín civilizácie. Napriek tomu však stavba pôsobí na človeka láskavým pastorálnym dojmom. Minca pre chudobných občas sediacich pred vchodom sa považuje za znak láskavosti, ktorý miestni často praktikujú. Bude to asi preto, že tí nešťastníci sú poväčšinou postarší ľudia z radov pôvodných obyvateľov ku ktorým cítia silnú spolupatričnosť.

Vedľa svätyne nájdete aj impozantnú dvojposchodovú novú radnicu. Za posledné roky v nej bola zriadená zbrojnica, šatlava, škola či skromná knižnica. Do prízemia a nádvoria budovy vás väčšinou pustia, vyššie poschodia už sú však strážené. Na budove je ťažké prehliadnuť jej nadrozmernosť- väčšina priestorov zíva prázdnotou. Istým spôsobom to však odzrkadľuje ducha celého mesta (ktorého hustota domov tiež ešte ani zďaleka nedosiahla svoj potenciál) a veľké plány jeho obyvateľov a ich očakávania od budúcnosti.

Ak sa vám podarí do Medvedieho prísť koncom zimy alebo na začiatku jesene, rozhodne si nenechajte ujsť Veľký jarmok pre ľudí a obchodníkov zo širokého okolia. Do mesta vtedy zvykne prísť až 1,000 ľudí a atmosféra je takmer karnevalová. Na uliciach sa po súmraku hoduje, spieva a tancuje. Radovánky trvajú zvyčajne 3 dni a 3 noci, na záver je na Rybom trhu zapálená obrovská vatra do ktorej ľudia vhadzujú predmety symbolizujúce ich želania. Hovorí sa, že ak je srdce človeka čisté, želanie Bohovia do roka a do dňa splnia.

Pred začiatkom jarmoku sa na nádvorí Medvedej pevnosti koná Veľká rada. Tu sa stretnú všetci schopní muži nad 20 rokov (ostatní majú vtedy do pevnosti prístup zakázaný) a diskutujú najpálčivejšie problémy mesta. Raz za 3 roky si zvolia richtára. Hlavná zodpovednosť richtára je potom rozhodovanie sporov medzi obyvateľmi, teda justičná právomoc. Väčšinou sa riešia drobné majetkové a vzťahové spory. Za najprísnejší trest sa považuje vyhnanie z mesta. Zatiaľ sa nestalo, že by richtárove rozhodnutie nebolo akceptované. Keďže richtár nemá za svoju prácu nárok na odmenu, väčšinou sa ním stáva najvplyvnejší a najbohatší z obyvateľov. Nezriedka vládne ten istý richtár aj 3-4 obdobia, čo je aj prípad súčasného richtára Ctislava, ktorý bol na jeseň roku 632 zvolený Veľkou radou už po štvrtýkrát. Nič nenasvedčuje tomu, že by to v najbližších rokoch malo byť inak.

Ubytovanie a jedlo

Krčma U hladnej veľryby je tým pravým miestom pre cestovateľov majúcich hlboko do vreciek. Jej veľký vývesný štít s obrysom veľryby je vidieť z Rybieho trhu v dolnej štvrti a je prvou na ktorú cestovatelia prichádzajúci z morského prístavu narazia. Dostanete tu poctivú pikantnú rybaciu polievku (2 md) či rybí koláč (3 md), ktoré môžete spláchnuť jablčným pivom (2 md). Ak máte to šťastie vyhnúť sa moróznemu a nie veľmi nápomocnému majiteľovi Mieroslavovi, jeho pravá ruka Petko vám s potešením porozpráva najnovšie klebety a poradí vám kam v ďalej. Narazíte tu predovšetkým na rybárov zapíjajúcich svoje ranné úlovky a čerstvých prisťahovalcov zapíjajúcich nové začiatky. Nálada býva rôznorodá, keď sa však veci vymknú spod kontroly, skúste sa vyhnúť nežným pästiam biletára Piška. Vraj má na svedomí nejeden zlámaný nos v okolí. Nocľah si môžete vychutnať v jednej zo štyroch 6-8 lôžkových izieb. Hotelierske zvyky do tejto budovy ešte nedorazili, budete sa preto musieť uspokojiť s drevenými pričňami a vedrom na "potrebu". Uistite sa, že okenice dobre priliehajú. Jedna noc vás vyjde na 3-4 md. Zjednávajte.

Ak ste presvedčení, že dolná štvrť nezodpovedá vášmu štandardu, zájdite do hornej štvrte a skúste Medvedí dráp v bočnej uličke Hlavného námestia. Hostinec je priestranný, postavený len pred piatimi rokmi ešte stále dýcha novotou. Ak ste hladní, skúste napríklad baraní vývar (3 md), srnčie ragú na smotane s opekanými zemiakmi (6 md) alebo sezónny koláč z lesného ovocia (3 md). Okrem svetlého kvasinkového piva (3 md) máte na výber aj silné tmavé (4 md). Skamaráťte sa s mladým krčmárom Pranosom a môžete ochutnať aj niektoré z jeho destilátov, pravdepodobne sa však potom radi vrátite k ponuke pív. Medvedí dráp býva útočiskom pre starousadlíkov a obchodníkov z priľahlých ulíc. Pri zvláštnych príležitostiach sú pre zákazníkov otvorené aj dva súkromné salóniky. Ak sa chcete ubytovať v niektorej z ôsmych izieb, skúste najpriestrannejšiu izbu č.6 na druhom poschodí s výhľadom priamo na Hlavné námestie. Počítajte s cenou 7-10 md.

Prednedávnom bol pri riečnom prístave za južnou bránou otvorený nový hostinec U deravého kotla. Stredobodom podniku je veľmi mladý a energický Patryk Špalín. Pre cestovateľov je výborným zdrojom odporúčaní pre ďalšie cesty. Pri troche šťastia tu môžete naraziť na ľudí s rovnakým smerom cesty a pridať sa k nim. Cestovanie po Krasave je dlhé a náročné, spoločnosť naviac je určite vítaná. Ponuka jedál a piva sa zvykne striedať, za večeru s dvoma holbami by ste nemali zaplatiť viac ako 10 md. Ubytovanie je prijateľné, k dispozícii sú štyri štvorposteľové izby, jedna noc zvykne vyjsť do 6 md. Ideálne pre cestovateľov, ktorí prichádzajú alebo odchádzajú po rieke a zatvorená mestská brána by ich mohla nechcene zdržať. Pamätajte, že vyrážať na cesty treba ešte hlboko pred svitaním, najmä počas krátkych zimných dní.

Príchod a odchod

400 míľová plavba z Medvedieho do Veľkých Rovní trvá obchodnej lodi 3-4 dni. Cestovatelia by však mali byť trpezliví- lode vyrážajú tým smerom iba párkrát do mesiaca. Odporúčame preto každé ráno v prístave zistiť, či sa niektorá loď v najbližších dňoch nebude plaviť na západ a s kapitánom vyjednať podmienky. Cena a kvalita sa zvyknú líšiť ako podľa typu lode, tak aj podľa sezóny. Za jedného pasažiera čakajte cenu od 5 do 30st. Ak máte šťastie, zoberie vás loď, ktorá práve vyložila náklad a je poloprázdna. Opačný extrém je cesta po skončení Veľkého jarmoku, kde sa v podpalubiach môžu tiesniť desiatky vyžúrovaných krasavčanov.

O niečo jednoduchšie je to smerom do vnútrozemia. Lode proti prúdu Medvedej rieky vyrážajú niekoľkokrát týždenne, nie všetky však smerujú až do Mramorového ostrova. Tak ďaleko zvykne loď zájsť v závislosti od sezóny párkrát do mesiaca. Cesta proti prúdu trvá 2-3 dni s cenou niekde medzi 1-5 st. Užijete si spoločnosť miestnych lovcov, rybárov, domácich zvierat a kopy nákladu. Pri troche šťastia sa opačným smerom môžete zviezť na mramorových kvádroch, ktoré sa prepravujú cez Medvedie až do Darhilu. Nezabúdajte, že prístavisko riečnych lodí je za južnou bránou.

Námorná cesta k Červenej skale ďalej na východe je veľmi zriedkavá. Samotná plavba trvá okolo jedného dňa. Grammská úžina ďalej na východ oddeľujúca Krasavu od Barbadie je mimo zimných mesiacov splavná. Niekoľkokrát do roka zvyknú tým smerom vyraziť obchodné lode, ak máte šťastie, môžete sa nechať zviezť. Upozorňujeme cestovateľov, že Barbadia je podstatne menej preskúmaná a preto do tejto oblasti neodporúčame cestovať bez spoľahlivého sprievodu a znalostí miestnych pomerov.

Vydať sa po niektorej z poľných cestičiek smerujúcich do vnútrozemia je tiež vec náhody. Ak máte šťastie, najmä počas obdobia žatvy vás zvezie povoz miestnych roľníkov vracajúci sa z trhov. Mimo sezóny sa treba spoliehať radšej na vlastné nohy. Kone sú v Krasave zriedkavý výjav (husté lesy a močiare neprajú jazdám na chrbtoch týchto majestátnych zvierat), s jeho kúpou očakávajte veľa starostí.

Ak sa chcete vydať na lov do okolitých lesov, skúste využiť niektoré z riečnych rybárskych člnov. Rybári zvyknú voziť lovcov pred svitaním po rieke do divočiny, vyložia ich a čakajú až do súmraku na návrat. Nezvyknú pýtať viac než 8 md za deň. Čln sa oplatí zdieľať s viacerými lovuchtivými jednotlivcami.

Bezpečnosť

Medvedie má na Krasavské pomery prepracovaný systém obrany- na brale nad riekou je vybudovaná malá kamenná pevnosť, zvyšok mesta je obohnaný drevenou palisádou. Prístav chránia dva vlnolamy a niekoľko drevených veží. Do mesta sa dá dostať jednou z dvoch brán (západná a južná) alebo cez morský prístav v severnej časti. Riečny prístav na juhu je mimo palisády. Poriadok stráži pár desiatok milicionárov naverbovaných väčšinou z radov prisťahovalcov. Okrem stráženia mestských brán (ktoré sa na noc zatvárajú), pevnosti, radnice so šatlavou a prístavu, sú občas vidieť aj v uliciach.

Rozpoznajte starousadlíkov

Keďže Medvedie bolo po stáročia v relatívnej izolácii, počet rodinných mien (používaných priezvisk) postupne klesal, až sa ustálil na šiestich. Takmer všetci pôvodní obyvatelia Medvedieho majú jedno z nich: Rupín, Maštalov, Brezinka, Špalín, Poráč alebo Ostretkov. Stačí sa teda spýtať človeka na jeho priezvisko a môžete si byť takmer istí, či je alebo nie je starousadlíkom.

Tieto priezviská alebo "rodiny" však netvoria silné pokrvné väzby a nie je tu vzájomná nevraživosť- v Medveďom je v podstate každý s každým nejakým spôsobom príbuzný. Naviac pri tak vysokej odkázanosti ľudí jeden na druhého nemôže byť o akomsi rodovom súperení ani reč. Príslušnosť k určitej "rodine" je skôr milý doplnok pre odľahčené debaty v rámci rôznych stretnutí, kde sa tým miestni navzájom doberajú. Rodiny svoju odlišnosť prezentujú väčšinou cez významných menovcov, ktorí sa v minulosti niečím preslávili a stali sa súčasťou miestneho folklóru.

History

Prvé etapy osídlenia tejto časti delty Medvedej rieky sa pravdepodobne viažu na príchod Krasavských kmeňov do Krasavy na úsvite dejín. Pred Veľkou migráciou bolo Medvedie iba jednou zo stoviek malých pobrežných osád. Centrum dolného povodia rieky ležalo historicky o asi 20 míľ južnejšie proti prúdu rieky v meste Otrobog, jednom z deviatich sídelných miest krasavských kniežat. Otrobog, tradične silne previazaný na vnútrozemie a jeho poľnohospodárstvo, silno zasiahli zhoršujúce sa zimy. Úpadok a zánik tohto kedysi prosperujúceho mesta zavŕšili migračné vlny kmeňov na juh. Pobrežné oblasti boli schopné prežiť tieto zmeny s relatívne menšími následkami, Medvedie, malá pevnosť s ospalou rybárskou osadou, sa tak vďaka svojej strategickej polohe stalo posledným funkčným osídlením v delte Medvedej rieky.

Aj napriek tomu, že Medvedie preukázalo nebývalú odvahu zostať jediným ako-tak funkčným miestom v celkom rozsiahlom povodí rieky, žiadnu dieru do sveta nespravilo. Podmienky boli natoľko drsné, že jeho populácia po celé storočia neprekročila pár stoviek duší. Zlom prišiel až pri rozmŕzaní úžiny pri Východných horách, ktoré v roku 623 dovolilo do oblasti vniknúť asi tisícke Barbadských nájazdníkov. Tí plienili čo sa dalo, Medvedie nevynímajúc. Mestečko bolo vyplienené a vypálené takmer do tla. Paradoxne práve táto udalosť dala Medvediemu najväčší impulz vďaka ktorému začala jeho súčasná (a vlastne jediná) éra prosperity.

Mimochodom, príbehy hovoria, že nájazdníci sa v roku 623 nestihli vrátiť do Barbadir včas. Začiatkom zimy bol už priechod na východ zamrznutý. Spravili si preto dočasné útočisko v Grammskej úžine, nikdy sa odtiaľ však nevrátili. Vraví sa, že v mieste ich táborenia zostali všetky ulúpené cennosti.

Po vypálení Medvedieho pri ktorom zahynul aj vtedajší richtár Gorad Rupín, zvolili muži za jeho nástupcu mladého 22-ročného Ctislava Ostretkova. Ctislav ako syn obchodníka s kožušinami strávil časť detstva na plavbách od Veľkých Rovní cez Darhil až po Podolské vnútrozemie, získal tak mnoho skúseností a tiež základné vzdelanie. Hneď v začiatkoch navrhol zefektívnenie rybárskych techník- s využitím väčšieho počtu spolupracujúcich rýchlych lodí a väčších sietí sa tak dokázal úlovok rybárov takmer zdvojnásobiť. Na Veľkej rade v roku 624 presadil vytvorenie spoločného "mešca", z ktorého sa bude financovať výstavba dovtedy nevídaných pobrežných opevnení, veží na pevnosti a palisády okolo centra osady. Do Mešca bude každý z domov vždy na jeseň prispievať rovným dielom, v naturáliách či v peniazoch. Výška príspevku sa určí vždy na jesennom stretnutí Rady. Z vybratých príspevkov, sa zabezpečia potrebné stavebné materiály a robotníci.

Ctislav tiež navrhol pozvať do osady niekoľko rodín z juhu, ktoré by si v bezprostrednej blízkosti mestečka založili farmy na chov dobytka, ošípaných, hydiny a ďalších zvierat. V prvom roku sa takto postavili 3 usadlosti. Okrem mäsa produkujú usadlosti podstatnou časťou aj mliečne výrobky- syry, maslo, mlieko. Vďaka relatívne miernym zimám a teplým letám mohli tieto farmy vysoko prosperovať. To podnietilo vznikať ďalších usadlostí. Dnes ich je už 12. Podľa južanských zvykov sa na miestnom trhu každú jeseň rozpredá určitá časť zvierat na zabíjačku, čím postupne vzniká tradícia Veľkých jarmokov.

Pre miernejšie zimy a teplejšie letá richtár pozval do Medvedieho aj niekoľko farmárov, ktorí by zúrodnili okolitú pôdu a začali pestovať ovocie a zeleninu. Na tieto účely využili pôdu, ktorá zostala po vyrúbaní časti okolitých lesov kvôli stavbe opevnení a palisád. Farmy sa na miestnej pôde uchytili a časom začali pribúdať ďalšie. Pre veľký dopyt sa nová pôda začala získavať aj vypaľovaním lesov. V roku 628 začínajú farmári v okolí mesta pestovať jačmeň, o dva roky neskôr sa už varí prvé klasické pivo. Významne sa tým spestril miestny jedálničiek a znížila sa závislosť na dovoze väčšiny potravín, ktoré si predtým oblasť nebola schopná dopestovať sama. Počet fariem sa postupne zvýšil až na dnešných 20. Súčasťou podmienok pre prichádzajúcich farmárov a chovateľov je aj platenie daní, 5% ročnej produkcie. Na prvé 3 roky však sú od tejto dane oslobodení.

Nakoľko sa s príchodom farmárov a s použitím nových rybárskych techník citeľne zvýšila produkcia potravín, stále väčší počet obyvateľov sa začal venovať iným činnostiam- výrobe lodí, obchodu, remeslám, lovu divej zveri na kožušiny, spracovaniu kožušín alebo zberom a dolovaním jantáru. Obchodný obrat sa každým rokom zväčšoval, čo vyvolalo následnú imigráciu dobrodruhov a tých, ktorí majú odvahu tu začať nový život. Veľká časť migrantov pochádza z Darhilu a okolia utekajúcich pred vysokými daňami a častými nepokojmi. Medvedie sa stáva kozmopolitnejším. Populácia mestečka sa zvyšuje rýchlym tempom. S prisťahovalcami sa objavuje drobná kriminalita, čo vyvoláva tlak na zriadenie stálej milície.

Ctislav na jarnej Veľkej rade v roku 628 presadil zvýšenie daní pre novousadlíkov z 5 na 10% a prvýkrát zavádza dane pre starousadlíkov vo výške 5%. Z vybratých daní sa začne plánovať rozšírenie palisády, výstavba radnice, šatlavy, školy, zväčšenie svätyne, novej brány či hlásky. Súčasťou plánu je tiež rozšírenie ulíc a presun niekoľkých domov. Dohodlo sa tiež zriadenie stálej milície, ktorá by dohliadala na bezpečnosť a výber daní. V roku 631 bolo prehĺbené a rozšírené prístavisko, môžu v ňom preto kotviť väčšie lode. Súčasťou projektu bola aj výstavba suchého doku, čo urýchlilo a skvalitnilo výstavbu nových lodí. V meste sa mimo plánov Veľkej rady objavili aj ďalšie verejnoprospešné budovy, medzi nimi napríklad knižnica či nevestinec.

Medvedie v poslednej dekáde zažíva bezprecedentný rozvoj. Podľa údajov Darhilskej Obchodnej Banky sa za posledných 10 rokov najmä vďaka prisťahovalectvu počet obyvateľov viac než strojnásobil.

Maps

  • Medvedie (633)


Comments

Please Login in order to comment!