Krasava Geographic Location in Krasava | World Anvil
BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Krasava je najsevernejšia oblasť kontinentu nazývaného Mintharia . Od južnejšie položeného Podolsko je oddelená majestátnymi Hraničné hory, od Barbadia na východe ju delia nemenej pôsobivé Východné hory. Krasavu na úsvite dejín osídlili z východu putujúce kmene, ktoré počas Veľkej migrácie začali prenikať na juh.

V súčasnosti najspoľahlivejším zdrojom aktuálnych informácií o Krasave je Sprievodca Krasavou, ktoré v 1. vydaní nedávno publikovalo Thassínske vydavateľstvo Osamelá platňa.

História

Spoľahlivé písomné geografické a historické záznamy Krasavy sa datujú až od konca 4. storočia. Neznamená to však, že staršie udalosti sú nenávratne stratené v hmle dejín. Krasavské kmene vytvorili od čias svojho príchodu do Krasavy bohatú tradíciu legiend a historických príbehov ústne predávaných z generácie na generáciu. A keďže Žitavská nížina tvorí historické aj kultúrne jadro krasavskej identity, je to práve táto oblasť, o ktorej sa týmto spôsobom môžeme dozvedieť najviac. Skúsme teda načrtnúť základné obrysy týchto predhistorických dôb.

Mýtické obdobie

Legendy pochádzajúce z prvých stáročí osídľovania Krasavy počas takzvaného "mýtického obdobia" rozprávajú príbehy o bojoch s obrami, vlkolakmi či besmi, o odvážnych dobrodruhoch podnikajúcich výpravy do nepreniknuteľných pralesov a pohorí naokolo či o odhodlaných kočovníkoch zakladajúcich stále nové osady uprostred divočiny. Tieto príbehy majú častokrát podobný motív - súboj krvilačných magických bytostí brániacich ich starý svet s hrdinskými dobyvateľmi z nového sveta chránených ich zaklínadlami, magickými predmetmi a priazňou bohov. Príbehy sa pre hrdinov-dobyvateľov nekončia vždy šťastne, mnohé však odzrkadľujú pravdepodobne historické udalosti, ktoré v konečnom dôsledku končia úplným osídlením Krasavy od jej západných a severných pobreží až po pohoria na východe a juhu.

Náčelnícke obdobie

Po približne dvoch storočiach sa v príbehoch začínajú popri družinách dobrodruhov objavovať medzi hlavnými postavami aj náčelníci osád či klanov a ich rodiny. Nosnými témami sa stávajú mravné témy ako česť, pomsta a spravodlivosť, stále častejšie sú opisované súboje medzi jednotlivými osadami či klanmi a postavy náčelníkov v nich hrajú čoraz dôležitejšiu úlohu. Hovorí sa preto o "náčelníckom období". Príbehy spomínajú niektoré konkrétne miesta, z ktorých neskôr vznikli dôležité centrá remesiel a obchodu - v Žitavskej nížine napríklad Letnú, Kľačany, Ráztoky, Blatnohrad, ale tiež Veľké Rovne na rieke Poltave, Otrobog pri Medvedej rieke či Železovce vo Východných horách.

Klanové šarvátky vrcholia na prelome letopočtu, kedy situácia dozrela do bodu, kde všetko čaká na príchod silného vodcu schopného ukončiť generácie trvajúce spory a zjednotiť miestne klany pod svoju vládu. Týmto vodcom sa koncom 1. storočia A. stal Blahoboj, syn Bohoľuba z Kľačian, ktorý je ako prvý oslovovaný titulom knieža. Blahoboj najskôr zjednotil klany Žitavskej nížiny, aby následne "krvou a železom" získal pod svoju kontrolu Otavu, väčšinu územia okolo Medvedej rieky a horného toku Poltavy. Po jeho smrti po vyše 20 rokov trvajúcej vláde sa ním ovládané územia opäť ponorili do chaosu nástupníckych a klanových sporov. Idea zjednotenia sa pod vládu jedného muža však pretrvala a v priebehu 2. storočia sa vyformovalo niekoľko stabilných kniežacích území súperiacich o moc - okrem Žitavy to boli aj Poltava, Otava a Otrobog, čím začalo takzvané "kniežacie obdobie".

Kniežacie obdobie

O samotnom vplyve jednotlivých kniežat na život ich ľudí vieme veľmi málo - spoločenské reformy či budovanie inžinierskych a obranných stavieb nebývajú častým námetom hrdinských eposov. Príbehy sa po konci 2. storočia okrem hrdinských skutkov kniežat čoraz častejšie začínajú zaoberať námetmi zo života obyčajných ľudí - lovcov, roľníkov, rybárov, remeselníkov či obchodníkov a vyzdvihujú ich pracovitosť, múdrosť, rozvážnosť a morálne cnosti. Dá sa preto usudzovať, že spoločnosť začala byť natoľko stabilná, aby tieto témy vzbudzovali záujem. Je to práve v tomto období, čo sa Hradisko stáva mocenským centrom Žitavy, čo Bielym priesmykom a Spálenou dolinou putujú karavány bohato naložené tovarom a roľníci a remeselníci začínajú používať čoraz sofistikovanejšie metódy.

Maps

  • Krasava
  • Nájazd Barbadov na Krasavu (623)
Alternative Name(s)
Umlar
Type
Region
Location under
Characters in Location


Mýtické obdobie

5.-3. storočie p.A.

  • 5.-3. storočie p.A.
    Mýtické obdobie
    Era beginning/end

    Legendy o bojoch s obrami, vlkolakmi či besmi, o odvážnych dobrodruhoch podnikajúcich výpravy do nepreniknuteľných pralesov a pohorí naokolo či o odhodlaných kočovníkoch zakladajúcich stále nové osady uprostred divočiny.

    More reading
    Krasava

Náčelnícke obdobie

2. storočie p.A. - 1. storočie A.

Kniežacie obdobie

2. storočie - 413

  • Prelom 1. a 2. storočia
    Prvé knieža
    Founding

    Klanové šarvátky vrcholia na prelome letopočtu, kedy situácia dozrela do bodu, kde všetko čaká na príchod silného vodcu schopného ukončiť generácie trvajúce spory a zjednotiť miestne klany pod svoju vládu. Týmto vodcom sa koncom 1. storočia stal Blahoboj, syn Bohoľuba z Kľačian, ktorý je ako prvý oslovovaný titulom knieža. Blahoboj najskôr zjednotil klany Žitavskej nížiny, aby následne "krvou a železom" získal pod svoju kontrolu Otavu, väčšinu územia okolo Medvedej rieky a horného toku Poltavy.

    More reading
    Krasava
  • 2. storočie - 413
    Kniežacie obdobie
    Era beginning/end

    Príbehy sa po konci 2. storočia okrem hrdinských skutkov kniežat čoraz častejšie začínajú zaoberať námetmi zo života obyčajných ľudí - lovcov, roľníkov, rybárov, remeselníkov či obchodníkov a vyzdvihujú ich pracovitosť, múdrosť, rozvážnosť a morálne cnosti. Je to práve v tomto období, čo sa Hradisko stáva mocenským centrom Žitavy, čo Bielym priesmykom a Spálenou dolinou putujú karavány bohato naložené tovarom a roľníci a remeselníci začínajú používať čoraz sofistikovanejšie metódy.

    More reading
    Krasava

Ľadové obdobie

414 615

  • 414

    418


    Veľká migrácia
    Population Migration / Travel

    Krasavské kmene sa vydali na niekoľko výprav s úmyslom úplného presunutia sa na juh, kde, ako verili, mali byť podmienky na prežitie vhodnejšie.

    Location
    Mintharia
    More reading
    Veľká migrácia Krasavov

Éra nového začiatku

616 and beyond

Comments

Please Login in order to comment!