Jiskarie Species in Dračí Perly | World Anvil
BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Jiskarie

Jiskarie je trvalá rostlina, pěstovaná v horských oblastech pro své plody, z nichž se sklízí pevná vlákna na výrobu nixy.


Původ a rozšíření

Vytrvalá rostlina je domovem v horách Midden eC, kde roste jako nenápadná popínavka, pokrývající stinná stanoviště.

Dnešní kultivar, pěstovaný na polích horských vesnic, je vyšlechtěný k velkým plodům, z nichž se sklízejí žádoucí vlákna.


Charakteristika

Jiskarie dorůstá výšky kolem 2,5 metru. Z kořenového systému vyrůstá jediný tlustý, tuhý stonek. Přízemní patro pokrývají široké ochlupené listy, které směrem k vrcholu stonku řídnou. Jiskarie kvete jediným ohromným květem narůžovělé barvy, který je podobný zvonku a visí z vrcholu květiny směrem k zemi. Plod dozrává zhruba následující rok. Je však tak těžký, že bez pomoci člověka se stonek pod vlastní tíhou láme. Zimní období přečkávají divoké druhy pohřbené pod nánosy spadaného listí. Pěstěný kultivar je závislý na pomoci člověka.

Jde o trvalou bylinu, jež postupem let dřevnatí. Plody se objevují až na starších rostlinách s dostatečně pevným stonkem.


Péče

Jiskarie je náročná rostlina, vyžadující celoroční pozornost a péči. Je náchylná na správnou teplotu po celý rok, i na správný poměr slunečního svitu a srážek. Nedaří se jí pěstovat nikde jinde, než na pohoří Midden eC.


Množení

Pěstovaná rostlina je, na rozdíl od divokých druhů rozmnožujících se plody, neschopná se sama množit. Řízkování rostlin je nejčastější volbou k množení jiskarie. K tomu účelu se používají boční výhony, které se jinak zaštipují. Výhon však musí být dostatečně silný, alespoň jedno léto starý, a tak mateřská rostlina, kterou takto množíme, již ten rok nevyplodí, jelikož nemá potřebné množství sil.


Pěstování

Vyšlechtěné rostliny jsou díky své výšce velmi křehké a vyvazují se proto ke sloupovým oporám. Květ a především plod bývají tak těžké, že se speciálně podepírají měkkým polštářkem a síťkou se zachycují k opoře.

Divoká rostlina má tendence se přirozeně větvit, ale u užitkových rostlin na polích se větve zaštipují hned v zárodku, aby rostlina mohla věnovat celou energii jedinému plodu.

Mladá jiskarie plodí až po zhruba 2-3 letech.

Květy nasazuje v druhé polovině měsíce Aldany. Kolem letního úplňku měsíce Wania se v květech uhnízdí aasnuriky, pro které je pyl jiskarií afrodiziakem a víly rostlině na oplátku pomáhají s opylením a jejich kouzlo propůjčuje jiskarijským vláknům charakteristické vlastnosti. Odtud také pochází lidový název rostliny.

V opylených květech se do konce léta vytváří kokosu podobný plod. Ten přečkává na rostlině celou zimu a sklízí se po zhruba roce zrání v měsíci Monroie.

      Zhruba 15 rostlin je potřeba na jednu košili.   Květy se uměle připylují. Do mladých plodů, než ztvrdnou, se vyvrtá malá díra a naleje se tam barvivo. Je třeba zkušené oko, aby toho nebylo moc, nebo aby se přimýchalo ve správnou dobu, ani brzy, ani pozdě. Malé děti běhají po poli a hledají nové plody a volají starší, aby je došli zkontrolovat. Taky by měli mít vymyšlený nějaký barevný kód z mašliček, které se vážou na stonky, aby se vyznali v tom, ve kterém týdnu se začne plod tvořit.    

Zpracování

    Způsob zpracování: kokosy se na Jiscariích nechávají zrát 3 měsíce, aby byly vlákna v ořechu dostatečně poddajná. Aby se k vláknům mohli dostat, musí zemědělci tvrdou skořápku vystavit ohromnému žáru, nejlépe v peci rozžhavené pálením elmbarfského dřeva. Když skořápka pukne, naleje se do pukliny tekutina z rozemletých skořápek z vajíček Aasnurik a puklina se opět uzavře smůlou. Do ořechů se v této chvíly také může přidat barvivo, jinak zůstanou vlákna stříbřité kovové barvy. Kokosy se paotom znovu hřejí nad ohněm a obracejí se, aby se tekutina ze skořápek rovnoměrně dostala na všechna vlákna. Po několika dnech se ořechy vyndají a vyloupou. Vlákna se vysuší a rozčešou. Vílí skořápky dodávají tkanině její extrémní odolnost a sílu. Bez jejich přítomnosti jsou vlákna jen horším lnem. Z jiskarských vláken se potom mohou tkát látky, které jsou měkké jako vlna, ale zároveň pevné jako ocel, chráněné magií Aasnurik.
Klasifikace
trvalá bylina
  Jiné názvy
Vílí květ, Vílí šuk
Využití
textilní průmysl

Komentáře

Please Login in order to comment!