Zililon virágai Building / Landmark in Evera | World Anvil

Zililon virágai

Ispotály és fürdőház

A fürdőházat az ország elsőkori felvirágzása végén építették, amikor a város a déli régió kulturális és kereskedelmi központja volt. A Wylk folyó és a Slyyd folyó közötti területen számos meleg vizű, ásványi anyagokban gazdag forrás fakad, ezek egyikének kifejezetten nagy gyógyító erőt tulajdonítottak már a város felépülése előtt is a környéken élő elf törzsek. Belülről a csontokra, ízületekre, izmokra, kívülről a bőr számos megbetegedésére ajánlották egymásnak, enyhülést ígérve.  
A csodaforrás vizét Umyn Esari megalapításával egy tizenkét épületből álló komplexum vette körbe, melyek egy része továbbra is díjmentesen a nagyközönség rendelkezésére állt.
A tengeri kereskedelem fellendülésével és az Armlona-Ellerion-Kele Serin háromszög fejlődésével a déli országrész hatalmas léptékben elszegényedett, a tudomány és mágia fejlődése mindenkinek gyors felépülést ígért a lakóhelyén vagy annak közvetlen környezetében.
Jelenleg mindössze négy épület áll az egykori látványosság helyén. A két megmaradt kültéri medence a lakosság és a városba érkezők rendelkezésére áll, a megmaradt beltéri medence azonban az ispotályhoz tartozik, amely két épületet használ. A harmadik, egykor szállóként üzemelő ingatlan most városi raktár, a negyedikben pedig egy Triandal Nornan nevű elf boltot nyitott "Ezüstkanál gyógynövény és alkimista üzlet" néven.
Az ispotály négy bentlakó gyógyítóval üzemel: Elennya Gaeiath főgyógyító, Imaryn Korore gyógyító, Ranasha Sillonfhar herbalista-alkimista és Celtelle Kaeaire druida fogadja a betegeket. Rajtuk kívül a város templomainak papjai is megjelennek, hogy segítsenek a rászorulókon. Az épületeket és a parkot főként önkéntesek tartják rendben, a drágább javításokat és felújításokat a helytartó a helyi adókból fedezi.   A környékről sokan érkeznek a városba, hogy felkeressék az ispotályt a nyavalyáikkal, és az erdei törzsek sem felejtették el őseik tanításait a gyógyító forrásokról, ám ezekből a látogatókból nem sok bevétele van a városnak vagy az intézménynek. A gyógyítók a munkájukért csak a legszélsőségesebb esetekben várnak fizetséget, inkább a gyógyvizes kozmetikumok és "csodakenőcsök" eladásából jutnak pénzhez - utóbbit Triandal Nornan az Ezüstkanálban intézi, szívességből. A gyógyultak és családjaik sok esetben élelmiszerekkel vagy kisebb-nagyobb adományokkal hálálják meg a segítséget, de ez inkább lehetőségeikhez mért gesztus, mint elvárt viselkedés.   Van egy városi legenda, miszerint az egyik helytartó fizetőssé kívánta tenni a fürdőházat, hogy növelje a város bevételeit, azonban a gyógyítók nap nap után "nyitva felejtették az udvar kapuját" és "nem volt idejük a vendégeket hajkurászni", így az intézkedés rövid időn belül hatályát vesztette.

Szerkezet

Az ispotály főépülete két szintes kőfalú ház, az elsőkori zililoni építészet egyik elfeledett remekműve. Az utcafronti és az udvarra néző ajtó kétszárnyú, tömör, de könnyű árnyfa, az ablakok keretei szintén ebből az anyagból készültek, akárcsak a lépcsőház korlátjai. A külső, fehér, vakolatlan falait magas, keskeny, színezett ablakok törik meg. A falak belső oldalát halvány zöldre festették, a felső szegélyt stukkók, indák és virágok díszítik minden helyiségben. A padlót fehér márvány fedi a földszinten és jól karban tartott világos falapok az emeleten. Belső ajtajai olcsóbb, de szépen megmunkált, fehérre festett darabok.
Az emeleten huszonnégy betegszoba található; a földszinten konyha, kisebb étkező, a gyógyítók szobái, vizsgáló helyiségek és egy viszonylag jól felszerelt, komolyabb beavatkozásokhoz használt "műtő" is.
A főbejárat felett a város és annak helytartójának címere látható: virágos levélkoszorúban egy driád alakja rajzolódik ki.
A medencés ház egyszintes, de rendkívül hasonló a főépülethez. Nagyjából a felét teszi ki a két és fél láb mély medencéje, amely harminc fő befogadására alkalmas. Itt látják el azokat a pácienseket, akiknek a gyógyvíz segíthet az állapotán.
A két épület közötti, szépen gondozott parkban található kültéri medencék egyszerre akár százötven  vendéget is kiszolgálnak, noha ma már alig akad olyan óra, hogy ötvennél többen jelenjenek meg a fürdőben.
Tartalmazó Terület
Tartalmazott Területek


Cover image: by Lia Felis (with Adobe Express)

Megjegyzések

Please Login in order to comment!