Arisan
Geography
Většina území Arisanu je tvořená Arisanskou roklí, oblastí, ohraničenou strmým srázem, mnohdy až 60m hlubokým. Rokle má obvod okolo 100km na délku a vedou do ní pouze dvě přístupové cesty, na severu ve městě Arisan a na jihu z Larzinovy pevnosti. Jinak je celý hraniční sráz pro humanoida neschůdný. Uvnitř rokle se nachází několik stolovitých vrchovin, které se nachází v přibližně stejné nadmořské výšce, jako okolí rokle. Těchto 'ostrůvků' je v rokli celkem osm. Ten největší má rozlohu 4km2, ten nejmenší méně než 1km2. Ostrůvky nenesou žádná jména. Krajina klesá směrem na východ a na jih, průměrná nadmořská výška Arisanu je 600 metrů nad mořem, výška rokle pak 550 metrů.
Arisan sousedí s Vioharem na severu, Calanou na západě a Galaderem na jihu. Na východ pokračuje pouze zdivočelá část Sainë Coedvir, v tomto směru je tedy Arisan hraničním územím.
Arisan má poměrně teplé podnebí, díky relativně nízké nadmořské výšce a jižnímu umístění, se jedná o jednu z nejteplejších oblastí Chorie. V létě zde teplota může vystoupat až na 30°C, nejnižší zaznamenaná zimní teplota je -15°C. V rokli samotné jsou teploty ještě o dva stupně vyšší.
V Arisanské rokli se nachází celkem pět jezer. Nejsevernější Cënet, jeho rozloha je necelé 2 km2. Má hloubku asi jen čtyři metry, ale nádherně průzračnou vodu. Do tohoto jereza vtéká malá říčka,, která do rokle přitéká z Vioharu a spadá dolů v 48 metrů dlouhém vodopádu. Jezero Talisa se nachází přesně uprostřed rokle, jeho rozloha je přibližně 4km2 a hloubka 9 metrů. Do tohoto jezera vedou hned dva přítoky, první ze severu a druhý ze severo východu. Na břehu tohoto jezera také leží zašlé trosky kiptunarských staveb. Třetí jezero leží na západ od jezera Talisa, nese název Sari. Má rozlohu 2km2 a hloubku 6 metrů. Čtvrté jezero Luëne leží na jhu. Jedná se o největší jezero s rozlohou 7km2 a hloubkou 12 metrů. Vtéká do něj říčka, která přitéká ze severu z jezera Talisa. Poslední jezero nese název Artul a leží na jihovýchodě, jeho rozloha je 3km2 a hloubka 4 metry.
Díky teplejšímu klimatu a množství vodní tříště, vyvržené do vzduchu četnými vodopády, je rokle neustále zahalená mlhou, či průhledným vodním oparem. Zdejší působí skoro až jako tropický prales. Je zde také často k vidění duha.
Fauna a Flóra
Jelikož se Arisan nalézá uprostřed Sainë Coedvir, je celá oblast zarostlá vysokými statnými buky, kaštany, javory tisy a celá řada keřů jako šípky, borůvčí, vřesy, hlohy a dříny. V rokli se vyskytují také duby, topoly a jasany. Les je poměrně řídký, takže se mezi stromy dá jezdit na koni. Stromy v rokli jsou všechny vysoké stovky let staré. V lese se daří hlavně bylinám a některým houbám, v rokli rostou i kapradiny. V minulosti rostl v Arisanské rokli také jeden z čarostromů, který však byl zabit v roce 36 před Darem. Další zvláštností, která je na pomezí mezi florou a faunou, je rekolapka, velká masožravá rostlina, která dokáže polapit a pojmout dospělého elfa.
Málokde se dá nalézt tak zajímavé tvory jako v Arisanské rokli. V jezerech se vyskytují žralokům podobní tvorové, kterým se říká jezerní paryby, v korunách stromů si budují hnízda velké jedovaté vosy, žije tam také lesní wyvern v jeskyni na severovýchodě. Nejznámější bytostí je však stínová šelma, mohutné zvíře s dlouhou šedohnědou či černou srstí a nepříjemnou schopností se zneviditelnit. Když byly kiptunarské trosky ještě v lepším stavu a čarostrom, rostoucí na ostrůvku nad nimi žil, zdržovala se v jejich zdech také magická anomálie Ubru a bílé vrány. Lesy kolem rokle se to hemží nebezpečnými smečkami chňapavců. Z neagresivních zvířat se v Arisanu daří jelenům, ježkům, hrabošům a zajícům, z ptactva pak kavkám, jiřičkám, kosům, či strakám. Je zde také hodně mravenišť a mimo rokli divokých včelích úlů.
V roce 31 před Darem, když skončila expedice na Ashan, domluvil učenec Anhaer s lordem Catalonem z Arisanu, že v rokli založí rezervaci pro ohrožené a zajímavé druhy zvířat. Z Ashanu sem přivezl hned tři druhy, salamandry, krystalovce a vzácné nïcrai. Ačkoli zde bylo o tvory dobře postaráno, kvůli Trpasličímu moru nemohla být rezervace dokončena.
Přírodní zdroje
Arisan je velmi bohatý na rostlinné a živočišné suroviny, nabízí celou řadu bylin, používaných v léčitelství nebo vaření. Specialitou je semeno rekolapky, které je sice jedovaté, ale v rozumném množství rozemleté dodá jídlu originální pikantní chuť. Arisan nabízí také širokou škálu druhů dřevin, z nichž se vyráběl nábytek, hudební nástroje, také hračky, rámy na obrazy, či umělecké řezby, tisové dřevo se vyváželo do Ristelonu, kde z něj vyráběli kvalitní luky.
Díky četné zvěři měli obyvatelé Arisanu nadbytek jeleního masa, ale také kůží. Z jelenů se využívaly kopyta na vaření klihu, stahovaly se a činily kůže, z nichž nejvzácnější byla kožešina ze stínové šelmy, kterou na sobě směli nosit pouze příslušníci arisanských Lovců příšer. Ceněné byly také kůže chňapavců, které se hojně vyvážely.
Komentáře