Imperine

The main language of the Imperia, spoken by almost the entirety of citizens in the empire. Imperine is essential for aviation, business, trade, and higher education. Imperine is derived from the ancient, somewhat mythical language of the Imperians that fell into disuse for centuries on their planet. It was resurrected at some point during their journey to the Europan System, but the exact history of its transition into the official language of the Imperia is unknown.
...and he stood holding his hat and turned his wet face to the wind...
diu pre ma quo surs spa diu quo mipumpom mun frac igmiu pliu
Pronunciation: /diu̯ preː maː kʷo surs spa diu̯ kʷo miˈpumpom mun frak ˈigmiu̯ pliu̯/
Imperine word order: and he stood his hat holding and his wet face turned the wind to

Spelling & Phonology

Consonant inventory: b d f g h k kʷ l m n p r s t w
↓Manner/Place→ Bilabial Labiodental Alveolar Velar Glottal
Nasal m n
Stop p b t d k kʷ g
Fricative f s h
Trill r
Lateral approximant l
 

Co-articulated phonemes

Vowel inventory: a ae̯ au̯ aː e ei̯ eu̯ eː i io̯ iu̯ iː o oe̯ oː u ui̯ uː

Diphthongs: ae̯ au̯ ei̯ eu̯ io̯ iu̯ oe̯ ui̯

↓Manner/Place→ Labial-velar
Approximant w
Front Back
High i iː u uː
High-mid e eː o oː
Low a aː
 

Syllable structure: Custom defined

Stress pattern: Penultimate — stress is on the second last syllable


Spelling rules:
Pronunciation Spelling
qu
ks x
k c
w v
ː
̯
 

Grammar

Main word order: Subject Object Verb (Prepositional phrase). “Mary opened the door with a key” turns into Mary the door opened with a key.
Adjective order: Adjectives are positioned before the noun.
Adposition: postpositions

Nouns

Nouns have four cases:
  • Nominative is the doer of a verb: dog bites man.
  • Accusative is the done-to of a verb: man bites dog.
  • Genitive is the possessor of something: dog’s tail hits man.
  • Dative is the recipient of something: man gives ball to dog.
Nominative No affix
gled /gled/ dog (doing the verb)
Accusative If starts with vowel: Prefix p-
Else: Prefix piu̯-
piugled /ˈpiu̯gled/ (verb done to) dog
Genitive Prefix ui̯-
uigled /ˈui̯gled/ dogʼs
Dative If starts with vowel: Prefix k-
Else: Prefix ke-
cegled /ˈkegled/ to (the/a) dog
 

Definite

Singular Plural
Masculine No affix
au /au̯/ the man
Prefix io̯-
ioau /ˈio̯au̯/ the men
Feminine No affix
pre /pre/ the woman
If starts with vowel: Prefix b-
Else: Prefix biu̯-
biupre /ˈbiu̯pre/ the women
Neuter Prefix te-
tegled /ˈtegled/ the dog
If starts with vowel: Prefix k-
Else: Prefix ko-
cogled /ˈkogled/ the dogs
 

Indefinite

Singular Plural
Masculine Prefix spoː-
spoau /ˈspoːau̯/ a man
If starts with vowel: Prefix fr-
Else: Prefix fru-
frau /frau̯/ some men
Feminine If starts with vowel: Prefix f-
Else: Prefix fa-
fapre /ˈfapre/ a woman
Prefix i-
ipre /ˈipre/ some women
Neuter If starts with vowel: Prefix sp-
Else: Prefix spei̯-
speigled /ˈspei̯gled/ a dog
Prefix kʷeː-
quegled /ˈkʷeːgled/ some dogs
 

Articles

Imperine encodes definite article ‘the’, and indefinite article ‘a’ in noun affixes. See Noun section.

Pronouns

Nominative Accusative Genitive Dative
1st singular quo /kʷoː/ I dae /dae̯/ me miunt /miu̯nt/ mine ce /ke/ to me
2nd singular pla /pla/ you plo /ploː/ you da /da/ yours spaes /spae̯s/ to you
3rd singular masc pre /preː/ he fri /fri/ him quo /kʷo/ his rer /reːr/ to him
3rd singular fem linc /link/ she sca /skaː/ her aunt /au̯nt/ hers fu /fu/ to her
3rd singular neuter crut /krut/ it is /is/ it coe /koe̯/ its sus /sus/ to it
1st plural sont /soːnt/ we dioc /dio̯k/ us clui /klui̯/ ours flis /fliːs/ to us
2nd plural goe /goe̯/ you all scot /skoːt/ you all pi /piː/ yours (pl) lest /leːst/ to you all
3rd plural masc me /me/ they (masc) tint /tiːnt/ them (masc) clal /klal/ theirs (masc) le /le/ to them (masc)
3rd plural fem cret /kreːt/ they (fem) firs /fiːrs/ them (fem) cre /kre/ theirs (fem) proc /proːk/ to them (fem)
3rd plural neuter floem /floe̯m/ they (neut) u /uː/ them (neut) co /ko/ theirs (neut) pei /pei̯/ to them (neut)
 

Possessive determiners

1st singular miunt /miu̯nt/ my
2nd singular da /da/ your
3rd singular masc quo /kʷo/ his
3rd singular fem aunt /au̯nt/ her
3rd singular neuter coe /koe̯/ its
1st plural clui /klui̯/ our
2nd plural pi /piː/ your (pl)
3rd plural masc clal /klal/ their (masc)
3rd plural fem cre /kre/ their (fem)
3rd plural neuter co /ko/ their (neut)
 

Verbs

 

Masculine

Present Past Remote past
1st singular If starts with vowel: Prefix pr-
Else: Prefix pri-
prihio /ˈprihio̯/ (I) learn
Prefix di-
dihio /ˈdihio̯/ (I) learned
If starts with vowel: Prefix t-
Else: Prefix toe̯-
toehio /ˈtoe̯hio̯/ (I) learned (long ago)
2nd singular If starts with vowel: Prefix tr-
Else: Prefix tri-
trihio /ˈtrihio̯/ (you) learn
Prefix o-
ohio /ˈohio̯/ (you) learned
If starts with vowel: Prefix k-
Else: Prefix kae̯-
caehio /ˈkae̯hio̯/ (you) learned (long ago)
3rd singular masc Prefix e-
ehio /ˈehio̯/
Prefix pluː-
pluhio /ˈpluːhio̯/
If starts with vowel: Prefix br-
Else: Prefix brio̯-
briohio /ˈbrio̯hio̯/
3rd singular fem If starts with vowel: Prefix tr-
Else: Prefix trui̯-
truihio /ˈtrui̯hio̯/
Prefix po-
pohio /ˈpohio̯/
Prefix piː-
pihio /ˈpiːhio̯/
3rd singular neuter If starts with vowel: Prefix k-
Else: Prefix kiː-
cihio /ˈkiːhio̯/
Prefix sae̯-
saehio /ˈsae̯hio̯/
Prefix troː-
trohio /ˈtroːhio̯/
1st plural If starts with vowel: Prefix tr-
Else: Prefix treu̯-
treuhio /ˈtreu̯hio̯/ (we) learn
Prefix steu̯-
steuhio /ˈsteu̯hio̯/ (we) learned
If starts with vowel: Prefix kr-
Else: Prefix kri-
crihio /ˈkrihio̯/ (we) learned (long ago)
2nd plural If starts with vowel: Prefix k-
Else: Prefix kaː-
cahio /ˈkaːhio̯/ (you all) learn
If starts with vowel: Prefix w-
Else: Prefix weu̯-
veuhio /ˈweu̯hio̯/ (you all) learned
If starts with vowel: Prefix kl-
Else: Prefix kla-
clahio /ˈklahio̯/ (you all) learned (long ago)
3rd plural masc Prefix eu̯-
euhio /ˈeu̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix w-
Else: Prefix we-
vehio /ˈwehio̯/
If starts with vowel: Prefix f-
Else: Prefix fi-
fihio /ˈfihio̯/
3rd plural fem Prefix kʷu-
quuhio /ˈkʷuhio̯/
If starts with vowel: Prefix sk-
Else: Prefix skau̯-
scauhio /ˈskau̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix p-
Else: Prefix puː-
puhio /ˈpuːhio̯/
3rd plural neuter If starts with vowel: Prefix d-
Else: Prefix doe̯-
doehio /ˈdoe̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix s-
Else: Prefix saː-
sahio /ˈsaːhio̯/
If starts with vowel: Prefix r-
Else: Prefix ru-
ruhio /ˈruhio̯/
 

Feminine

Present Past Remote past
1st singular Prefix duː-
duhio /ˈduːhio̯/ (I) learn
Prefix gleː-
glehio /ˈgleːhio̯/ (I) learned
Prefix wae̯-
vaehio /ˈwae̯hio̯/ (I) learned (long ago)
2nd singular If starts with vowel: Prefix kʷ-
Else: Prefix kʷo-
quohio /ˈkʷohio̯/ (you) learn
If starts with vowel: Prefix d-
Else: Prefix di-
dihio /ˈdihio̯/ (you) learned
If starts with vowel: Prefix k-
Else: Prefix kio̯-
ciohio /ˈkio̯hio̯/ (you) learned (long ago)
3rd singular masc Prefix iu̯-
iuhio /ˈiu̯hio̯/
Prefix u-
uhio /ˈuhio̯/
If starts with vowel: Prefix w-
Else: Prefix wiː-
vihio /ˈwiːhio̯/
3rd singular fem Prefix te-
tehio /ˈtehio̯/
If starts with vowel: Prefix gr-
Else: Prefix grio̯-
griohio /ˈgrio̯hio̯/
Prefix io̯-
iohio /ˈio̯hio̯/
3rd singular neuter If starts with vowel: Prefix tr-
Else: Prefix triː-
trihio /ˈtriːhio̯/
Prefix fiː-
fihio /ˈfiːhio̯/
If starts with vowel: Prefix w-
Else: Prefix wi-
vihio /ˈwihio̯/
1st plural Prefix i-
ihio /ˈihio̯/ (we) learn
If starts with vowel: Prefix w-
Else: Prefix wo-
vohio /ˈwohio̯/ (we) learned
If starts with vowel: Prefix w-
Else: Prefix woː-
vohio /ˈwoːhio̯/ (we) learned (long ago)
2nd plural If starts with vowel: Prefix p-
Else: Prefix poe̯-
poehio /ˈpoe̯hio̯/ (you all) learn
If starts with vowel: Prefix d-
Else: Prefix diː-
dihio /ˈdiːhio̯/ (you all) learned
Prefix poe̯-
poehio /ˈpoe̯hio̯/ (you all) learned (long ago)
3rd plural masc Prefix eː-
ehio /ˈeːhio̯/
Prefix mio̯-
miohio /ˈmio̯hio̯/
Prefix spo-
spohio /ˈspohio̯/
3rd plural fem If starts with vowel: Prefix m-
Else: Prefix mau̯-
mauhio /ˈmau̯hio̯/
Prefix sti-
stihio /ˈstihio̯/
Prefix ka-
cahio /ˈkahio̯/
3rd plural neuter If starts with vowel: Prefix r-
Else: Prefix reː-
rehio /ˈreːhio̯/
Prefix prei̯-
preihio /ˈprei̯hio̯/
Prefix to-
tohio /ˈtohio̯/
 

Neuter

Present Past Remote past
1st singular If starts with vowel: Prefix fl-
Else: Prefix floː-
flohio /ˈfloːhio̯/
Prefix plei̯-
pleihio /ˈplei̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix d-
Else: Prefix dei̯-
deihio /ˈdei̯hio̯/
2nd singular Prefix aː-
ahio /ˈaːhio̯/
Prefix preː-
prehio /ˈpreːhio̯/
If starts with vowel: Prefix fr-
Else: Prefix fra-
frahio /ˈfrahio̯/
3rd singular masc If starts with vowel: Prefix kʷ-
Else: Prefix kʷi-
quihio /ˈkʷihio̯/
Prefix kliu̯-
cliuhio /ˈkliu̯hio̯/
Prefix a-
ahio /ˈahio̯/
3rd singular fem If starts with vowel: Prefix r-
Else: Prefix ro-
rohio /ˈrohio̯/
Prefix iː-
ihio /ˈiːhio̯/
Prefix weu̯-
veuhio /ˈweu̯hio̯/
3rd singular neuter Prefix uː-
uhio /ˈuːhio̯/
If starts with vowel: Prefix d-
Else: Prefix deu̯-
deuhio /ˈdeu̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix br-
Else: Prefix brui̯-
bruihio /ˈbrui̯hio̯/
1st plural If starts with vowel: Prefix h-
Else: Prefix hoe̯-
hoehio /ˈhoe̯hio̯/
Prefix breu̯-
breuhio /ˈbreu̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix br-
Else: Prefix brau̯-
brauhio /ˈbrau̯hio̯/
2nd plural Prefix flo-
flohio /ˈflohio̯/
If starts with vowel: Prefix s-
Else: Prefix seː-
sehio /ˈseːhio̯/
Prefix woː-
vohio /ˈwoːhio̯/
3rd plural masc Prefix ae̯-
aehio /ˈae̯hio̯/
Prefix oe̯-
oehio /ˈoe̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix m-
Else: Prefix mi-
mihio /ˈmihio̯/
3rd plural fem If starts with vowel: Prefix l-
Else: Prefix lui̯-
luihio /ˈlui̯hio̯/
If starts with vowel: Prefix sk-
Else: Prefix skeː-
scehio /ˈskeːhio̯/
Prefix no-
nohio /ˈnohio̯/
3rd plural neuter If starts with vowel: Prefix pl-
Else: Prefix pliu̯-
pliuhio /ˈpliu̯hio̯/
Prefix ki-
cihio /ˈkihio̯/
If starts with vowel: Prefix s-
Else: Prefix sau̯-
sauhio /ˈsau̯hio̯/
Imperine uses a standalone particle word for future tense:
Future Particle before the verb: soː -
so hio /soː hio̯/ will learn
 

Numbers

Imperine has a base-10 number system:

1 - vus

2 - daps

3 - lem

4 - sti

5 - pu

6 - i

7 - pae

8 - enti

9 - bro

10 - se

11 - vus diu se “one and ten”

100 - vus ti “one hundred”

101 - vus ti diu vus “one hundred and one”

200 - daps ti

1000 - vus da “one thousand”


Derivational morphology

Adjective → adverb = Prefix flu-

Adjective → noun (the quality of being [adj]) = Prefix e-

Adjective → verb (to make something [adj]) = Prefix iu̯-

Noun → adjective (having the quality of [noun]) = Prefix iu̯-

Noun → adjective relating to noun (e.g. economy → economic) = If starts with vowel: Prefix fl-

Else: Prefix fliː-

Noun to verb = Prefix a-

Verb → adjective (result of doing [verb]) = Prefix i-

Tending to = If starts with vowel: Prefix p-

Else: Prefix pae̯-

Verb → noun (the act of [verb]) = If starts with vowel: Prefix pr-

Else: Prefix prau̯-

Verb → noun that verb produces (e.g. know → knowledge) = Prefix siu̯-

One who [verb]s (e.g. paint → painter) = If starts with vowel: Prefix p-

Else: Prefix pe-

Place of (e.g. wine → winery) = If starts with vowel: Prefix w-

Else: Prefix wae̯-

Diminutive = Prefix o-

Augmentative = Prefix oe̯-

Dictionary

4397 Words.

Comments

Please Login in order to comment!